Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest czw, 28 marca 2024 11:36:53

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 78 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna
Autor Wiadomość
PostWysłany: śr, 13 grudnia 2017 20:07:08 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 14 listopada 2007 16:38:41
Posty: 9939
Udany numer, ale jednak mam z nim podobny problem, jak niektórzy. Bo owszem, z jednej strony jest to fajny element koncertów, zagrzewający publiczność do interakcji, ale jednak, z drugiej strony, już mi się koncertowo przejadły.
Wiatr na płycie super, szkoda, że jego nie ma na koncertach.
6/10


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: śr, 13 grudnia 2017 21:41:14 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 14:59:39
Posty: 28006
Mi 3 bajki zawsze pasowały.

Podoba mi się to, że idą w poprzek ówczesnej muzyce Armii, a przy tym same w sobie mają dość paradoksalną naturę.

Jeśli chodzi o pierwszą okoliczność, to patrzcie. Nie ma tu gnania, pędu, romantycznego porywu - ba, nawet nie ma dramatyzmu!
Jest za to wyraźna struktura. Matematyka, można by rzec. Ale o tyle niewinna, że kryje w sobie spokój, otwiera nieoczekiwane przestrzenie. W tej układance elementy ciszy, a po nich pociągnięcia dźwięków, pojawiają się płynnie, bez wysiłku, ujmująco. Momenty te następują po sobie bez napięcia, bez nerwów, kantów, z pewnym odczekaniem podszytym pewnością, że i tak trafimy w najlepszym momencie. To się tam po prostu dzieje.

Prostota 3 bajek ma w sobie coś minimalistycznego. Dzięki temu utwór nabiera, moim zdaniem - mimo swego dynamizmu - charakteru kontemplacyjnego. Jest jak jakiś tajemniczy znak, który poddany uważnemu oglądowi, zaczyna otwierać w sobie nieoczekiwane perspektywy, niespodziewane wymiary.

Bo też nie jest on martwy, on żyje! :)

Teledysk podpowiada, że może to nie znak, a kalejdoskop, który trzeba przyłożyć do oka i zakręcić. Najlepsze cudy można zaobserwować w głośnościach, na chwilkę przed tym jak zacznie wiać!

Takie to paradoksy.

I jeszcze takie, że w 3 bajkach zastosowane zostały te same środki, co na całej płycie. To samo brzmienie, gitara Bryla gada, kanonada bębnów, to samo natężenie dźwięku... Ale przecież nie masz tu za grosz punka!
Muzycznie to coś dziwnego, słyszę trochę... no nie wiem, progresywności? Chwilami brzmi mi też jakiś dostojny, ludowy taniec, z waltornią kładącą akcenty.
A do tego te wszystkie mistyczne pauzy i wypływające z nich delikatne, eteryczne dźwięki.
I przecież całość rozpoczyna się akustycznie, i w dodatku ta akustyczna podstawa nieprzerwanie, zdaje się, podtrzymuje 3 bajki.

W dodatku 3 bajki mają w sobie ten fantastyczny uśmiech, który pojawia się niekiedy w muzyce Armii. A uśmiech nie potrzebuje słów - bo mówi więcej niż one. Zwłaszcza gdy zakwitnie wbrew wszystkiemu, przekornie, na dnie.
Kiedyś napisałem tak:

Cytat:
Bardzo jest tu charakterystyczne, że to co wydaje się najważniejsze „Legenda” mówi nie używając słów. Takie są również „Trzy bajki”. Wyróżniające się formalnie, wyabstrahowane swą matematyczną regularnością, zdają się być wybitym w monolicie „Legendy” oknem, przez które wpada wiatr, są jak maswerk w postaci trójliści, witraż przez który przenikają promienie słońca. Bo to też obraz tego, co pojawia się ponad człowiekiem, ponad jego zapętlonymi emocjami. Czegoś co jest bardziej inteligibilne niż zmysłowe.


Mistyczna pieśń. I mistrzostwo w konstruowaniu Legendy.

9.5

PS. I fajnie, że 3 bajki pojawiły się w tym wątku około 13 grudnia! BUNG! :D

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: śr, 13 grudnia 2017 22:07:08 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 20 stycznia 2008 13:09:14
Posty: 4694
Znakomity post!


