Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest czw, 28 marca 2024 23:26:12

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 245 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 13, 14, 15, 16, 17  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 01 kwietnia 2013 18:04:02 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
czw, 11 listopada 2004 16:00:25
Posty: 22846
Garaż w Leeds!!! :shock:

_________________
Mężczyzna pracujący tam powiedział:

- Z pańskim forum jest wszystko w porządku.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 01 kwietnia 2013 19:31:20 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 10 kwietnia 2011 18:49:54
Posty: 2283
Skąd: Warszawa
Na tej stronie jest też bardzo ciekawy wywiad z Wojtkiem Czernem.

_________________
"Staliśmy nad przepaścią, ale zrobiliśmy krok do przodu!"


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: śr, 12 czerwca 2013 18:16:21 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 20 stycznia 2008 13:09:14
Posty: 4694
Wielkanoc - Dziewczyny Karabiny - **** z minusem (a może *** z plusem)

próba recenzji, albo raczej luźny zbiór myśli

Lubin i jego scena muzyczna, to jedno z dziwniejszych zjawisk w historii polskiej muzyki alternatywnej. Miasto gdzieś na zachodzie, trochę jakby bez tożsamości (w czasie wojny prawie całkowicie zniszczone, potem odbudowane i rzecz jasna, zamieszkane przez zupełnie inną ludność), a ta scena...Goście, którzy na rockowym festiwalu występowali bez gitar, za to z kompletem trąb albo pierwszy polski metal z podwójną stopą, chyba całkiem dobry. Albo kapele o nazwach "J-23" czy "17 mgnień wiosny". Może jest to fałszywy obraz, ale kiedy czytam książeczkę do płyty Mikrofonów Kanionów, to mam wrazenie, że scenie lubińskiej bliżej raczej do tego co działo się w Gdańsku, niż w całej reszcie Polski. Znałem kiedyś gości z Lubina - poznaliśmy sie na obozie koszykarskim, bardzo fajna, ale maksymalnie specyficzna i oryginalna, wielobarwna ekipa. Może ta miedź tam tak na wszystkich dobrze wpływa? Trudno to zweryfikować, ale druga lubińska płyta z tej serii - "Dziewczyny Karabiny" Wielkanocy - wydają się potwierdzać tę tezę.
Wielkanoc była kwartetem, ich korzenie tkwiły w nowej czy raczej zimnej fali. Powiem szczerze, że zanim włożyłem płytę do odtwarzacza miałem mieszane uczucia - spodziewałem się czegoś zdecydowanie bardziej banalnego i sztampowego. Była to jednak pomyłka, albowiem Wielkanoc to gruba niezwykle wprost oryginalna. To co pierwsze zwraca uwagę to wokal - Kasia Jarosz jest niezwykle ekspresyjna, wszędzie jej pełno, a piosenki wypełnia różnymi specyficznymi wokalizami. Przyznam, że jest to element tej muzyki, który najbardziej się zestarzał - momentami jest już nadekspresyjna i chciałby się, żeby trochę sobie odpusciła ;) Nadrabia natomiast tekstami - nie znam się na takiej twórczości, ale na pewno są ciekawe. Dużo tu abstrakcji, jakiś gier słów, ale też momenty, kiedy malują one prawdziwie dramatyczne obrazy - sam tytuł "Ranne Zwierzęta" itd. Wyrazista osobowość, myślę, że conajmniej na miarę Kory, szkoda, że zmarnowany talent. No i zawsze rozczula mnie moment jak ta ekspresyjna wokalistka zapowiada piosenkę cichutkim głosem "ranne zwierzęta, nie ma wolności"...
Tyle o wokalistce, gdyż przyznać muszę, że cichym bohaterem płyty jest dla mnie ktoś inny. Marek Marczak, kimolwiek ten gość jest, nie wiem czy zajmuje się jeszcze muzyką, czy czymś innym, ale jego gra wywołuje we mnie opad szczęki. Nie chodzi o technike - zły nie jest, ale do wirtuoza mu brakuje. Chodzi o to co gra, a raczej co go skłoniło, żeby grać jak grać. Przypominam - jest rok 1988 - i chyba żaden zespół w Polsce, nie eksplorował w tamtym momencie takich klimatów (najbliżej była chyba Bielizna). Czyściutkie brzmienie (fender!), bez żadnych efektów. I duża dynamika, zróżnicowanie partii - od totalnie ekspresyjnego, czujnego nawalania prawą ręką (http://www.youtube.com/watch?v=1ypeCdmJtGw), po delikatne nibyjazzowe zagrywki. Akordy jakie stosuje też wydają mi się dalekie od schematów. Momentami to brzmi jak jakieś The Sea and The Cake (zespół z Chicago, dużo późniejszy, mieszali indie rocka z jazzem i mieli gości z Tortoise w składzie). W mojej kategorii "ulubieni polscy gitarzyści" stawiam go gdzieś obok duetu z Klausa Mitffocha (równie anonimowi ludzie obecnie) - podobne podejście. Licze, że kiedyś jakiś młody zespół z Polski rozwinie te patenty i zdobędzie sławę i uznanie :)
Jest jeszcze sekcja rytmiczna - nowofalowiec na basie i perkusista-metal. Ten drugi (zapożyczony z zespołu Squier, to ci od pierwszej podwójnej stopy w Polsce ;)) szczególnie uzdolniony. Może w tych bardziej jazzowych momentach, wydają się brzmieć trochę kwadratowo, ale to solidny fundament pod odloty pozostałej dwójki. Mogli robić karierę.
Z kariery oczywiście nic nie wyszło. Szkoda. Lubię puszczać sobie winyla "Lecą Żurawie" i wyobrażać, że jakość dźwięku jest trochę lepsza i że tego wcale nie wydało "W Moich Oczach", ale np. Tonpress w 1988...Mogło tak być, możeby grali do dziś. Kończę tu, bo nie chcę narzekać. Polecam Wielkanoc!


