Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest wt, 19 marca 2024 09:02:38

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 59 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostWysłany: ndz, 03 stycznia 2010 22:54:08 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 16:08:21
Posty: 6017
Skąd: przychodzi, tego nie wie nikt
Artur pisze:
No może jeszcze Forrest Gump.

Absolutnie się nie zgadzam. Rewelacyjna książka, film niezbyt mi się podobał. Za bardzo poprawny, no i oczywiście musi być szczęśliwe zakończenie...

_________________
www.dtrecords.pl - Dobry Towar Records (Spirit of 84, Malchus, cdn...)
www.backstageshop.pl - płyty, koszulki, książki, itd.

"Jak mamy tu coś zwojować skoro między jedną siatką, a drugą jest przerwa na piłkę?"


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 04 stycznia 2010 00:01:37 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 21:37:55
Posty: 25343
A ja bym Foresta umieścił okrakiem między dwoma kategoriami, które stworzyłem naprędce w poprzednim poście ;-) Jest to więc z jednej strony daleko idąca reinterpretacja książki, stworzenie nowej jakości, z drugiej zaś - jednak wyraźne przebicie jakością pierwowzoru. Książka jest bardzo dobra, film jest wielki! (tu się możemy o to spierać, jednak nie o to chodzi we wątku ;-))


Joon o Locie pisze:
Film obejrzałam jako pierwszy i no coś jak katharsis przeżyłam. Dla mnie to osobne dzieło.

Ja podobnie. To był mój pierwszy film naprawdę numer jeden, pierwszy film, w którym bez reszty się zakochałem, i na tym numerze jeden całkiem długo pozostawał.
A jednak - kiedy przeczytałem książkę musiałem niemal uznać jej wyższość! Przy czym szokujące jest to, jak bardzo inna jest książka. Przede wszystkim przez narrację - pierwszoosobową i tak niezwykle pokręconą. Twórcy filmu musieli wykazać się wielką siłą, żeby ODRZUCIĆ siłę tej narracji, wyrzec się jej i zaproponować coś zupełnie innego. I wygrali!


elrond pisze:
dla mnie ze świetnym aktorstwem Polańskiego !

dla mnie też!
o ile cała Zemsta powiedziałbym z gatunku "poprawne, fajne ekranizacje, które niczego nie wnoszą", o tyle rola Polańskiego naprawdę się wybija, a nawet powiedziałbym, że jest najlepszym, co w tym filmie jest!

_________________
ćrąży we mnie zła krew


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 04 stycznia 2010 00:48:56 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 16:08:21
Posty: 6017
Skąd: przychodzi, tego nie wie nikt
Zemsta mi się podobała, z tych naszych ekranizacji na pewno w ścisłej czołówce. Kiepsko już kojarzę film, ale rola Polańskiego raczej była zdecydowanie na plus.

_________________
www.dtrecords.pl - Dobry Towar Records (Spirit of 84, Malchus, cdn...)
www.backstageshop.pl - płyty, koszulki, książki, itd.

"Jak mamy tu coś zwojować skoro między jedną siatką, a drugą jest przerwa na piłkę?"


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 04 stycznia 2010 10:35:28 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 16:05:18
Posty: 3785
oj, zemsta to był chyba najgorszy film na jakim byłem w kinie. polański ratował, ale królikowski z irokezem czy buzkówna - tragiedia. pan tadeusz też mnie znudził niesamowicie (ładne pejzaże, ale ileż można się podniecać krajobrazem), tu i tu przewaga książki widoczna.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 04 stycznia 2010 12:06:06 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 23:22:22
Posty: 26664
Skąd: rivendell
...
c pisze:
pan tadeusz też mnie znudził niesamowicie (ładne pejzaże, ale ileż można się podniecać krajobrazem), tu i tu przewaga książki widoczna.
...mam całkowicie na odwrót ...w tym filmie nawet Linda mi się podoba !!!!! i to chyba jego najlepsza rola w życiu !
c pisze:
ale królikowski z irokezem czy buzkówna - tragiedia
...bez przesady , oczywiście Buzkówna daleka od rewelacji ale przypomnę ,że oprócz fantastycznego Polańskiego w Zemście grają jeszcze Gajos i Seweryn

_________________
ooooorekoreeeoooo


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 04 stycznia 2010 12:25:56 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 10 stycznia 2005 11:49:49
Posty: 24295
Skąd: Kamienna Góra/Poznań
Milczenie Owiec. Sam nie wiem czy wolę książkę, czy film.

_________________
In an interstellar burst
I am back to save the Universe.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 04 stycznia 2010 14:26:13 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 21:37:55
Posty: 25343
c pisze:
pan tadeusz też mnie znudził niesamowicie (ładne pejzaże, ale ileż można się podniecać krajobrazem)

człowieku, co tam pejzaże - język!!! przede wszystkim język! no i swada, radość, energia. Ech!


elrond pisze:
oprócz fantastycznego Polańskiego w Zemście grają jeszcze Gajos i Seweryn

wszyscy trzej rewelacyjni! nieśmiało przypomnę, że jest jeszcze Kasia Figura :-) Ja tylko nie pojmuję, czemu ten młokos wolał Klarę...


Peregrin Took pisze:
Milczenie Owiec. Sam nie wiem czy wolę książkę, czy film.

Nie czytałem książki tej podstawowej, więc nie wiem. Ale o tyle, o ile zetknąłem się z Harrisem, i z tego, co o książce słyszałem, zawsze myślałem, że to właśnie ten casus świetnego filmu nakręconego na podstawie dość przeciętnej książki, choć dobrego czytadła.
Nie tak?

