Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest pt, 29 marca 2024 11:19:09

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 56 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4  Następna
Autor Wiadomość
PostWysłany: czw, 07 grudnia 2017 21:57:50 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 22:33:35
Posty: 4883
Skończyłem rozpoczynaj zawsze należał do moich ulubionych numerów Armii.

Zacznijmy od dołu. W odróżnieniu od Tylera, znalazłbym w nim jeden odrobinę słabszy moment: to, jak się okazuje sabbathowe, zwolnienie po drugim refrenie - za pierwszym razem bywa, że mi się czasem dłuży - choć nie na tyle, żeby coś uszczknąć z oceny, tym bardziej, że rozumiem, że jest ono formalnie potrzebne, żeby przygotować grunt pod ten sam fragment grany (przed solówką) przez dwie gitary, z których jedna gra te same akordy w wyższym przewrocie - ten prosty zabieg i oczywiście jego przeprowadzenie do dziś wywołuje u mnie ciary... A reszta to oczywistość - piękny choć niebanalny fragment akustyczny, przejście do części elektrycznej ze sprzęgiem, szybko bite akordy w zwrotce, melodia refrenu, waltornia, solo slide, przejście od części finałowej, część finałowa - wszystko to jest genialne, aż dziw bierze że tyle tego dobrego w jednym numerze.

W ogóle niesłychaną zaletą tego numeru są wszystkie łączniki. Niektóre naturalne inne celowo nieprzystające, wszystkie mnie olśniewają.

Zwrócę jeszcze uwagę na mało istotną rzecz, która mnie mocno zachwyciła - do tych samych akordów w pierwszej i drugiej zwrotce, prowadzą nieco inne pomosty: w pierwszej C-Gis-F (wychodzące z tego długiego A ze sprzęgiem), w drugiej o pół tonu wyżej (Cis-A-Fis wychodzące z... Cis po pierwszym refrenie). Mała rzecz a cieszy, choć zapewne nie tego, który musi to spamiętać na scenie ;)

Dużej miary klejnot - 10/10

_______

Jeśli chodzi o tekst i przesłanie, złapałem się na tym, że dziwiłem się wszystkim tym, którzy tu piszą o radości (czy nawet beztrosce), no i słusznie, że tak piszą, bo przecież to jest utwór o Niebie. Nie chcę wychodzić na jakiegoś cierpiętnika, ale muszę przyznać, że dla mnie nie jest to numer jednoznacznie radosny - nie wiem czy - no dobra: dla mnie - Niebo na Triodante nie zaczyna się dopiero po ostatnim "ostatecznego dnia". A już na pewno nie jestem przekonany do tego "ogniskowego nieba", które sobie wymyśliłem w roku 2004, tworząc wersję akustyczną, która nie wiadomo jakim cudem weszła nawet potem na płytę Podróż na wschód ;) Wiadomo, że myślało się wtedy innymi kategoriami, miałem 28 lat i wtedy głównie napędzało mnie to, że będziemy mogli z Bartkiem grać to na manewrach. Długo długo później, nawet wykonując - z wielką zresztą radością - ten utwór na trasie PnW, wciąż do niego nie dorastałem i tak naprawdę otworzył mi się do niego klucz dopiero niedawno. Nie wiem czy Tom miał ten numer na myśli mówiąc, o tekstach pisanych "na wyrost", ja jestem pod wielkim wrażeniem tego, że w będąc trochę po trzydziestce, potrafił napisać słowa takie mocne, pojemne i niełatwe.

