Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest czw, 28 marca 2024 13:26:59

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 28 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
PostWysłany: ndz, 20 listopada 2005 22:03:49 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 14:59:39
Posty: 28006
Śnieg przyprószył, zrobiło się zimno i zimowo, zrobiło się trochę strasznie. Sięgnąłem po Triodante i bardzo mi ta płyta przypadła do nastroju, aury i gustu. Dawno tak bezpośrednio jej nie odczułem. Wczesnozimowa muzyka: bezkres i biel i smutek pól, zimowych gwiazd. Przypomniały mi się z tego jakieś pomysły na interpretację, coś tam ułożyło się w mojej bardzo ostatnio słabo lotnej głowie… Stąd ten nowy temat (wybaczcie!).
Można zestawić obok siebie Trzy Bajki i Triodante. Przez trójkę tam i tu to się narzuca. Na mnie kiedyś duże wrażenie zrobił teledysk do 3 bajek, te motywy, które tam zostały zawarte weszły mi w głowę: wiatr/drzewo, ptak i człowiek, ale jeszcze bardziej: kwadrat, trójkąt, koło. Te ostatnie do tego stopnia, że zacząłem snuć jakieś geometryczne interpretacje, a ich przejawy zawarłem nawet w jedynej popełnionej przeze mnie, króciutkiej próbie literackiej. Lecz do Triodante też one mi pasują…
Mamy kwadrat – zamkniętą przestrzeń. Otaczają nas kwadraty. Dla człowieka pomieszczenie, dom, więzienie, grób. Siedziba – dostatecznie ograniczona i dostatecznie obszerna i wielka, by próby wyjścia poza były możliwe. Zamrożone i nieruchome piekło. Postać człowieka wpisana w kwadrat zawsze jakaś skulona lub wykręcona być musi. Albo przynajmniej z przekrzywioną głową – jak Świetlicki na tym obrazie kolesia, który maluje też dla „Przekroju”.
Mamy trójkąt – figurę, która wskazuje kierunek w górę, która sama jest górą, dachem. Dachem, posiadającym w interpretacji Olgi Tokarczuk („Dom dzienny, dom nocny”) wiele wspólnego z religią. Który wieńczy, zabezpiecza „przed radiacjami kosmosu”, ale też jak napisała – ogranicza. Trochę inaczej u Bruno Schulza – tam dachy, gdy pojawiła się wichura, wiatr „wstawały z krzykiem, w paroksyzmie jasnowidzenia i zwiastowały”. A i Janerka podejmując najważniejsze i metafizyczne tematy, na płycie gdzie pojawiał się nawet Pseudo-Dionizy Areopagita wyprowadzał się na górę i stamtąd robił ‘fiu fiu’. Postać człowieka wpisana w trójkąt – najpewniej w pozycji poszukującej, medytacyjnej… Na dachu umieścić możemy łapacz bądź krzyż – powstanie świątynia…
Na płycie właśnie w Czyśćcu (który zresztą u Dantego jest górą) pojawiają się „świątynne” motywy oraz sygnały nie z tego świata. Osobliwie mam na myśli samo dzyń! – dźwięk budzący, otwierający oczy, niezwykły. Można nadać mu też wymiar eucharystyczny – owego kościelnego gongu, gdy się Niebo otwiera. A solo waltorni w „Miejscu pod słońcem” jak mistyczny traktat, nie pozbawiony poczucia humoru, zawarty w dźwiękach.
Tajemne przejście, komin, właz – do znalezienia. W piosence „Ciało i duch” nazwany „ciasną bramą” tak jak w Ewangelii. „Pieśń przygodna” opisuje może przechodzenie przez nią? „Piosenka liczb” streszcza swym konceptem wędrówkę, zaś jej słowa zamykają za nami właz, pokrywkę – pod nią pozostaje przepaść, nasz dom na ziemi, studnia prowadząca w głąb niej. A wyżej jak w tym obrazie Hieronima Boscha.
Mamy koło. Czyli nieskończoność dookoła. I to chyba kluczowy /w każdym razie dla mnie/ moment płyty. Kiedyś bardzo przeżyłem właśnie tę chwilę na płycie gdy już skończy się Pieśń Przygodna. Wiatr i dźwięki gitary. Chwila mistycznego doświadczenia w ostrym, gotyckim łuku. Uderzyła mnie wizja niebiańskiego, że tak powiem bezkresu i bieli … Wraz z SkończyłemRozpoczynaj wracają słowa – jako ważny komentarz.