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: śr, 12 czerwca 2013 20:48:40 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 06 maja 2007 11:40:25
Posty: 13524
Skąd: Krk
Prazeo, dzięki za ten wpis! Może on zmusi mnie to ponownego odsłuchu i lektury bookletu. :piwo:

_________________
http://67mil.blogspot.com/


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł: Re: Z Jarocina
PostWysłany: wt, 03 kwietnia 2018 17:32:42 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 20 stycznia 2008 13:09:14
Posty: 4694
Na które koncerty z tej rozpiski byście się wybrali? Ja np. pierwszy dzień bym olał, drugi obserwował z dystansu (bo nie znam większości tych wykonawców), w trzeci bym się wczuwał (szczególnie od koncertu Bikini do końca dnia), a resztą bym czasem obczajał, a czasem nie :D

_________________
gdzie znalazłeś takie fayne buty i taką fayną głowę?


FORZA NAPOLI SEMPRE!


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł: Re: Z Jarocina
PostWysłany: wt, 03 kwietnia 2018 18:11:04 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 14:59:39
Posty: 28006
Spruty Wór :)

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł: Re: Z Jarocina
PostWysłany: wt, 03 kwietnia 2018 18:29:03 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 21:37:55
Posty: 25363
A ja na Daab z Dżemem! Ale to tego samego dnia :-)

_________________
ćrąży we mnie zła krew


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł: Re: Z Jarocina
PostWysłany: wt, 03 kwietnia 2018 18:54:23 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 20 stycznia 2008 13:09:14
Posty: 4694
Na Daab miałbyś szansę nawet wybrać się dwa razy! Trzeba przyznać, że bardzo fajnie się wtedy prezentowali:

Obrazek

_________________
gdzie znalazłeś takie fayne buty i taką fayną głowę?


FORZA NAPOLI SEMPRE!


