Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest pt, 29 marca 2024 00:06:14

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 259 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 ... 18  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostWysłany: pt, 08 stycznia 2010 08:49:24 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 10 stycznia 2005 11:49:49
Posty: 24304
Skąd: Kamienna Góra/Poznań
Groszek pisze:
Możesz rozwinąć?

Bo to było tak:
pierwotnie
Jacek Dukaj pisze:
Nieprędko. Druga tercja (książka nie ma jeszcze ustalonego tytułu) to będzie głównie rajd przez wszechświaty odmiennych fizyk i czekam, aż się tu pewne rzeczy w nauce wyklarują w wystarczającym stopniu, żeby mi się kreacja nie zdezaktualizowała jeszcze w trakcie pisania; a po drugie, czekam na narzędzia (programy), które pomogłyby w żonglowaniu tymi fizykami – bo za cienki jestem, żeby przeliczać to wszystko ręcznie.

(za oficjalną stroną)
Ale w okolicy "Lodu" i po nim na spotkaniach i w wywiadach przyznawał, że trochę inne rzeczy dziś go interesują i nie jest już pewien czy kontynuacja "Perfekcyjnej" w ogóle powstanie.

_________________
In an interstellar burst
I am back to save the Universe.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pt, 08 stycznia 2010 17:51:04 

Rejestracja:
pn, 07 listopada 2005 19:24:08
Posty: 3118
Peregrin Took pisze:
że trochę inne rzeczy dziś go interesują

ja mu dam "nie interesują"!! :twisted: :twisted:

no nic, się zobaczy, dzięki!


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: ndz, 24 stycznia 2010 13:16:32 

Rejestracja:
sob, 23 stycznia 2010 17:08:02
Posty: 786
Skąd: Warszawa
ale tylko informacje o autorach czy także posty subiektywno-odczuciowe do ich twórczości ?
uwaga do tematu: http://ultimathule.nor.pl/viewtopic.php?t=3220 - przypis: Przygod

A jeżeli chodzi o Dukaja to świetny pisarz chodź jego książki nie należą do tych które łyka się od tak sobie. Na razie przeczytałem tylko "Inne Pieśni" i trochę fragmentów "Perfekcyjnej Niedoskonałości" - obie świetne. Aktualnie w kolejce do czytania jest "Lód" ale tu potrzeba naprawdę świeżego umysłu, żeby po prostu nie przeczytać tej książki ale wejść w nią naprawdę głębiej.

To tak na szybko.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: śr, 27 stycznia 2010 20:24:42 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 21 grudnia 2004 23:34:02
Posty: 1480
Skąd: Brwinów
Nie jestem wyznawcą "Lodu". Doceniam skalę przedsięwzięcia i walory literackie książki, ale po prostu miałem mniej przyjemności z lektury niż w przypadku "Innych Pieśni" czy "Perfekcyjnej Niedoskonałości".

Kontynuacja tej drugiej początkowo była przeze mnie bardzo wyczekiwana, ale jako że jestem świeżo po lekturze "Accellerando" i jestem książką Strossa lekko zawiedziony, zacząłem się obawiac, że druga i trzecia tercja mogłyby podążyc właśnie w takie rejony - bardziej zając się pokazaniem wizji postludzkiego świata niż zapewnic pełnokrwistą fabułę.

Większy apetyt mam na ewentualną powieśc w realiach biblijnych czy o obcych wśród szlachty :)

_________________
It's the terror of knowing what this world is about


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 28 stycznia 2010 22:31:40 

Rejestracja:
pn, 07 listopada 2005 19:24:08
Posty: 3118
Groszek pisze:
zanim skończę "Lód" - a tam ledwo z 90 stron się ostało - tak to bywa, jak się zostawia w jakimś miejscu książkę i odbierze się ją po miesiącu...

Przeczytałem :D Książka na 5*


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: sob, 30 stycznia 2010 21:19:00 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 29 maja 2006 07:57:07
Posty: 10786
Skąd: Gdynia
Jeśli ktoś ma ochotę zmierzyć się z proza Dukaja, ale obawia się tej epickiej obszerności mam coś na początek.
Na jego stronie, w dziale czytelnia można znaleźć zbiór tekstów Dukaja. Obok felietonów i próbek powieści są tam również opowiadania w całości: "IACTE", "Irrehaare", "Ruch Generała", "Sierpniowa noc", "Szkoła", "W bibliotece". Można zapoznać się z Dukajem przy niewielkiej inwestycji czasowej.
http://www.dukaj.pl/czytelnia/beletrystyka

_________________
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 01 lutego 2010 09:59:19 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 10 stycznia 2005 11:49:49
Posty: 24304
Skąd: Kamienna Góra/Poznań
azbest23 pisze:
"Sierpniowa noc",


azbest23 pisze:
"W bibliotece".

To są jakieś miniaturki na jedną stronę. Ale reszta to świetne teksty.

_________________
In an interstellar burst
I am back to save the Universe.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 01 lutego 2010 17:04:36 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 29 maja 2006 07:57:07
Posty: 10786
Skąd: Gdynia
Stron odpowiednio 7 i 3. "Ruch generała" własnie przeczytałem i wieczorem napisze coś więcej bo rzuciło mną o ścianę i jeszcze nie pozbierałem myśli.