No bo wiadomo, a może tylko ja tak miałem, z refrenu "umarłem aby żyć i kochać aby żyć" zauważa się najpierw "kochać" oczywiście. A później okazuje się, że to "umarłem" nie jest wcale takie łatwe i szybkie, a co gorsza popatrzmy:
umarłem -> żyć
kochać -> żyć
czyli - prawem symetrii - "kochać" wcale nie stoi jednoznacznie w jednej drużynie z "żyć", ale właśnie z "umarłem". Podobnie prześladuje mnie linijka "na świecie nie ma nic". Na krótko przed wylosowaniem tego numeru zapisałem ją w swojej jakiejś tam pisaninie. Pożałowania godna naiwność, być może, ale do dzisiaj jestem mocno zdziwiony, że życie chrześcijańskie nie przekreśla czy nawet nie z m n i e j s z a cierpienia. Nie jest niestety tak łatwo jak by się mogło wydawać i utwór Skończyłem rozpoczynaj dyskretnie temu sekunduje frazą (jedną z ostatnich na płycie!) "kogo Ty szukasz w nas". A co jeśli nie znajdzie???

No i na koniec muszę sobie przyznać gorzkie 10 punktów za swoje tłumaczenie linijki "skończyłem rozpoczynaj teraz", którą z rozstawu sylab poprowadziłem ku: commence as I have failed to finish (osoba z MetalMindu, która weryfikowała moje tłumaczenia na DVD, bezceremonialnie przywróciła "commence as I have finished now", hehe). A jednak to ja miałem rację, bo do dzisiaj nie potrafię skończyć.

_________________
in the middle of a page
in the middle of a plant
I call your name


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: czw, 07 grudnia 2017 22:22:10 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 24 grudnia 2004 14:34:22
Posty: 17234
Skąd: Poznań
Gero pisze:
prowadzą nieco inne pomosty: w pierwszej C-Gis-F (wychodzące z tego długiego A ze sprzęgiem), w drugiej o pół tonu wyżej (Cis-A-Fis wychodzące z... Cis po pierwszym refrenie).


Uwielbiam to! Szczególnie ten drugi pomost.

antiwitek pisze:
za chwilę waltornia wspaniale - jakby wybrzmiewała w tunelu kolejowym - wprowadza fragment instrumentalny.


O tak! :piwo:

_________________
czasy mamy jakieś dziwne
głupcy wszystko ogołocą
chciałoby się kogoś kopnąć
kogoś kopnąć - ale po co


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: czw, 07 grudnia 2017 23:21:10 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 13 stycznia 2012 16:29:27
Posty: 7663
Skąd: Hôtel Lambert / Rafał Gan Ganowicz Appreciation Society
Już oceniałem, wiadomo, ale słucham sobie dziś sporo zapętlonego Skończyłem-Rozpoczynaj na słuchawkach przy pracy. Jestem absolutnie zauroczony każdą sekundą tego numeru. Tym zwolnieniem sabatowym również ;)

Gero - super wpis, biję pokłony!

_________________
Ceterum censeo Platformem delendam esse

Wszystkie prawdziwe ścieżki prowadzą przez Góry.

Zawsze mieć dojrzałe jagody do jedzenia i słoneczne miejsce pod sosną, żeby usiąść.


My gender pronoun is "His Majesty / Your Majesty".


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pt, 08 grudnia 2017 00:43:17 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 30 sierpnia 2005 12:09:33
Posty: 509
Skąd: poznan
Gero pisze:
Zacznijmy od dołu. W odróżnieniu od Tylera, znalazłbym w nim jeden odrobinę słabszy moment: to, jak się okazuje sabbathowe, zwolnienie po drugim refrenie - za pierwszym razem bywa, że mi się czasem dłuży - choć nie na tyle, żeby coś uszczknąć z oceny, tym bardziej, że rozumiem, że jest ono formalnie potrzebne, żeby przygotować grunt pod ten sam fragment grany (przed solówką) przez dwie gitary, z których jedna gra te same akordy w wyższym przewrocie - ten prosty zabieg i oczywiście jego przeprowadzenie do dziś wywołuje u mnie ciary... A reszta to oczywistość - piękny choć niebanalny fragment akustyczny, przejście do części elektrycznej ze sprzęgiem, szybko bite akordy w zwrotce, melodia refrenu, waltornia, solo slide, przejście od części finałowej, część finałowa - wszystko to jest genialne, aż dziw bierze że tyle tego dobrego w jednym numerze.

