Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest wt, 19 marca 2024 11:38:11

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 7 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Konwicki
PostWysłany: wt, 22 września 2015 13:04:19 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 20 stycznia 2008 13:09:14
Posty: 4687
(wątek do Bukowiny, ale też trochę do Kamerumu)

Poczułem jakiś impuls, żeby taki wątek założyć, chociaż nie jestem pewien czy jestem do tego kompetentną osobą. Kilka tygodni temu przeczytałem "Kompleks Polski", później rozmawiałem o tym z Witkiem na fejsie, i doszedłem do wniosku, że Tadeusz Konwicki jest z różnych powodów w jakiś tam sposób dla mnie istotny. "Mała Apokalipsa" swego czasu zrobiła na mnie spore wrażenie i chyba nie tylko na mnie. Dużo różnych ciekawych wątków w biografii: Litwa, Wilno, które zawsze się przewijały, gdzieś w jego twórczości, później walka w AK (chyba niechętnie o tym mówił, ale znowu - to cały czas w tych książkach i filmach gdzieś siedzi). Przejście na drugą stronę barykady, jakieś nieszczęsne, zaangażowane (zdaje się, że na moment zamieszkał w Nowej Hucie) socrealistyczne dzieła, słynny cytat z Tyrmanda z tego czasu. I znowu odejście od partii, ale ciche, z pewną dystansem do wczesnogomułkowskiej odwilży (jak się okazało potem, ten dystans był uzasadniony). Początek zainteresowania filmem, minimalistyczny "Ostatni Dzień Lata", "Salto", z którego do tej pory mało rozumiem, ale coraz bardziej lubię i chyba jednak coś tam zaczynam z niego wyłapywać. I jeszcze kilka innych filmów, których nie widziałem. Słynne towarzyskie trio Warszawy z lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych: Dygat - Konwicki - Holoubek. Lata siedemdziesiąte i publikowanie w drugim obiegu: wspomniany "Kompleks Polski" i "Mała Apokalipsa", ale także inne rzeczy. "Kronika Wypadków Miłosnych" Wajdy i pan Tadeusz słuchający TSA z walkmana :D Tak jak mówiłem, nie znam z jego twórczości za dużo, ale jednak coś tam znam i próbuję różne oderwane od siebie wrażenia ogarnąć, poukładać. Dlatego ciekaw jestem waszych opinii (zarówno na temat książek, jak i filmów). Znacie? Lubicie? Nie lubicie? Są wam obojętne?

_________________
gdzie znalazłeś takie fayne buty i taką fayną głowę?


FORZA NAPOLI SEMPRE!


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł: Re: Konwicki
PostWysłany: czw, 24 września 2015 14:42:19 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 10 kwietnia 2011 18:49:54
Posty: 2283
Skąd: Warszawa
Nie czytałem nic. Jako reżysera/scenarzystę lubię wybiórczo. Genialne Salto, ciekawy "Ostatni dzień lata", niezła "Jowita". Nie lubię "Jak daleko stąd, jak blisko" i "Lawy"

_________________
"Staliśmy nad przepaścią, ale zrobiliśmy krok do przodu!"


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł: Re: Konwicki
PostWysłany: pt, 25 września 2015 10:17:12 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 10 stycznia 2005 11:49:49
Posty: 24296
Skąd: Kamienna Góra/Poznań
Czytałem tylko "Małą Apokalipsę", ale ponad 20 lat temu i pamiętam tylko, że uznałem za bardzo dobrą.
Widziałem:
- Ostatni dzień lata - dziwne jakieś, nie przekonało
- Salto - dobre, ale nie zachwyciło
- Kronika wypadków miłosnych - nie lubię
- Lawa - widziałem też ponad 20 lat temu, ale dobrze wspominam

Wychodzi, że najbardziej pasują mi jego kolaboracje z Kawalerowiczem - "Matka Joanna od Aniołów", "Austeria" i "Faraon". :)

_________________
In an interstellar burst
I am back to save the Universe.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł: Re: Konwicki
PostWysłany: śr, 21 października 2015 12:04:43 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
sob, 22 stycznia 2005 20:06:28
Posty: 1085
Skąd: z Catanu
Przeczytałem "Małą apokalipsę" i "Sennik współczesny" cztery lata temu.

_________________
Czuję tu zapach chrześcijanina


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł: Re: Konwicki
PostWysłany: pt, 16 września 2016 14:03:41 

Rejestracja:
śr, 23 grudnia 2015 16:34:34
Posty: 3
Skąd: Gliwice
Ja nie czytałem nic z tych rzeczy, ale teraz na pewno sprawdzę i nadrobię straty :)


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł: Re: Konwicki
PostWysłany: pt, 16 września 2016 20:57:02 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 13 czerwca 2010 23:53:10
Posty: 1029
Skąd: Frakcja Astralna
Na mnie największe wrażenie zrobiła chyba dość wczesna powieść 'Dziura w niebie'.. To była pierwsza książka Konwickiego, którą przeczytałem.. Może dlatego, że sam chyba w szóstej klasie podstawówki byłem, a powieść o dojrzewaniu traktuje.. Konwicki to był kultowy autor dla mego Ojca, wszystkie powieści, zbiory scenariuszy stały na półce.. Ale po bodajże sześciu kolejnych przeczytanych powieściach - trochę przynudzajacym czy może raczej: powtarzającym się mi zdał. Szczególnie w opisach relacji męsko-damskich.. Z filmami u mnie -zupełnie na bakier ;) ale pamiętam podwójny cios, już w liceum.. Najpierw w kinie 'Amadeusz', a wieczorem w tiwi reportaż o Konwickim, ze sceną z Tiltem, grającym w tramwaju, którym jechał pan Tadeusz..
Aha, żeby poprawić sobie humor - sięgam czasem po 'Kalendarz i klepsydrę'

_________________
...sailin`on...


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł: Re: Konwicki
PostWysłany: wt, 04 października 2016 20:36:01 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 13 czerwca 2010 23:53:10
Posty: 1029
Skąd: Frakcja Astralna
O, właśnie sobie przypomniałem, dlaczego Konwicki odrzucać mnie zaczął.. Chodziło o stworzoną przez Autora postać polskiego inteligenta-patafiana.. Za dużo tych patafianów w książkach TK było..

_________________
...sailin`on...


Na górę
 Wyświetl profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 7 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz.



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group