_________________
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 01 lutego 2010 17:42:28 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 10 stycznia 2005 11:49:49
Posty: 24304
Skąd: Kamienna Góra/Poznań
azbest23 pisze:
Stron odpowiednio 7 i 3.

A to przepraszam, przeczytałem to kiedyś i traktowałem dość marginalnie.
azbest23 pisze:
rzuciło mną o ścianę i jeszcze nie pozbierałem myśli.

Yea! Bardzo się cieszę!
Dżiny wysokiego napięcia? :)

_________________
In an interstellar burst
I am back to save the Universe.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 01 lutego 2010 21:47:24 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 29 maja 2006 07:57:07
Posty: 10786
Skąd: Gdynia
Peregrin Took pisze:
Dżiny wysokiego napięcia?
Tych nie zapamiętałem, ale taki dżinn gastronomiczny to też nie w kij dmuchał.

A tak na poważniej. Już pierwszy akapit to poważny cios.
Jacek Dukaj pisze:
Pociąg zatrzymał się i Generał zeskoczył na ziemię. Przez kłęby buchającej od lokomotywy pary dojrzał krępą postać krasnoludzkiego maszynisty, który już krzątał się dookoła czterokrotnie odeń
wyższych kół, z sobie tylko znanych powodów waląc z furią w brudny metal młotem o bardzo długim trzonku.
Fantasy zwykło kojarzyć się ze zrzynaniem z Tolkiena, a każdy nie do końca przeżuty pomysł uznawać za duże nowum. Nie do końca niesłusznie. Niestety zbyt dużo w tym gatunku braku kopiowania, standartów i braku inwencji. A tu proszę - lokomotywa! Klisze nie są dla Dukaja. Ale czy to taka faktycznie taka rewolucja? Maszyny parowe w fantasy już się przecież zdarzały. Tylko, że krasnoludzki maszynista to najbardziej konwencjonalny z pomysłów Dukaja w tym opowiadaniu.
No własnie - opowiadaniu. Dukaj wymyslił fascynujący, skrzacy się nietuzinkowymi pomysłami świat. Aż korci żeby przywołać co celniejsze wynalazki i trochę się pozachwycać rozkładając je na części pierwsze, ale nie chcę psuć zabawy z odkrywania tego na własna rekę. I Co? Zamiast opasłej księgi (albo wręcz cyklu) i zamknął to w jednym opowiadaniu. Ja chcę więcej! Trudno się oderwać od tej lektury a po wszystkim duży niedosyt. Co było później? Co było wczesniej? Jak to wszystko działa?
Trzeba koniecznie się z tym zapoznać żeby przekonac się jaki potencjał siedzi w fantasy. O potencjale Dukaja przekonywac nie trzeba - od tamtego czasu dobitnie to udowodnił. Jeśli ktoś nie ma czasu kryszyć "Lodu" o własna czaszkę, polecam to opowiadanie. Az skrzy sie inwencją, a duzo łatwiej przyswajalne.

Dla mnie *****.

_________________
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 02 lutego 2010 11:03:56 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 10 stycznia 2005 11:49:49
Posty: 24304
Skąd: Kamienna Góra/Poznań
Tak trochę ogólnie dla niezorientowanych - Jacek w "Ruchu Generała" tworzy świat fantasy, ale dla jego opisu (zwłaszcza dla działania magii) używa języka naukowego bądź paranaukowego.

azbest23 pisze:
Co? Zamiast opasłej księgi (albo wręcz cyklu) i zamknął to w jednym opowiadaniu. Ja chcę więcej!

Hehe, dla wczesnego i środkowego Dukaja to norma.

_________________
In an interstellar burst
I am back to save the Universe.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: ndz, 14 lutego 2010 15:25:22 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 29 lutego 2008 19:49:42
Posty: 3135
Skąd: się biorą muszki owocówki
przeczytałem cały temat - no proszę, nabrałem dużej ochoty na zapoznanie się z tym autorem - kto wie, może przebije mojego ulubionego współczesnego pisarza polskiego - który jak sądzę podobnie do Dukaja, nie kreuje swoich bohaterów na rozmemłanych wewnętrznie :)

_________________
W jednej ręce granat,
w drugiej nóż... i już!


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 06 maja 2010 12:28:46 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 15:53:29
Posty: 14860
Skąd: wieś
Przegryzłem się przez Zagadnienie istnienie przyszłości Kotarbińskiego. Teraz rozumiem.

_________________
Youtube


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 06 maja 2010 12:58:07 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 14:59:39
Posty: 28006
Gravi pisze:
Zagadnienie istnienie przyszłości Kotarbińskiego. Teraz rozumiem.


istnienie przyszłości czy Kotarbińskiego? :P

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 06 maja 2010 17:12:03 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 15:53:29
Posty: 14860
Skąd: wieś
antiwitek pisze:
istnienie przyszłości czy Kotarbińskiego?


:) Lód








oraz ontologiczne i logiczne warunki wolności czynu wg Kotarbińskiego.

_________________
Youtube


Na górę
 Wyświetl profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 259 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 ... 18  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 25 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group