Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest czw, 28 marca 2024 16:27:30

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 218 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ... 15  Następna
Autor Wiadomość
PostWysłany: wt, 29 marca 2016 11:57:09 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 11:17:46
Posty: 4935
Skąd: Biadacz
Wczoraj u nas na wsi pojawił sie bociek na gnieździe !
Wiosna!
No i wiadomo - sikory dają jak szalone, dziś widziałem kopciuszka szeleszczącego na kominie...

pozdro...
KoT


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: czw, 28 kwietnia 2016 21:19:36 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 14 listopada 2007 16:38:41
Posty: 9939
Wczoraj jakiś ptak zwariował w Mordorze.
Nie umiem rozpoznawać ptaków po świergocie, ale zdaje mi się, że to ewidentnie leśne stworzenie jakieś, nie kojarzę żebym w mieście kiedyś takie trele słyszała.
A ten dawał tak, jakby go przez megafon puścili, niosło jego śpiew głośno i donośnie po całej okolicy, aż echo szło, odgłosy ulicznego ruchu mogły się schować i mu pięty czyścić. A była to Wołoska w godzinach szczytu. :shock:


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: ndz, 01 maja 2016 16:46:46 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 14 marca 2007 19:38:56
Posty: 1131
Skąd: Słupsk
Wczoraj byłam świadkiem takiej sytuacji:
Gołąb walnął w szybę okna, odbił się i poleciał w drugą stronę. Za nim leciał inny ptak który w ostatniej chwili zawrócił i wpadł na drzewo, na którym został.
Po jakiejś minucie albo trzech, ptak z drzewa odleciał.. to był jakiś sokół albo coś takiego... był wielkości gołębia, a może minimalnie mniejszy.

_________________
Polski ziemniak jest skarbnicą witaminy C


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pt, 06 maja 2016 21:42:44 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 12 listopada 2004 13:02:17
Posty: 5355
Skąd: Skąd:
A co to za ptaszek taki malutki siwo-biało-szary?

_________________
Bez zbroi wychodzić się boję.


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pt, 06 maja 2016 22:36:25 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 14 listopada 2007 16:38:41
Posty: 9939
pliszka może?


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: wt, 10 maja 2016 09:59:03 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 11:17:46
Posty: 4935
Skąd: Biadacz
Zapewne pliszka siwa... ma taki długi ogonek i specyficznie się porusza, lubi przysiadać na ziemi i podlatywać... teraz pliszki są pięknie godowo wybarwione...
Obrazek

Ostatnio zaobserwowaliśmy żurawie, pokląskwy, piegżę, czajkę, kapturkę, dudki, pliszki siwe i żółte, bielika co ma nieopodal gniazdo, błotniaki... no i zatrzęsienie kulczyków, trznadli, zięb, drozdów, szpaków, kwiczołów, bażantów i wyjątkowo dużo srok w tym roku...

...a w niedzielę obudziła mnie Wilga ! Wypatrujemy jej ostro...

pozdro...
KoT


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: wt, 10 maja 2016 11:44:07 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 12 listopada 2004 13:02:17
Posty: 5355
Skąd: Skąd:
To ona! Bardzo ładna, dziękuję! W pobliżu spacerują bażanty. Dwa razy ostatnio przekroczył przed nami ulicę. Kierowca bałwan jadący z naprzeciwka niestety nie uszanował spaceru :(
Fajnie Wam z tymi ptakami.

_________________
Bez zbroi wychodzić się boję.


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: wt, 10 maja 2016 13:14:06 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 11:17:46
Posty: 4935
Skąd: Biadacz
manool pisze:
To ona! Bardzo ładna,

Pliszki znałem zanim mój syn zaczął się ptakami interesować i zacząłem za nim podążać... wiedziałem, ze to takie małe czarnobiałe ptaszki z ogonkiem... szok przeżyłem, jak pierwszy raz zobaczyłem ją przez lornetkę - stwierdziłem, ze to nie ten ptak - taki piękny był (bo to samczyk) w godowej szacie...
teraz w ogóle jest piękny czas - wszystkie ptaki wystrojone śpiewają jak szalone - wystarczy sobie takiego namierzyć na słuch... zięby sikory dzięcioły, drapieżniki różne - wszystko do zobaczenia w mieście...

manool pisze:
Fajnie Wam z tymi ptakami.

To naprawdę kwestia otwarcia oczu (wiem jak to brzmi - tandeta)... oprócz tego, ze jak przyjrzysz się uważnie mazurkowi to zobaczysz jak on pięknie wybarwiony, to jeszcze jest kwestia uważniejszego przyglądnięcia się tym wszystkim wróblom - okaże się że to są też kopciuszki, kulczyki, trznadle, pokląskwy, piegże i inne zięby... gołębie czasem okazują się pustułkami zawisającymi czasem w powietrzu, a popiskujące wieczorem małe ptaszki to nietoperze...

pozdro...
KoT


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: wt, 10 maja 2016 13:54:25 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 12 listopada 2004 13:02:17
Posty: 5355
Skąd: Skąd:
KoT pisze:
To naprawdę kwestia otwarcia oczu (wiem jak to brzmi - tandeta).

