Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest czw, 28 marca 2024 22:37:32

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 418 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23 ... 28  Następna
Autor Wiadomość
PostWysłany: wt, 15 listopada 2016 20:03:18 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 14:59:39
Posty: 28006
Kurde, dla mnie to nigdy nie jest "nic specjalnego", a raczej jeden z sensów życia.

Obrazek

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: wt, 15 listopada 2016 21:27:36 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 15:53:29
Posty: 14860
Skąd: wieś
:D Sory nie chciałem urazić. Ja uwielbiam patrzeć na Księżyc, ale bez tej takiej całej otoczki. Czasem np. wracam samochodem, a tu wychodzi taki że ho ho. Kiedy zajeżdżam podwórko wysiadam i gapię się na niego a on na mnie. Albo wstaję w nocy wypuścić 17letnią sunię, która musi właśnie na dwór, a tu akurat przedwczoraj wisiał nad horyzontem. To są te chwile, które się zdarzają. A wczoraj nic mnie nie urzekło. Po prostu.

_________________
Youtube


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: wt, 15 listopada 2016 21:51:16 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 04 lutego 2008 23:32:44
Posty: 3641
Cytat:
Kurde, dla mnie to nigdy nie jest "nic specjalnego", a raczej jeden z sensów życia.
:) :) :)
Mówiłam już, że dostałam aparat, nie :D ? Poza ptakami (i kotami, ofkorz!) robię dużo zdjęć mu:

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek (ten mam za tapetę)

Choć wczoraj nie zrobiłam żadnego zdjęcia.


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: wt, 15 listopada 2016 21:57:23 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 14 listopada 2007 16:38:41
Posty: 9939
Joon, fajne zdjęcia, zwłaszcza tapeta super! :D

grawson pisze:
:D Sory nie chciałem urazić. Ja uwielbiam patrzeć na Księżyc, ale bez tej takiej całej otoczki. Czasem np. wracam samochodem, a tu wychodzi taki że ho ho. Kiedy zajeżdżam podwórko wysiadam i gapię się na niego a on na mnie. Albo wstaję w nocy wypuścić 17letnią sunię, która musi właśnie na dwór, a tu akurat przedwczoraj wisiał nad horyzontem. To są te chwile, które się zdarzają. A wczoraj nic mnie nie urzekło. Po prostu.


No właśnie.
Tez uwielbiam księżyc i dla mnie to też nigdy nie jest 'nic specjalnego', ale po takich zapowiedziach w necie, połączonych z powalającymi zdjęciami, spodziewałam się czegoś nadzwyczajnego, a tu nic nadzwyczajnego nie było.
Tym bardziej mnie zawiódł, że o godzinie o której planowałam go obserwować, niebo było zachmurzone i w rezultacie dopiero o godzinie, o której normalnie szykuję się już do kąpania i spania, zjechałam na parter i wylazłam przed blok żeby go zobaczyć, a on bezczelnie nie wyróżniał się od innych pełni. :wink:
Chociaż, gdybym nie spodziewała się po jego rozmiarach niczego szczególnego, zachwyciłby mnie, otoczony rozświetlonymi barankami hen na pół nieba.


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: śr, 16 listopada 2016 11:04:36 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 23:10:43
Posty: 3722
Może to kwestia szczęścia...

http://www.nationalgeographic.com/photo ... 42513851=1

Obrazek



Zachodzący księżyc nad Tatrami podczas wczorajszego wschodu słońca w miejscowości Dubrava na Słowacji, na pierwszym planie Zamek Spiski.

fot. Jeremiasz Gądek Fotografia
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: śr, 16 listopada 2016 21:16:16 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 14 listopada 2007 16:38:41
Posty: 9939
No właśnie, podobnych zdjęć w internecie jest sporo i takie coś właśnie chciałam zobaczyć.

