Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest czw, 28 marca 2024 10:08:44

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 29 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
PostWysłany: sob, 07 czerwca 2008 20:13:34 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 26 maja 2006 19:29:43
Posty: 6699
Witam :wink:

To chyba pierwszy tego typu temat w tym dziale, ale nie wydaje mi się żeby nie pasował :wink:
Od jakiegoś czasu mam aparat( :wink: ), i już pierwsze zdjęcia na koncercie(Metalicznym) zostały zrobione niestety kaszana z tego wyszła.(dobra koniec osobistych wyznań).
I stąd moje pytanie jak robić zdjęcia na koncertach? z lampą? bez lampy? czy może jeszcze jakieś inne dziwactwa stosować? :)
Thank You From The Mountain :wink:

_________________
http://freemusicstop.com


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: sob, 07 czerwca 2008 20:44:07 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 23:22:22
Posty: 26664
Skąd: rivendell
...na to pytanie Erkey odpowiedziec może, Nowakowski też...ale jedno jest pewne !!!BEZ LAMPY !!!!!!!!!!!!!!!

_________________
ooooorekoreeeoooo


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: sob, 07 czerwca 2008 20:55:24 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 19 listopada 2004 15:47:56
Posty: 11811
jako amator w tych sprawach mogę tylko dodać, że z mojej nikłej wiedzy na ten temat wynika, że duża czułość (ISO) również pomaga w uzyskaniu ciekawych efektów (świetlnych) na koncertowych zdjęciach,,,

_________________
Więc dokąd, dokąd ta wędrówka
Posmutniał król i zadął w róg
Przeciwnik straszy, pielgrzym idzie
A pyta zawsze Bóg


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: sob, 07 czerwca 2008 21:45:51 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
sob, 16 września 2006 20:17:17
Posty: 645
Skąd: kresy wschodnie - CHEŁM
elrond pisze:
jedno jest pewne !!!BEZ LAMPY !!!

zgadza się, kiedyś chyba na dwóch koncertach robiłem zdjęcia z lampą, ale miałem wtedy jeszcze aparat analogowy i do dyspozycji film o małej czułości, teraz już od dłuższego czasu robię zdjęcia bez lampy. Jedno jest pewne, zdjęcia z lampą nigdy nie oddadzą klimatu koncertu, może i będą ostre, ale to nigdy nie będzie to samo... przekonałem się o tym na moich własnych doświadczeniach.
Nie mam się co równać do Erkeja, czy innych znakomitych fotografów (może kiedyś będę mógł się równać), ale moim zdaniem jeżeli chodzi o sprzęt:
podstawa to porządny obiektyw jak najjaśniejszy, najlepiej stała przysłona f:2,8 - ale niestety te sporo kosztują, szczególnie te markowe, np. canon, nikon, ale można kupić nieco tańsze (niestety nieco gorsze jakościowo, ale za to sporo tańsze) tamrona lub sigmę, ogniskowa jest już zależna od fotografa, wiadomo że obiektywem o większej ogniskowej (typu zoom) można robić większe zbliżenia, natomiast obiektywem o mniejszej ogniskowej szerszą panoramę,
kolejna ważna sprawa to czułość ISO, im słabsze światło tym większą czułość nastawiamy, ja w swoim aparacie jak na razie robię na czułości ISO1300, niestety większa czułość wiąże się też z nieco gorszą jakością zdjęć, nap. pojawia się efekt tzw. gradusowości (czy jak tam to się nazywa) i pojawiają się szumy - czyli po prostu pojawiają się pewne zanieczyszczenia objawiające się np. kropkami w kadrze, lub nieco gorszą ostrością
no i jeszcze jedna ważna sprawa to czas naświetlania, tutaj trzeba trochę wypośrodkowywać lepiej jest gdy czas jest dłuższy, ale podczas dynamicznego koncertu zdjęcia mogą wyjść poruszone, rozmazane, no i trzeba uważać żeby ręka nie drżała, przy jasnym obiektywie można ustawiać krótsze czasy naświetlania i zdjęcia wyjdą ostre i nieporuszone, przy ciemniejszych obiektywach trzeba już iść na pewne kompromisy... ja mam jak na razie trochę ciemny obiektyw tj. f:3,5 - 5,6 i ogniskowa 18 - 55mm i najczęściej robię na czasach naświetlania 0,25 -0,80s, mam już zamówiony identyczny obiektyw jaki ma Erkej więc jak już go otrzymam to będę miał dużo lepsze pole manewru... :D
Aparaty kompaktowe niestety słabo się sprawdzają na koncertach, głównie z tego powodu że mają raczej ciemne obiektywy i przeważnie nie mają możliwości manualnego ustawienia parametrów, najlepsze są lustrzanki, ale to już niestety nieco większy wydatek...
Ale mimo wszystko zachęcam do robienia zdjęć z koncertów i nie tylko :piwo:

_________________
ŻYŁEM BO CHCIAŁEŚ, UMARŁEM BO NAKAZAŁEŚ, ZBAW BO MOŻESZ.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 24 czerwca 2008 23:24:34 

Rejestracja:
ndz, 18 czerwca 2006 13:42:20
Posty: 3186
Skąd: dalekie krainy
Bez lampy niestety trudniej, lecz jakoś zawsze miałam opory razić zespół lampą błyskową spod pierwszych rzędów... Bez lampy, zwłaszcza jak dokoła szaleje tłum, jest bardzo ciężko. Wymyśliłam na koncercie w Ostrołęce nastawić u siebie w cyfrówce funkcję "S" - to jest długość robienia zdjęcia, że tak niefachowo powiem, można ustalić w jakim ułamku sekundy, albo przez ile sekund ma robić zdjęcie. Więc tutaj ustalam trochę szybszy czas, a to żeby się nie rozmazało. Lepiej wychodzi niż na auto. Na koncercie w Orzyszu zdjęcia wyszłyby nawet niezłe w ten sposób robione, gdyby nie mała ostrość :(
MOFO pisze:
niestety większa czułość wiąże się też z nieco gorszą jakością zdjęć, nap. pojawia się efekt tzw. gradusowości (czy jak tam to się nazywa) i pojawiają się szumy - czyli po prostu pojawiają się pewne zanieczyszczenia objawiające się np. kropkami w kadrze, lub nieco gorszą ostrością

prawda... ja to ustawiam zwykle czułość 200, max 400, ale przy 800 to już są szumy...

Niestety mam zapewne ciemny obiektyw. Takie są podobno najczęściej w cyfrówkach, zaś o jasne łatwiej w aparatach fotograficznych analogowych... tak o tym kiedyś czytałam.

Ja mam cyfrówkę FUJIFILM E900... Nie jest to lustrzanka... Ale ma trochę funkcji takich, że można ręcznie ustawiać conieco, niestety ja nie bardzo potrafię szczególnie na koncertach... Nie mam wymienianego obiektywu tylko standardowy; ogólnie niewielki zakres możliwości. Mimo wszystko pewno dałoby się coś więcej wykrzesać z tej maszyny pewno...


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 26 czerwca 2008 18:23:45 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 26 maja 2006 19:29:43
Posty: 6699
zdążyłem zapomnieć o tym temacie :oops:
Wielkie dzięki za rady!

_________________
http://freemusicstop.com


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 23 lutego 2010 09:34:10 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 28 stycznia 2005 14:46:47
Posty: 21338
Skąd: Autonomiczne Księstwo Służew Nad Dolinką
To będzie chyba najodpowiedniejszy wątek.

Wystartowała II edycja konkursu KONCERTOWA FOTOGRAFIA ROKU:

http://kfr2009.pl/

Można startować w dwóch kategoriach - profi i open.

Zdjęcia w kategorii profi ocenia jury, w open inni uczestnicy konkursu.

Ja już swoje fotki dodałem i innych też zachęcam.