Wybaczcie egzaltowany styl, ale tak mnie dziś naszło. To by trzeba dopracować, ale nie wiem kiedy znajdę czas. Co Wy na to? [na pewno pochulałem z kursywą :wink: ]


Ostatnio zmieniony ndz, 20 listopada 2005 23:32:21 przez antiwitek, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: ndz, 20 listopada 2005 22:10:46 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
czw, 03 lutego 2005 20:54:20
Posty: 6846
Antiwitku! :brawa:
Ależ się to dobrze czyta!!! To następowanie po sobie/przenikanie się kształtów geometrycznych...I Twoje interpretacje - bardzo przekonujące!

_________________
Kto powołał na dyrektora Trójki człowieka, który nie rozumie pytania 'kto'?


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 21 listopada 2005 00:29:05 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 31 października 2005 14:38:48
Posty: 15
Skąd: miłość prosto z serca
Antiwitku - honorowy doktorat tridantiscausa (conajmniej) ci się należy! :piwo:

_________________
Anioł i wół


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 21 listopada 2005 09:49:12 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 21:37:55
Posty: 25363
fajne fajne!

ale czyż nie okazuje się znowu, że Triodante traci strasznie w momencie, w którym po Pieśni Przygodnej nie następuje od razu Skońćzyłem Rozpoczynaj?
z punktu widzenia budowania środkowej części płyty Pios.liczb jako "streszczenie wędrówki" i słowa o przykrywce - bardzo dobrze się wkomponowują
ale z punktu widzenia przechodzenia do koła, do doskonałości - coś się tu rozmydla
antiwitek pisze:
Kiedyś bardzo przeżyłem właśnie tę chwilę na płycie gdy już skończy się Pieśń Przygodna. Wiatr i dźwięki gitary. Chwila mistycznego doświadczenia w ostrym, gotyckim łuku. Uderzyła mnie wizja niebiańskiego, że tak powiem bezkresu i bieli …


dokładnie tak, jak piszesz, ale mi się to widzi w układzie kasetowym tylko

Z innych uwag - bardzo przemówił do mnie kwadrat jako to miejsce, w którym człowiek zawsze jest zdeformowany... nie myślałem o kwadracie w ten sposób, ale teraz właśnie tak to widzę!

antiwitek pisze:
samo dzyń! – dźwięk budzący, otwierający oczy, niezwykły. Można nadać mu też wymiar eucharystyczny – owego kościelnego gongu, gdy się Niebo otwiera.


ech... jak często ten moment kwitowany jest ziewnięciem, kaszleniem... myśleniem o niebieskich migdałach... a tu czas spada.

_________________
ćrąży we mnie zła krew


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 21 listopada 2005 12:46:00 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 24 grudnia 2004 14:34:22
Posty: 17234
Skąd: Poznań
Bardzo przekonujące.
Ten zamykający kwadrat (od razu "Cube" mi się przypomina) to faktycznie strzał w dziesiątkę!


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 21 listopada 2005 15:46:10 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 14:59:39
Posty: 28006
He he - legendowiec z tytułem doktora triodantiscausa - za to kocham to forum! :D Jestem zaszczycony :!:

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 21 listopada 2005 15:53:13 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 14:36:56
Posty: 7692
Skąd: 52,2045 N, 20,9694 E
Ja jestem za tym, żeby (na tyle, na ile cyberprzestrzeń www.armia.kdm.pl pozwoli) co lepsze teksty z forum trafiały też na oficjalną witrynę zespołu. Precedens już był w postaci mojego tekstu beckettowego. Ten tekst też się moim zdaniem nadaje.

_________________
Była tu wczoraj premier Suchocka,
chyba przypadkiem przed wyborami


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 21 listopada 2005 18:26:46 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 20:43:51
Posty: 3056
Skąd: z Trawberry Fields
Tak. Świetna interpretacja, bardzo ciekawa - brawo Witku!

Piekło kwadratu! I Czyściec trójkątny! :shock: Kapitalne.

Skojarzenie. Antoni Gaudi podobno powiedział kiedyś, że linia prosta pochodzi od człowieka, a linia krzywa od Boga. Dlatego jego największe dzieła są niesymetryczne, ciastowate, falujące, krągłe - zwłaszcza kościoły.
I dlatego Niebo to musi być Koło! :idea: A piekło (skutek samopotępiającego wyboru człowieka) i czyściec (konsekwencja - również ludzkich - niedoskonałych wyborów dobra) - to są na pewno kwadrat i trójkąt.
Jeszcze jedno: Trójkąt - Trójca - jedyna dana człowiekowi Droga wiodąca z krainy mroków...

Dziękuję Atniwitku :soczek:


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 21 listopada 2005 21:03:09 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 20:22:24
Posty: 1938
Skąd: Łódź
Po obszernym wpisie Witka i komentarzu otoKara poczułem, jakby w głowie ułożyły mi się jakieś puzzle. Dzęki!
(Chyba sobie posłucham Triodante na tę okoliczność, a dawno tego nie robiłem).

