Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest czw, 28 marca 2024 17:10:02

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 67 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostWysłany: ndz, 13 listopada 2011 12:32:11 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 14:59:39
Posty: 28006
Myślę, że z doktora żaden szatan. Jest za to chyba narratorem całej książki. Wymyśla całą opowieść, ale skąd wiadomo, że jego pisanie ma moc sprawczą, że to co pisze jest prawdą?

Tak mi się wydaje po tym pierwszym, nie zawsze uważnym, czytaniu. Sposób narracji Satantango nurtował mnie od początku. Że ten narrator taki specyficzny, niby wszechwiedzący, ale jednak mówi tylko o tym co widzi w danym momencie, kiedy skupia swoją uwagę na jakiejś osobie/osobach. I że w jego opowieści jest kilka rzeczy niewyjaśnionych, jak te pająki, których nie widać. Dziwne, intrygujące.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: ndz, 13 listopada 2011 13:59:24 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 26 stycznia 2009 20:04:57
Posty: 14019
Skąd: ze wsi
antiwitek pisze:
ale skąd wiadomo, że jego pisanie ma moc sprawczą,

Nie tylko z tego, że sam to zauważył. Ale także z tego fragmentu, który pisze. Bo pisze nie tylko o wydarzeniach typu: okno się otwarło, ale i o myślach, pisze tę historię.
"Albo oszalałem, albo, dzięki Bogu, dziś po południu wreszcie zrozumiałem, że posiadłem niesamowitą siłę. Potrafię za pomocą słów kierować wydarzeniami."
...albo oszalał... albo nie...
jeśli oszalał i to co napisał nie jest prawdą, to nieprawdą jest cała książka, a więc jest bezsensowną grą w ciągłe domysły, jeśli ma być czymś więcej, to musi być prawdą to, co doktor czuje... a jeśli nie oszalał i potrafi kierować wydarzeniami to:

antiwitek pisze:
Wymyśla całą opowieść,

Wymyśla tańce, szatańskie tango. Sam zauważyłeś numeracje rozdziałów. Koło. Bez wyjścia.
Ostatni rozdział, czyli pierwszy, nosi tytuł: "Koło się zamyka".

Ja ma jeszcze jedno odczucie. Mianowicie cały czas coś mnie niepokoi, że to ja, jako czytelnik wnoszę do tej opowieści swoje wartości, swoje przekonania i próbuję tę opowieść w zgodzie z nimi uporządkować. Ale co w takim wypadku, kiedy ta historia jest specjalnie skonstruowana tak, aby nie można jej było pogodzić z moim Bogiem, z Bogiem Dobra, Prawdy i Miłości :?: Co wtedy, jeśli jest to konstrukcja samosprzecznych znaków, po to, by przekazać pustkę, halucynacje mózgu, który dąży do wiary. Stwórcą nie jest Bóg. Jest Demiurg, który podlega takiemu samemu bezsensowi jak jego stworzenie.
Cioran pisał:
"Wielką zbrodnią cierpienia było z o r g a n i z o w a n i e Chaosu, zdegradowanie go do rangi świata."
:?:

_________________
un tralala loco


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: ndz, 13 listopada 2011 14:29:03 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 14:59:39
Posty: 28006
Dla mnie on jest raczej świrem*. Co wcale, w mojej ocenie, nie obniża rangi książki. I co też nie znaczy, że obraz rzeczywistości w niej zawarty jest jakiś mniej godny uwagi. I że nie zgadzam się całkiem z tym co piszesz :wink: .
PS. *No, jest też twórcą oczywiście, artystą można powiedzieć.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: ndz, 13 listopada 2011 14:46:13 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 26 stycznia 2009 20:04:57
Posty: 14019
Skąd: ze wsi
antiwitek pisze:
Dla mnie on jest raczej świrem.


antiwitek pisze:
I że w jego opowieści jest kilka rzeczy niewyjaśnionych,

:D

_________________
un tralala loco


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: ndz, 04 marca 2012 21:16:04 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 26 stycznia 2009 20:04:57
Posty: 14019
Skąd: ze wsi
Tak sobie pomyślałem, że ciekawie by było przeczytać jakąś słabszą książkę Krasznahokaia. Może w niej mimowolnie i paradoksalnie autor powiedziałby coś więcej? hmmmm...

_________________
un tralala loco


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 08 marca 2012 00:38:52 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 23:39:35
Posty: 12221
Skąd: Nieznajowa/WarsawLove
czyli?

_________________
ja herez ja herez
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 08 marca 2012 08:49:42 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 26 stycznia 2009 20:04:57
Posty: 14019
Skąd: ze wsi
natalia pisze:
czyli?

jego pisarstwo jest dla mnie wielką, przemyślaną, zaplanowaną do najmniejszego szczegółu: konstrukcją. Mroczną konstrukcją. Tylko w jakimś słabszym miejscu takiej konstrukcji można zderzyć swoje przeczucia i wyjrzeć poza nią, bo co tam jest, to mnie ciekawi.

Może "Wojna i wojna" będzie czymś takim?

_________________
un tralala loco


Na górę
 Wyświetl profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 67 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5

Strefa czasowa UTC+1godz.



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 27 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group