...z jedną uwagą: Erkej, jesli zdecydujesz się wziąć udział w tym konkursie, to błagam, startuj w kategorii profi, bo inni (w tym ja) nie będa mieli szans :(

;)

_________________
Sometimes good guys don't wear white


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 23 lutego 2010 09:50:46 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 19 listopada 2004 15:47:56
Posty: 11811
Pet pisze:
Ja już swoje fotki dodałem

a które są Twoje fotki?

_________________
Więc dokąd, dokąd ta wędrówka
Posmutniał król i zadął w róg
Przeciwnik straszy, pielgrzym idzie
A pyta zawsze Bóg


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 23 lutego 2010 09:51:46 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 28 stycznia 2005 14:46:47
Posty: 21338
Skąd: Autonomiczne Księstwo Służew Nad Dolinką
Smok pisze:
a które są Twoje fotki?



Te w kategorii "open" podpisane jako Wrzosek z koncertów z początku i końca roku w klubie No Mercy.

EDIT: aktualnie są na czele galerii, bo przed chwilą dodawałem.

_________________
Sometimes good guys don't wear white


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 23 lutego 2010 10:26:09 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 19:20:04
Posty: 14518
Skąd: nieruchome Piaski
W sumie można się domyślić po fotografowanych obiektach :wink:
Co do kategorii profi, to w regulaminie są dość duże wymogi formalne. Byłoby naprawdę świetnie, gdyby Erkej je spełniał i wziął udział w konkursie.

_________________
Go where you think you want to go
Do everything you were sent here for
Fire at will if you hear that call
Touch your hand to the wall at night


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pt, 12 marca 2010 10:50:36 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 23 lutego 2010 15:52:34
Posty: 30
a czy robienie zdjęć na koncertach* bardzo z niego wyłącza?

_______
*poprawiam błąd! powinno tam być: 'na koncercie' :oops:

_________________
...tygrysy śpią


Ostatnio zmieniony pt, 12 marca 2010 14:01:18 przez grys, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pt, 12 marca 2010 11:02:51 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 19 listopada 2004 15:47:56
Posty: 11811
grys pisze:
a czy robienie zdjęć na koncertach bardzo z niego wyłącza?

to chyba bardzo subiektywna kwestia... niektórych pewnie wyłącza...

_________________
Więc dokąd, dokąd ta wędrówka
Posmutniał król i zadął w róg
Przeciwnik straszy, pielgrzym idzie
A pyta zawsze Bóg


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pt, 12 marca 2010 11:13:16 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 23 lutego 2010 15:52:34
Posty: 30
Smok pisze:
to chyba bardzo subiektywna kwestia...

w sumie racja... :D
ale może i kwestia doświadczenia? bo jak ktoś już sprawnie robi takie zdjęcia to nie musi się może aż tak skupiać na ich wykonywaniu... (ale to tylko tak głośno myślę...)

_________________
...tygrysy śpią


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pt, 12 marca 2010 11:51:39 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 22 listopada 2004 13:05:36
Posty: 7312
Skąd: Warszawa/Stuttgart
grys pisze:
ale może i kwestia doświadczenia? bo jak ktoś już sprawnie robi takie zdjęcia to nie musi się może aż tak skupiać na ich wykonywaniu... (ale to tylko tak głośno myślę...)
chyba nie do końca, pamiętam, że Erkej dziwił się kiedyś po koncercie, że jakiś konkretny utwór był grany, bo on go totalnie nie wyłapał :?
no chyba, że uznamy, że Erkej nie jest jeszcze doświadczonym fotografem :wink:

_________________
Klaszczę w dłonie ...
... by było mnie więcej ...


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pt, 12 marca 2010 11:54:30 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 28 stycznia 2005 14:46:47
Posty: 21338
Skąd: Autonomiczne Księstwo Służew Nad Dolinką
grys pisze:
a czy robienie zdjęć na koncertach bardzo z niego wyłącza?



W moim przypadku niestety wyłącza. :(

_________________
Sometimes good guys don't wear white


Na górę
 Wyświetl profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 29 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 24 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group