Nie wiem, czy to kwestia szczęścia, czy trzeba znać właściwą porę/miejsce obserwacji.
Ja księżyce - co prawda nie w pelni, a w nowiu - widywałam już wyraźnie większe od tego co zobaczyłam w poniedziałek.


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: czw, 17 listopada 2016 09:35:11 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 18:29:55
Posty: 3974
Skąd: Warszawa
Fengari pisze:
Nie wiem, czy to kwestia szczęścia, czy trzeba znać właściwą porę/miejsce obserwacji.

Do zrobienia takiego zdjęcia potrzebujemy:
1. dobre miejsce obserwacji,
2. szkło długoogniskowe,
3. statyw.
Przy czym w p.1 chodzi o to, żeby fotografowany księżyc znalazł się nad jakimś dużym obiektem (taki Gerlach z ostatniego zdjęcia nadaje się idealnie), od którego to obiektu jesteśmy daleko, w efekcie gdy patrzymy na na niego okiem nieuzbrojonym, wydaje się wcale dużym nie być (ta Dubrava jest, jak widzę 55km od szczytu, a Zamek Spiski jest 5k od Dubravy, więc tak naprawdę jedno i drugie widać gdzieś tam w oddali i tyle - mamy to co chcemy). Bierzemy obiektyw długoogniskowy, który przybliża mały z naszej perspektywy zamek, mały z naszej perspektywy Gerlach (i jeszcze ciut mniejszy Mały Gerlach) i mały z naszej perspektywy księżyc, spłaszcza wszystko, gubiąc perspektywę i gotowe - mamy wielki efektowny księżyc.

_________________
My shadow is always with me. Sometimes ahead... sometimes behind. Sometimes to the left... sometimes to the right. Except on cloudy days... or at night.


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: czw, 17 listopada 2016 10:23:15 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 23:10:43
Posty: 3722
Bogi, czy to oznacza, że takiego księżyca tak naprawdę nie możemy zobaczyć, ale możemy sfotografować?

Przed poniedziałkowym super moonem czytałam porady w National Geographic How to Photograph a Supermoon, ale właściwie to nie miała okazji skorzystac, bo po pierwsze okczywiście w ogole zapomniałam o calej imprezie ;-) a potem uświadomiłam sobie, że i tak były okropne chmury 8-)


Obrazek
Najlepsze Księżyce udało mi się zrobić 7 lat temu, ale nic z tego nie wyniknęło, bo właściwie natychmiast potem przestałam robić zdjęcia a teraz nie pamiętam, jak doszłam do spodziewanego efektu... A że była to celowa nauka a nie przypadkowe strzały, świadczą nieudane próby zachowane w folderach.
No cóż, pozostaje czekać na następną okazję :)

Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: czw, 17 listopada 2016 16:03:51 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 18:29:55
Posty: 3974
Skąd: Warszawa
elsea pisze:
Bogi, czy to oznacza, że takiego księżyca tak naprawdę nie możemy zobaczyć, ale możemy sfotografować?

Sądzę, że na trzeźwo i bez lornetki - nie ;) A nawet przez lornetkę mogłoby nie być tego efektu, bo mózg by pewnie sobie dopowiedział, że to powiększenie i ze złudzenia nici. Przy czym, opieram się na tzw. chłopskim rozumie, a nie wiedzy i doświadczeniu. Zdjęcia księżycowi wprawdzie robiłem, ale tylko amatorskim tele, z balkonu w niebo (i uzyskałem coś podobnego do Twoich zdjęć, nie mam teraz pod ręką, żeby wrzucić do porównania :) ), opisanej przez siebie metody nie sprawdzałem, a jedynie domyślam się, że tak to było robione, patrząc na efekt. A księżyc, swoją drogą, bywa "większy" - jak jest nisko nad horyzontem (to też jakieś tam złudzenie, o czym właśnie przeczytałem) i, jak podejrzewam, jak się jego światło bardziej rozproszy (co odbywa się kosztem ostrości jego rysów). Te dwa zjawiska dają pewnie większe fluktuacje wizualnych rozmiarów księżyca niż ta cała super-pełnia, podczas której księżyc jest niby większy o 14% (pewnie powierzchni, czyli przyrost średnicy jest jeszcze mniejszy).