W ogóle niesłychaną zaletą tego numeru są wszystkie łączniki. Niektóre naturalne inne celowo nieprzystające, wszystkie mnie olśniewają.

Zwrócę jeszcze uwagę na mało istotną rzecz, która mnie mocno zachwyciła - do tych samych akordów w pierwszej i drugiej zwrotce, prowadzą nieco inne pomosty: w pierwszej C-Gis-F (wychodzące z tego długiego A ze sprzęgiem), w drugiej o pół tonu wyżej (Cis-A-Fis wychodzące z... Cis po pierwszym refrenie). Mała rzecz a cieszy, choć zapewne nie tego, który musi to spamiętać na scenie

Jeszcze nie było tak w tym tasiemiec-wątku żeby czyjś wpis mnie zmusił do odsłuchania ocenianego utworu. Do teraz :) Gero kurde total :) I przypomniało mi się jak to razem graliśmy i śpiewaliśmy z Qbą, najpierw na jednej z lepszych prób w moim życiu w Szklarskej, a potem na całęj trasie. I jeszcze - akcenty chyba na H (nie mam gity ze sobą) w ostatnim refrenie 2 x na "1" po czym raz na "i" - Mastery :faja:


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pt, 08 grudnia 2017 01:11:30 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 22:33:35
Posty: 4883
dzięki Rafał :)

próbę w Szklarskiej pamiętam doskonale, ale wspomnienie jej trzymam na Archanioły i ludzie :)

_________________
in the middle of a page
in the middle of a plant
I call your name


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pt, 08 grudnia 2017 14:13:54 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 18:09:25
Posty: 6879
Skąd: z Nepalu
Nie może być innej oceny jak 10/10.

_________________
Auto, winda, kibel, molo
Ławka, kino,basen, szkoła


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pt, 08 grudnia 2017 23:00:56 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 02 sierpnia 2011 12:48:04
Posty: 1936
Skąd: Warszawa
Zgadzam się z większością przedpiszców :).

10/10

_________________
Mam w sobie dzikość żółtej pantery...


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 09 grudnia 2017 07:14:14 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 15:53:29
Posty: 14860
Skąd: wieś
10/10

_________________
Youtube


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 09 grudnia 2017 15:16:52 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 21:37:55
Posty: 25363
Żeby no arasek nie zaczął podliczać beze mnie - 10/10 po raz trzwarty.

_________________
ćrąży we mnie zła krew


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 09 grudnia 2017 16:09:07 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 30 sierpnia 2010 20:33:11
Posty: 1963
Skąd: Sulejówek
Miałem dać jedną 10 na Triodante, ale jak tu nie dać?
10/10


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 09 grudnia 2017 16:47:18 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 20 października 2008 16:48:09
Posty: 6421
miało być 7, ale im dłużej słucham tym lepiej
na dziś dojrzałem do 9/10

_________________
J 14,6


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 09 grudnia 2017 17:25:48 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 14 listopada 2007 16:38:41
Posty: 9939
Idzie na mistrza, nie? :)


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 09 grudnia 2017 17:27:40 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 21:37:55
Posty: 25363
Cciiii, nie zapeszaj!

_________________
ćrąży we mnie zła krew


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 09 grudnia 2017 18:05:47 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 10 stycznia 2005 11:49:49
Posty: 24304
Skąd: Kamienna Góra/Poznań
9/10

_________________
In an interstellar burst
I am back to save the Universe.


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 09 grudnia 2017 18:08:28 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 14 listopada 2007 16:38:41
Posty: 9939
Crazy pisze:
Cciiii, nie zapeszaj!

Dobra, juz nic nie mówię! /nie mogę znaleźć takiej ikonki z zaklejoną mordą, nie było jej tu?/

Aras, chodź i podliczaj, zanim wpadnie tu ktoś ze swoim 'dla mnie ten utwór nie ma nic ciekawego do zaoferowania, 2'

:wink:


Na górę
 Wyświetl profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 56 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group