I muszę powiedzieć - Budzy kiedyś pisał, że autorem tego utworu jest Brylu. Ile razy próbowałem się wczuć w niego i wyobrazić sobie, jak siada z gitarą i wymyśla ten utwór. Co za procesy myślowe zaszły w jego głowie? Czy to wyszło przypadkiem czy było przemyślane i zaplanowane? Zadziwia mnie to, moja wyobraźnia wysiada :)

_________________
gdzie znalazłeś takie fayne buty i taką fayną głowę?


FORZA NAPOLI SEMPRE!


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: śr, 13 grudnia 2017 22:56:19 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 13 stycznia 2012 16:29:27
Posty: 7663
Skąd: Hôtel Lambert / Rafał Gan Ganowicz Appreciation Society
Wspaniały wpis, Wit!! Aż mi się zachciało zmienić ocenę ;)

_________________
Ceterum censeo Platformem delendam esse

Wszystkie prawdziwe ścieżki prowadzą przez Góry.

Zawsze mieć dojrzałe jagody do jedzenia i słoneczne miejsce pod sosną, żeby usiąść.


My gender pronoun is "His Majesty / Your Majesty".


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: śr, 13 grudnia 2017 23:16:28 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 19 listopada 2004 15:47:56
Posty: 11811
Lubię, doceniam, szanuję... najbardziej wersję z Soul Side Story...
7/10

_________________
Więc dokąd, dokąd ta wędrówka
Posmutniał król i zadął w róg
Przeciwnik straszy, pielgrzym idzie
A pyta zawsze Bóg


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: czw, 14 grudnia 2017 09:35:36 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 19:20:04
Posty: 14518
Skąd: nieruchome Piaski
Aż się chce te wpisy zobaczyć wydrukowanych na papierze dobrej jakości z dokumentacją fotograficzną.

_________________
Go where you think you want to go
Do everything you were sent here for
Fire at will if you hear that call
Touch your hand to the wall at night


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: czw, 14 grudnia 2017 11:22:56 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 26 marca 2006 08:01:48
Posty: 19429
Skąd: z prowincji
Miki pisze:
Aż się chce te wpisy zobaczyć wydrukowanych na papierze
np. coś w :arrow: tym stylu

_________________
Obrazek
"Niewole robią z nas ponurych i złych"
"Nie ma przypadków, są tylko znaki"


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: czw, 14 grudnia 2017 15:30:20 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 14:59:39
Posty: 28006
Prazeodym pisze:
Budzy kiedyś pisał, że autorem tego utworu jest Brylu. Ile razy próbowałem się wczuć w niego i wyobrazić sobie, jak siada z gitarą i wymyśla ten utwór. Co za procesy myślowe zaszły w jego głowie? Czy to wyszło przypadkiem czy było przemyślane i zaplanowane? Zadziwia mnie to, moja wyobraźnia wysiada


Bardzo ciekawe! Może miał zlecenie od Budzego? :)

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: czw, 14 grudnia 2017 18:01:05 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 24 grudnia 2004 14:34:22
Posty: 17234
Skąd: Poznań
Prazeodym pisze:
Esencja