Żadna tandeta! Moje pytanie o pliszkę to własnie próba otwierania oczu.

_________________
Bez zbroi wychodzić się boję.


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: wt, 10 maja 2016 19:38:29 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
sob, 17 lutego 2007 09:03:24
Posty: 17986
..co to może być za ptaszek, który pięknie śpiewa tak gdzieś koło godziny 22 , a nawet trochę póżniej?

_________________
..Ty się tym zajmij..


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: śr, 11 maja 2016 08:00:58 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 11:17:46
Posty: 4935
Skąd: Biadacz
Hehe ale pojechałeś :D

Mało danych...
Klasycznym nocnym śpiewakiem jest słowik... może być drozd śpiewak... cudownie śpiewa wilga i na pewno słyszałej ją również późnym wieczorem ale nie będę się wygłupiał i strzelał w inne gatunki...

Ja mam w robocie ludzi co się znają i jak mnie coś zaintryguje to nagrywam telefonem i daję im do rozpoznania... jakbyś nagrał i udostępnił to poddam rozpoznaniu...

jest taka bardzo fachowa strona z głosami ptaków nagrywanymi przez pasjonatów i dobrze opisanymi:
http://www.xeno-canto.org/
w google wpisujesz normalną nazwę, sprawdzasz łacińską i wklejasz do xenocanto...

drozd:
http://www.xeno-canto.org/explore?query ... philomelos
słowik:
http://www.xeno-canto.org/explore?query ... a+luscinia
wilga:
http://www.xeno-canto.org/explore?query=Oriolus+oriolus

Tak naprawdę to najlepiej jest ptaka usłyszeć, namierzyć gdzie śpiewa i wypatrzyć... wtedy zapamiętasz jak wyglądał i będziesz mógł go znaleźć w atlasie albo podasz cechy to się ustali... wymaga to oczywiście czasu i cierpliwości no i ta rada w przypadku słuchania w nocy, jest jak odkryjesz, niezwykle pomocna :)

pozdro...
KoT


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: śr, 11 maja 2016 09:39:17 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 15:53:29
Posty: 14860
Skąd: wieś
:) Dzięki Kot. Wychodzi na to, że u mnie w nocy nadaje słowik szary. Tak już od wielu lat w maju i czerwcu słuchamy jego śpiewu od ok. 2 w nocy.

_________________
Youtube


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: śr, 11 maja 2016 21:46:05 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 20 października 2008 16:48:09
Posty: 6421
KoT pisze:
Hehe ale pojechałeś

he he tak samo pomyślałem
a tu TAKA odpowiedź :D

KoT pisze:
Zapewne pliszka siwa... ma taki długi ogonek i specyficznie się porusza, lubi przysiadać na ziemi i podlatywać... teraz pliszki są pięknie godowo wybarwione...

O też miałem zapytać o tego ptaszka! Od kilku dni gdy rano idę do sklepu, biegają po drodze i chyba coś łowią. A dziś pojawiły się na moim podwórku, gdy rano piliśmy kawę w słońcu.
Żona: o jaki ładny
ja /głosem znudzonego znawcy/: a pliszka 8-)

_________________
J 14,6


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: wt, 31 maja 2016 19:24:29 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 04 lutego 2008 23:32:44
Posty: 3641
Też dziękuję KoCie za tę stronę z odgłosami, bardzo mi się przydała. Mam wrażenie, że w tym roku jest parę razy więcej ptaków niż kiedykolwiek wcześniej. Bażanta słyszę codziennie, osiedlił się gdzieś tu blisko. Raz go niespodziewanie zobaczyłam jadąc sobie rowerem, niedaleko domu mojego. Wyszedł sobie z krzaków na drogę jak gdyby nigdy nic. Aż musiałam przyhamować. W niedzielę udało mi się rozpoznać pliszkę żółtą i siwą. Dwie żółte wyfrunęły mi niemal spod kół jak jechałam rowerem przez taką dużą łąkę wąziutką ścieżką. I one przed tym rowerem tak podskakując i podfruwając leciały po tej ścieżce. Rozpoznałam też wtedy drozda, na jabłonce śpiewał. I dwa kosy na dwu różnych płotach. I dziesiątki nierozpoznawalnych (jeszcze!) dla mnie.


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: wt, 31 maja 2016 20:47:52 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 14:36:56
Posty: 7692
Skąd: 52,2045 N, 20,9694 E
Joon pisze:
I one przed tym rowerem tak podskakując i podfruwając leciały po tej ścieżce.

To typowe dla pliszek żółtych. One tak biegają przed krowami itp. stworzeniami, które wypłaszają im owady prosto pod dziób.

_________________
Była tu wczoraj premier Suchocka,
chyba przypadkiem przed wyborami


Na górę
 Wyświetl profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 218 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ... 15  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 44 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group