Podobał mi się komentarz do tej całej super-pełni: Tej nocy księżyc będzie widoczny z ziemi. Ostatni raz takie zjawisko wystąpiło poprzedniej nocy.

_________________
My shadow is always with me. Sometimes ahead... sometimes behind. Sometimes to the left... sometimes to the right. Except on cloudy days... or at night.


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: czw, 17 listopada 2016 19:13:20 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 20 października 2008 16:48:09
Posty: 6421
dla mnie to jednak te foty z dużym księżycem przekombinowane
dla mnie fota musi mieć to coś, może być niedoskonała,
ale klimat musi być
jak tu
Obrazek
dla mnie świetne :brawa:

_________________
J 14,6


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: czw, 17 listopada 2016 22:51:23 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 14 listopada 2007 16:38:41
Posty: 9939
Cytat:
A księżyc, swoją drogą, bywa "większy" - jak jest nisko nad horyzontem (to też jakieś tam złudzenie, o czym właśnie przeczytałem) i, jak podejrzewam, jak się jego światło bardziej rozproszy (co odbywa się kosztem ostrości jego rysów). Te dwa zjawiska dają pewnie większe fluktuacje wizualnych rozmiarów księżyca niż ta cała super-pełnia, podczas której księżyc jest niby większy o 14% (pewnie powierzchni, czyli przyrost średnicy jest jeszcze mniejszy).

Fakt, największe księżyce jakie widziałam, były właśnie blisko horyzontu.
Tera mi się przypomniało, ze całkiem tłustą sztukę złapałam przecież kiedyś w Karkonoszach. Nie była to 100% pełnia, ale blisko. W sobotę poszukam foty i wrzucę!


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pt, 18 listopada 2016 10:12:47 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 24 grudnia 2004 14:34:22
Posty: 17234
Skąd: Poznań
Bogus pisze:
A księżyc, swoją drogą, bywa "większy" - jak jest nisko nad horyzontem



Tak, to występuje najbardziej spektakularnie przy wschodach i zachodach Słońca (szczególnie gdy rzecz dzieje się nad Bałtykiem, Słońce "wpada" do morza a zjawisko obserwuje zakochana para, siedząc na wydmie w Słowińskim Parku Narodowym).
Ale i przy Księżycu może efektownie wyglądać.

_________________
czasy mamy jakieś dziwne
głupcy wszystko ogołocą
chciałoby się kogoś kopnąć
kogoś kopnąć - ale po co


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 19 listopada 2016 21:56:31 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 14 listopada 2007 16:38:41
Posty: 9939
Dobra, to zgodnie z zapowiedzią wrzucam swój największy księżyc.

Obrazek

I przy okazji przypomniałam sobie o innym, może nie dużym, ale efektownym, który już dawno planowałam dać se do awatara, no i zaraz go tam dam. :)


Ostatnio zmieniony pt, 22 grudnia 2017 23:24:24 przez Fengari, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: ndz, 20 listopada 2016 23:34:32 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 20 października 2008 16:48:09
Posty: 6421
wróciłem z pola
fantastyczny księżyc jak cząstka pomarańczy

_________________
J 14,6


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: śr, 23 listopada 2016 22:10:16 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 23:10:43
Posty: 3722
Fen - wielki ten Łysy! :shock: Ale fajny!
I zdjęcia Joon tez mi się podobały - zapomniałam napisać, głupio... :oops:


Powsinoga pisze:
la mnie to jednak te foty z dużym księżycem przekombinowane
wiesz, to może te wyczyny... ;-) ;-) ;-)


Na górę
 Wyświetl profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 418 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23 ... 28  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 57 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group