Tak!
Utwór wcale nie najwybitniejszy, ani w ogóle "naj" (oprócz tego, że chyba najbardziej ograny koncertowo), ale tak niesamowicie armijny!
W zasadzie wywołuje u mnie zachwyty już od pierwszej sekundy. Te pierwsze cztery uderzenia gitary, którym odpowiada jakby słabsze, obniżone pseudo-echo są znakomitym wstępem! Brzmi to plemiennie, ale nie afrykańsko, raczej pachnie dębem smalonym, wczesnym średniowieczem, bardami i jasną czupryną nastoletniego Siemowita lub małego Mszczuja. A potem - uderzenie! Ale nie miazga, może bardziej wysokoenergetyczne cząstki! Armia lubiła - szczególnie w późniejszych wydawnictwach - stroić czasem gitary niżej, tu jednak jest wysoko, znów użyć muszę słowa jasno. I co dalej? Otóż na przykład gdyby pomysł na "3 bajki" przyszedł do głowy Ramonesom, to oczywiście po tym podstawowym "F" przeszliby od razu do "C", bo czemu nie - ma być energicznie i bydzie wesoło! Ale nie z Armią coś takiego - między "F" a "C" jest pięknie tu pasujące "H" (będące co prawda trytonem z "F", ale tak konsekwentnie przykrywane tym finalnym "C", że to zestawienie nie odbiera nic ze świetlistości utworowi). Zwrotki więc są jak ruszenie z dworca PKP Zakopane - 833 m.n.p.m. ("F"), z krótkim odpoczynkiem na Przełęczy Kondrackiej - 1725 m.n.p.m. ("H") i finałem na Kopie Kondrackiej 2005 m.n.p.m. ("C").
Refreny wprowadzają niespodziewany moll (e"), który jednak tu smutny nie jest - raczej po prostu poważniejszy, robi się przez chwilę bardziej refleksyjnie, bo na końcu każdej bajki przecież potrzebna jest jakaś refleksja, pointa, zaduma.
Uwaga o "matematyzmie" utworu trafna! Choć nie jest to przecież symetria i ostry kant jak w utworach Front 242 chociażby, to raczej konstrukcja nieco omszała, nawet z zaciekami i wyżłobieniami. Coś jak piramida, z lotu ptaka doskonała, z bliska
jednak chropowata i z trawkami w spoinach, ale przez to po ludzku bliższa.
Dlatego nie nie szkodzi, a wręcz przeciwnie że wstęp gitarowy do pierwszej bajki i waltorni do drugiej nieco się różnią. Pięknie jest gdy dźwięk w tle od 2:20 jakby ucieka w górę (a wcześniej nie), bo takie niejednorodności w ogóle nie naruszają całej konstrukcji, owszem - wzbogacają ją.
Jak tak teraz myślę, to za best moment utworu uważam chyba flecik w drugiej bajce, jak on pięknie tam się wspina!
I nie wiem jak to się dzieje - bo jak pisałem wyżej - przecież to nie jest jakaś wielka kompozycja, ale ten utwór zawsze wlewa mi się do serca jasną strugą!
Może i miałem czasem na jakimś koncercie lekki przesyt trzema bajkami, ale to szybko mijało. Teraz odtwarzam je sobie i znów z wielką przyjemnością.
Mocne 9/10.

_________________
czasy mamy jakieś dziwne
głupcy wszystko ogołocą
chciałoby się kogoś kopnąć
kogoś kopnąć - ale po co


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: czw, 14 grudnia 2017 20:58:08 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 15:53:29
Posty: 14860
Skąd: wieś
9/10. Pięknie tu piszecie.

_________________
Youtube


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: czw, 14 grudnia 2017 22:07:43 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 14:59:39
Posty: 28006
Ok, czekamy na analizę i ocenę Bogusa :P .

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: czw, 14 grudnia 2017 22:21:41 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 19:20:04
Posty: 14518
Skąd: nieruchome Piaski
Nie wiem, co powiedzieć, znów uznaję swoją bezradność i nieumiejętność operowania słowem na poziomie apologetów (lub oczekiwanego antagonisty ). Muszę pamiętać, że oceniam utwór, a nie te wpisy. Zatem solidne 8.

_________________
Go where you think you want to go
Do everything you were sent here for
Fire at will if you hear that call
Touch your hand to the wall at night


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pt, 15 grudnia 2017 07:06:26 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
sob, 18 października 2014 08:01:45
Posty: 241
Jasny gwint, wy naprawdę lubicie ten utwór!

_________________
Dzień jeszcze trwa i wszystko można


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pt, 15 grudnia 2017 08:35:07 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 14:36:56
Posty: 7692
Skąd: 52,2045 N, 20,9694 E
antiwitek pisze:
Jest za to wyraźna struktura. Matematyka

I tu jest pewien problem. Bo dla mnie ta struktura zrobiła się niemal jak jakiś ryt. Przez to wersje koncertowe, które niemal z definicji zaburzają tę strukturę mają feler. Trochę się czuję, jak jakiś fanatyk mszy trydenckiej na widok nie tak ustawionych palców celebransa :twisted: A jak już publiczność zaczyna "o o oo" albo, co gorsza jakieś "ooooo ooo o" w pierwszej zwrotce, to już zupełnie mam niemal fizyczny dyskomfort.
Oczywiście, w końcu się przełamuję, a te wstawki z Triodante itd. ostatecznie są fajne i w ogóle, ale tak trochę mam.
To tyle, co mam do powiedzenia w kwestii, z której płyty wersji dałem dychę 8-)

_________________
Była tu wczoraj premier Suchocka,
chyba przypadkiem przed wyborami


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pt, 15 grudnia 2017 09:12:34 

Rejestracja:
pn, 12 lutego 2007 14:44:20
Posty: 30
Skąd: OST
Wydaje mi się ,że dorobek Armii bez 3 Bajek byłby nieco uboższy. Osobiście nie pamiętam koncertu bez tego utworu. Dla mnie 10.

_________________
agarenoł de riczimasoł agarenoł !


Na górę
 Wyświetl profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 78 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group