No bo kiedy na podstawie Forsytha czy Grishama czy Ludluma robi się film typu Firma albo o Bournie, to z czytadła powstaje patrzadło. Tymczasem Milczenie owiec jest daleko więcej niż patrzadłem.
A książka nie jest po prostu czytadłem?

_________________
ćrąży we mnie zła krew


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 04 stycznia 2010 14:31:43 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 10 stycznia 2005 11:49:49
Posty: 24295
Skąd: Kamienna Góra/Poznań
Crazy pisze:
A książka nie jest po prostu czytadłem?

Czytałem:
a) z 15 lat temu
b) mocno mając w pamięci film,
więc może mam jednak skrzywione pojęcie... Nie będę teraz bronił książki, nie pamiętam.

_________________
In an interstellar burst
I am back to save the Universe.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 04 stycznia 2010 15:22:31 

Rejestracja:
pt, 06 lutego 2009 09:39:10
Posty: 1497
co do wspomnianych ekranizacji lektur szkolnych, nie będę się wypowiadał...
---
Film jest sztuką zupełnie inną niż literatura, stąd (najczęściej) lepsze filmy powstają na podstawie słabych książek - i odwrotnie - bardzo trudno przenieść na ekran arcydzieło literackie.
Pytanie podstawowe - po co?
100 x bardziej wolę filmy "na podstawie" niż dosłowne ekranizacje.
Tarkowski, Kurosawa, Forman czy np."Czas Apokalipsy"...
o to mi chodzi.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 04 stycznia 2010 19:10:06 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 29 lutego 2008 19:49:42
Posty: 3135
Skąd: się biorą muszki owocówki
a ja mam ambiwalentny stosunek raz mi się podoba raz nie, zależy od gry aktorów, reżysera itp itd ale w większości przypadków może być - szczególnie te ekranizacje, które już swój wiek mają. Te ostatnie są dobre, ale tylko dzięki niektórym elementom sztuki filmowej i aktorskiej..

_________________
W jednej ręce granat,
w drugiej nóż... i już!


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 04 stycznia 2010 20:06:33 

Rejestracja:
pn, 12 października 2009 16:12:48
Posty: 805
Skąd: Daleko i blisko
elrond pisze:
nawet Linda mi się podoba !!!!! i to chyba jego najlepsza rola w życiu !

Kobieta Samotna Agnieszki Holland
Bogusław mniej nieznany, Bogusław znakomity

_________________
każdy cieszyć się chce


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 04 stycznia 2010 22:43:05 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 14 listopada 2007 16:38:41
Posty: 9931
Mi się ekranizacja Zemsty nie podobała. Nie pamiętam już jakie wrażenie zrobiła na mnie gra akurat Polańskiego, ale generalne moje wrażenie było takie, że aktorzy nie radzą sobie z tekstem wierszowanym. Wg mnie kwestie brzmią tam strasznie sztucznie i nienaturalnie, aktorzy nie potrafią wyzwolić się spod narzucającego się rytmu i rymu. Może się nie znam, może tak właśnie powinno być, ale dla mnie to brzmiało jakoś tak szkolnie i mi strasznie przeszkadzało w odbiorze filmu.
W Panu Tadeuszu niby ten efekt też daje się zauważyć, ale chyba w mniejszym stopniu i jakoś mniej mi przeszkadzał. Poza tym ten film ma piękne zdjęcia i jest urzekający wizualnie.

Forest Gump - oczywiście zgadzam się z tym:
Crazy pisze:
Jest to więc z jednej strony daleko idąca reinterpretacja książki, stworzenie nowej jakości

Uważam też, że film owszem, jest dobry, ale książka wg mnie rewelacyjna i o wiele lepsza od ekranizacji, choćby ze względu na jej wielopłaszczyznowość, której w filmie aż tak nie widać.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 05 stycznia 2010 09:30:01 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 24 grudnia 2004 14:34:22
Posty: 17214
Skąd: Poznań
"Zemsta" wyszła świetnie, Polański w tym filmie też! Ale czytana "Zemsta" też ma swój urok. Tu nie widziałbym na co postawić.
Natomiast ekranizację "Pana Tadeusza" uważam nawet za ciekawszą od oryginału.
A kiedy książka lepsza?
Na razie żadna ekranizacja - mimo że były całkiem dobre! - nie dorównała książce w przypadku "Mistrza i Małgorzaty".
Podobnie jest z "Cienką czerwoną linią" oraz "Śniadaniem mistrzów".

_________________
czasy mamy jakieś dziwne
głupcy wszystko ogołocą
chciałoby się kogoś kopnąć
kogoś kopnąć - ale po co


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 05 stycznia 2010 16:37:08 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 23:22:22
Posty: 26664
Skąd: rivendell
...a czytał ktoś "Ziemię obiecaną" ? (ja nie ).... Bo film to mistrzostwo swiata !!!..

_________________
ooooorekoreeeoooo


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 05 stycznia 2010 17:50:45 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 19:20:04
Posty: 14518
Skąd: nieruchome Piaski
Książka jest co najmniej tak samo dobra, a dla mnie lepsza nie tylko z powodów sentymentalnych.
Przyszła mi do głowy jeszcze jedna funkcja filmu, będącego ekranizacją powieści: za sukces należy uznać sytuację, w której historia opowiedziana obrazem zainteresuje widza do tego stopnia, że będzie chciał poznać jej słowne przedstawienie. Tak bym miał jednak w przypadku "Cienkiej czerwonej linii".

_________________
Go where you think you want to go
Do everything you were sent here for
Fire at will if you hear that call
Touch your hand to the wall at night


Na górę
 Wyświetl profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 59 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group