Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest czw, 28 marca 2024 21:57:23

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 43 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostWysłany: sob, 23 sierpnia 2014 13:05:15 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 20 stycznia 2008 13:09:14
Posty: 4694
Super relacja! Bardzo się ucieszyłem, czytając ją :)


Co do tego setu samych chłopaków, to to też ma swój dodatkowy kontekst. Lenny Kaye zanim został gitarzystą Patti Smith Group, w 1972 roku dobierał dla wytwórni Elektra utwory na składankę "Nuggets" - zbieraninę nagrań różnych garażowych kapel z szeździesiony. Ta składanka potem stała się kultowa. I teraz patrzę, że z tego setu, co oni grali bez Patti...

Cytat:
PATTI SMITH BAND solo
9. Open Up Your Door (Richard & The Young Lions cover)
10. Open My Eyes (Nazz cover)
11. Psychotic Reaction (Count Five cover)


...dwa utwory pochodzą właśnie z Nuggets, a jeden trafił na jej reedycję CD. Czyli taki w sumie fajny ukłon w stronę przeszłości, ale przyznam, że gdybym tam był, to też bym tego nie załapał :)

_________________
gdzie znalazłeś takie fayne buty i taką fayną głowę?


FORZA NAPOLI SEMPRE!


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: sob, 23 sierpnia 2014 13:17:29 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 14:59:39
Posty: 28006
O, dzięki! Muszę się temu przyjrzeć! Bo mi tam kojarzył się ten riff The Who, który zerżnęli The Clash, czyli Clash City Rockers, oraz motyw przypominający How Many More Times - myślałem że to jakiś blues opracowany przez Zeppelinów - a tu w opisach nic z tych rzeczy :) .

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: sob, 23 sierpnia 2014 13:33:38 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 20 stycznia 2008 13:09:14
Posty: 4694
Cytat:
Bo mi tam kojarzył się ten riff The Who, który zerżnęli The Clash


To jest "Open Your Eyes" Nazza - bardzo fajny numer, w ogóle wszystkie utwory na tym riffie bardzo lubię.

Cytat:
czyli Clash City Rockers


Oni to nawet zerżnęli dwa razy, bo jeszcze "Guns on the Roof" :)

Żeby było ciekawiej: słucham właśnie "Nuggets" i tam w jednym numerze też jest cytat z "3rd Stone From The Sun" :)

_________________
gdzie znalazłeś takie fayne buty i taką fayną głowę?


FORZA NAPOLI SEMPRE!


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 09 lutego 2015 22:38:12 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 14:59:39
Posty: 28006
Ha! Patti ma zagrać płytę Horses na Offie! :D

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 10 lutego 2015 07:48:32 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 26 maja 2006 19:29:43
Posty: 6699
Trochę zazdro :).

_________________
http://freemusicstop.com


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 10 lutego 2015 08:18:49 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 10 stycznia 2005 11:49:49
Posty: 24304
Skąd: Kamienna Góra/Poznań
Ano. :)

_________________
In an interstellar burst
I am back to save the Universe.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 10 lutego 2015 13:52:03 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 29 maja 2006 07:57:07
Posty: 10786
Skąd: Gdynia
Jakby Lou Reed zagrał "Berlin" to bym pojechał :twisted:

_________________
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 10 grudnia 2016 09:32:13 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 14:59:39
Posty: 28006
Uzupełnienie, żeby nie zgubić wątku:

Cytat:
Podobnie jak rok temu w Warszawie przed występem jej zespołu leciała z głośników muzyka. Absolutnie nieprzypadkowa, co numer to strzał w dychę: Television, Johnny Thunders, Siouxie, Clash, Dead Boys... Ludzie się schodzili, a gdy Patti pojawiła się na scenie od razu zapanowała euforia. Sam wzruszyłem się przy pierwszych dźwiękach "Glorii". Ach, jak to wszystko dobrze brzmiało - lepiej niż rok temu - czytelniej, dźwięczniej, głębiej. "Redondo Beach" rozbujało, a potem - przy doskonałym "Birdland" (Lenny!) i "Free Money" emocje poszły w górę. Miła "Kimberly" znów zakołysała. Przed poświęconym Morrisonowi "Break It Up" Patti opowiedziała sen o aniele zaklętym w kamieniu. A potem już ekstatyczny "Land" - wiadomo horses horses horses. Bez sensu taki opis, ale nie mam pomysłu jak oddać tamte emocje. Patti pilnuje tego rock&rollowego ognia, to się czuje, że mówi nie tylko w swoim imieniu - jest w tym żywe przesłanie, jest w tym poezja, specyficzna literatura wyczuwalna w każdym dźwięku. Coś ważnego w tej całej historii, ważnego i dla mnie, który od lat przestaję z tą tradycją. "Elegie" - wyjaśniła - dotyczy Jimiego Hendrixa. Ale gdy przyszło wyciszenie - słychać było popiskujące nad głowami nietoperze - wymieniła też innych muzyków i przyjaciół. Przy Ramonesach łzy mi poleciały. A Patti zaproponowała ekstatyczną kulminację w postaci "People Have The Power" i "My Generation". Popadała w emocjonalne tyrady, nie szczędziła faków, wreszcie złapała za gitarę - Stratocaster! - która była tak ustawiona, że jej sprzęgnięcia zabrzmiały absolutnie cudownie. A kiedy poruszyła wajchą od razu pojawiała się ta Hendrixowska wibracja, co zaowocowało kolejnym wzruszeniem. Patti przedstawiła instrument jako broń jej generacji i grając wyrywała po kolei struny... Jeszcze kilka słów do publiczności, sypnięcie płatkami kwiatów - nie wszystko widziałem, ale i wcześniej ona schodziła do publiczności a jej muzycy czekali. No i koniec. Zabrzmiało z taśmy "Freeedom" Hendrixa - absolutnie na miejscu.

Przyznaję, że dłuższą chwilę nie mogłem się otrząsnąć. Nerwowo szukałem papierosa. Zresztą nie tylko ja miałem coś takiego. Cudowne przeżycie.



Ale wynalazłem topik w związku z Bangą. Bo z początku, jak płyta wyszła, byłem trochę rozczarowany. Że taka gładka, popowa, trochę nawet letnia. Z ledwie jednym - choć świetnym - mocniejszym numerem - tytułowym. Niemniej niedawno kupiłem egzemplarz na własność, a płyta to jest zawsze płyta. Inaczej się podchodzi i naczej się słucha. A w przypadku Bangi dochodzi jeszcze narracja Patti - bo ona wszędzie musi ją prowadzić sama i po swojemu - w książeczce.

Okazuje się, że te gładziutkie kawałki stworzył w większości basista, Tony Shanahan. Wiedząc, zacząłem baczniej słuchać linii basowych, co pomogło w docenieniu całych piosenek. Choć April Fool wciąż leciutko mnie mierzi. Ale cała opowieść o powstawaniu Bangi jest ciekawa i wciągająca, a we fragmentach dotyczących Constantine's Dream wręcz oszałamiająca. Sam tekst tego utworu też taki jest. Łączy tak różne wątki, wskazuje dziwne koincydencje i szuka w nich sensu. Z tych długich, improwizowanych po części numerów Patti Smith stał się jednym z moich ulubionych (bo niektórych w ogóle nie lubię).

Tak więc słucham sobie, słucham i wciąż jestem ciekaw. Pastelowo wyszło Patti tym razem, ale okazuje się, że to nie wyklucza głębi, zwłaszcza jeśli położy się kilka jaskrawszych akcentów.

A że płytę nagrano w Electric Lady, i że Patti umieściła malutkie zdjęcia muralu Josta stamtąd, to też miałem inspirację do zagadki Pod Różą.

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 30 maja 2020 09:51:31 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 14:59:39
Posty: 28006
Wczoraj uświadomiłem sobie, że ów Constantine's Dream na pewno będzie u mnie w topie dekady, a może i ostatnich dwóch dekad.

Polecam zwłaszcza życzliwej uwadze Krejzego!

phpBB [video]

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 30 maja 2020 19:27:54 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 21:37:55
Posty: 25363
Bardzo chętnie - niestety w zeszłym tygodniu padł nam główny komp i na najbliższe dni mam utrudnione odsłuchiwanie zasobów komputerowych...

_________________
ćrąży we mnie zła krew


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: ndz, 31 maja 2020 07:58:14 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 21:37:55
Posty: 25363
Udało się jednak!