_________________
"Ale my kochamy to, co nieświadome; kusi nas wino, miłość i krew." Ernst Jünger
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 21 listopada 2005 22:33:00 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 14:59:39
Posty: 28006
Crazy pisze:
Triodante traci strasznie w momencie, w którym po Pieśni Przygodnej nie następuje od razu Skońćzyłem Rozpoczynaj?

- no nie wiem. To prawda, że tę swą 'chwilę' przeżyłem słuchając kasety - nie było jeszcze wtedy mowy o cd w moim domu, ale... czy bez 'święta' i 'liczb' mozna żyć? Pdkąd poznałem cd miałem problem - jakie rozwiązanie właściwsze, które wymowniejsze. Pewnie kaseta, ale - jak wyżej.

O trójkącie i kole fajnie sie pisze, natomiast wyjście poza kwadrat... hmm.. wydaje się pozostawać w sferze marzeń...

Wczoraj pisząc co powyżej zapomniałem o kilku sprawach - jeśli chodzi o "medytacyjność" trójkąta - wiolonczela na końcu 'Miejsca pod słońcem' wydała mi się ostatnio takim muzycznym odwzorowaniem oddechu, głębokiego upojnego wdechu a potem wydechu. Nie mam tu na myśli nawiązań do wschodnich ćwiczeń medytacyjnych, tylko do cudowności niektórych aspektów naszej fizjologii :)

No i jeszcze jedno. Odnośnie struktury piosenki 'Dzyń' i w sumie wielu innych piosenek Armii (a może jest to coś w ogóle zgodnego z jakimiś teoriami muzyki? - nie wiem zupełnie nic o tym). Otóż budowę noe mają zwartą, ale często dziurawą :wink: . Zwrotka - refren - zwrotka - refren - bach! dziura! - zwrotka - refren. W 'Dzyniu' tam mamy słowa "czas spadł dzyń". W "Opowieści zimowej" z "Legendy" tam właściwie jest przerwa, tylko niepokojące odgłosy słychać, przez co napięcie narasta. W późniejszych wersjach pojawia się tam muzyczna treść ale całkiem inna niż sama "Opowieść'. Na 'Duchu' pojawiają się zupełnie szalone, nieprzystające do kontekstu utworów, fragmenty muzyczne...
Przyszło mi kiedyś do głowy, że podobnie sprawa wygląda z konstrukcją Mszy. Liturgia Słowa - Liturgia ofiary - Bach! Dziura w strukturze! - ogłoszenia - Blogosławieństwo :)... Do Dzynia to pasuje - z tym gongiem. No i to jest też taka moja prywatna interpretacja...

Panku! Mój tekst sie nie nadaje na witrynę. Trzeba by go "dorobić". Ale nie wiem czy to coś da - kiedyś dawno wysłałem Bandycie tekst o szkieletach i nie został zaakceptowany chyba :) . Kilka osób z forum go zna - gdyby ktoś był zainteresowany to proszę dać znać.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł: zin
PostWysłany: wt, 22 listopada 2005 09:24:01 

Rejestracja:
śr, 01 grudnia 2004 14:16:01
Posty: 2647
antiwitek pisze:
Mój tekst sie nie nadaje na witrynę.

to oczywiscie nieprawda. to ze nie kazdy go zrozumie, nie znaczy ze jest zly. no ale jesli nie przejdzie to moze do zindiris? co ty na to?


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pt, 25 listopada 2005 14:01:54 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 12 listopada 2004 13:02:17
Posty: 5355
Skąd: Skąd:
Witku, piękne skojarzenia! Może trochę pompatyczne :D ale niezwykłe.
A to najbardziej przypadło mi do serca:
antiwitek pisze:
O trójkącie i kole fajnie sie pisze, natomiast wyjście poza kwadrat... hmm.. wydaje się pozostawać w sferze marzeń...

_________________
Bez zbroi wychodzić się boję.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 28 listopada 2005 19:07:47 
antiwitek pisze:
Panku! Mój tekst sie nie nadaje na witrynę. Trzeba by go "dorobić".

Czekamy na dorobienie i my tu na forum :)
Przynajmniej głupi ja, co chce od Cie więcej jeszcze :!:


Na górę
 
 Tytuł:
PostWysłany: pt, 06 stycznia 2006 09:59:34 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 11 stycznia 2005 11:58:05
Posty: 72
Skąd: z onirycznej Łodzi
dzięki
dobry tekst

_________________
Jeszcze nie umarły, jeszcze się otwarły
oczy, które widzą, oczy, które płaczą
wydrążeni ludzie opuszczą piwnice
nim życie i śmierć wyjdą na ulice


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pt, 06 stycznia 2006 10:20:31 
3bajki pisze:
Czekamy na dorobienie
;)


Na górę
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 28 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 41 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group