Utwór jest ŚWIETNY! Oczywiście kluczowe jest trzymanie kontaktu z tekstem, bo to jednak taka wizja-melorecytacja, i od razu za pierwszym razem czytałem, kiedy ona śpiewała, i nie mogłem się oderwać. Ale z drugiej strony samo brzmienie utworu, nawet gdybym nie rozumiał, też jest bardzo pociągające! W podkładzie dużo ciekawego się dzieje (kotły i talerze na początku, świetne pociągnięcia gitar elektrycznych, nieoczywisty akordeon, święty Franciszek ;-)), a sam głos ma swój wielki wyraz, i wtedy gdy nieco zimno i transowo cedzi słowa, jak i wtedy, gdy zyskuje na dynamice i emocjonalności. W ogóle rozwój dynamiki tego utworu jest wzorcowy. Pięć gwiazdek CO NAJMNIEJ! Brzmi to pod każdym względem doskonale.
Bardzo ciekawe jest też to, że - jak przeczytałem - utwór jest w znacznej części improwizowany? Ho ho! Ale czyżby tekst też, przynajmniej częściowo, improwizowała? :shock:

Cała płyta natomiast wydała mi się lekko nudnawa... kilka momentów lepszych, kilka słabszych, ale nie o to nawet chodzi; te piosenki generalnie są przyjemne, ale całości jakby brakuje czegoś przykuwającego. Nie wiem, czy mi się będzie chciało słuchać drugi raz tak specjalnie, że słuchawek muszę szukać i takie tam ;-) Natomiast jak przywieziesz i puścimy sobie do wieczornych pogawędek albo mexican train, no to jasne :D

p.s. na płycie poza Konstantynem najbardziej podobał mi się utwór "Tarkovsky" - który również jest melorecytowany i w ogóle jakby stanowi stylistyczną zapowiedź "Constantine's Dream". I w ogóle od tego Tarkowskiego płyta zdecydowanie bardziej mi się podoba. Tej drugiej części to mógłbym mieć ochotę słuchać częściej!
Przywiodło mnie to do konkluzji, że chyba wolę, kiedy Patti recytuje, niż śpiewa. A właściwie od pierwszej piosenki ta konkluzja się krystalizowała. Coś mi w jej śpiewie nie pasuje. Przy czym takiego śpiewu, jak w Senece czy na początku Konstantyna (a la Pidżejka, nie?) ten problem nie obejmuje. Ale już w ostatniej piosence tak...

_________________
ćrąży we mnie zła krew


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: ndz, 31 maja 2020 09:39:28 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 13 stycznia 2012 16:29:27
Posty: 7663
Skąd: Hôtel Lambert / Rafał Gan Ganowicz Appreciation Society
Był plan, żeby w tym roku znowu wybrać się - po paru latach przerwy - w pielgrzymkę do Umbrii i zajrzeć przy okazji do Arezzo. Historia Drzewa Krzyża robi ogromne wrażenie, a opis Patti wspaniale uzupełnia to co o fresku napisał Herbert (wydrukowany tekst Snu Konstantyna mam wszyty pod okładkę Barbarzyńcy). Bardzo lubię tego słuchać czytając te słowa i miałem szczery zamiar zrobić to latem w kościele Św. Franciszka. Szkoda, że się raczej nie uda...

_________________
Ceterum censeo Platformem delendam esse

Wszystkie prawdziwe ścieżki prowadzą przez Góry.

Zawsze mieć dojrzałe jagody do jedzenia i słoneczne miejsce pod sosną, żeby usiąść.


My gender pronoun is "His Majesty / Your Majesty".


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: ndz, 31 maja 2020 18:56:44 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 14:59:39
Posty: 28006
Crazy, fajnie! :)

A wygląda na to, że ona właśnie tekst jakoś zaimprowizowała, choć trudno mi sobie to wyobrazić. Może niektóre części? W każdym razie w książeczce płyty Patti rzecze tak:
Cytat:
Back in New York at Electric Lady Studios, I summoned all I had experienced in the last year. I considered the night of my apocalyptic dream and finding the postcard image. I thought of the painter who went blind and died October 12, 1492, the same day Columbus set foot in the New World. I thought of Saint Francis and his bond with nature and the threat of environmental devastation in our own century. Surrounded by my supportive camp, I stepped before the microphone. All the research I had done fell away, as I improvised the words, driven by the deep personal struggle of the artist, who by the nature of his calling is obliged to manifest the spiritual as physical matter in the material world.


Co do całości albumu, to wyłożyłem swoje racje wcześniej, ale przypomnę, że dla mnie od początku świetny jest też numer tytułowy. Banga! A na słuchanie przy tym czy owym już się nastawiam :D .

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 43 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3

Strefa czasowa UTC+1godz.



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 44 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group