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł: Re: Z Jarocina
PostWysłany: wt, 03 kwietnia 2018 20:44:09 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
sob, 17 lutego 2007 09:03:24
Posty: 17986
..Daab miał chyba to nieszczeście,że jako jeden z nielicznych zespołów reggae był grany w radiu i telewizji. I w ten sposób stał się mimowolnie zespołem tzw. komercyjnym. A wiadomo ze komercja to samo zło :) Jak coś było mało grane albo wogóle to było kultowe. Podobna (moim zdaniem) była sytuacja grupy Gedeon Jerubbaal. Gedeon Jerubbaal poprzez media stał się zespołem jednego przeboju.
A wracając do pytania to dosyć atrakcyjny był by dzień 3, chociaż z pozostałych jest też co wybrać.

_________________
..Ty się tym zajmij..


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł: Re: Z Jarocina
PostWysłany: wt, 03 kwietnia 2018 22:03:39 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
czw, 11 listopada 2004 16:00:25
Posty: 22846
Dla mnie ten Jarocin zacząłby się w moje urodziny, 11 sierpnia, koncertem 4 Kopniętych i Fred (pewnie strategiczne miejsce bym zajął już przy Bikini). Pewnie bym już został na Dezertera i Śmierć Kliniczną. 12 specjalnie pode mnie obok siebie Nowo Mowa i Instytucja. I można wracać do domu.

_________________
Mężczyzna pracujący tam powiedział:

- Z pańskim forum jest wszystko w porządku.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł: Re: Z Jarocina
PostWysłany: śr, 04 kwietnia 2018 13:40:42 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 24 grudnia 2004 14:34:22
Posty: 17234
Skąd: Poznań
W drugi dzień wybrałbym się na Exodus. Kusi mnie też jednak Latająca Maszyna do Szycia.
Trzeci może nawet zaliczyłbym w całości. Po koncertach spotkanie z forumowiczami.
Czwarty to Nowo Mowa (wreszcie poznałbym coś więcej niż "Dekoder") a piąty Dom Mody (wreszcie poznałbym coś więcej niż "Szyfry").
Piąty dzień to Daab i RSC.

_________________
czasy mamy jakieś dziwne
głupcy wszystko ogołocą
chciałoby się kogoś kopnąć
kogoś kopnąć - ale po co


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł: Re: Z Jarocina
PostWysłany: czw, 05 kwietnia 2018 13:54:41 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 10 stycznia 2005 11:49:49
Posty: 24304
Skąd: Kamienna Góra/Poznań
Poszedłbym też na Jakubowicz z Nowakiem. Ciepłą, rozgwieżdżoną nocą - dlaczego nie?
antiwitek pisze:
Spruty Wór

Nazwa też mnie kusi! Ktoś wie, co to była za kapela? :)

_________________
In an interstellar burst
I am back to save the Universe.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł: Re: Z Jarocina
PostWysłany: czw, 05 kwietnia 2018 20:43:06 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 24 grudnia 2004 14:34:22
Posty: 17234
Skąd: Poznań
Samą nazwę "SPRUTY WÓR" poznałem 29 lat temu r. z pracy Haliny Zgłókowej i Krzyszofa Szymoniaka "Prowokacja czyli o nazwach polskich zespołów rockowych" (Wydawnictwo Poznańskie, 1988 r.). Ale jakichkolwiek nagrań tego zespołu nie słyszałem.

Ale nabrałem ochoty na zrobienie mojego top twenty nazw. :mrgreen:

1. FRAGMENTY NIETOPERZA
2. RWAŁA KWIATKI DYNAMITEM
3. POPŁOCH WŚRÓD DZIEWCZĄT
4. MAKIETA BERETU
5. MAGISTER Z WYCIĘTĄ PRZYSADKĄ MÓZGOWĄ
6. FORMACJA BRUDNY WIDELEC
7. KALESONY BOGA WOJNY
8. WESOŁY POCZĄTEK RADOŚCI
9. PADLINA SZARIKA
10. LATAJĄCA MASZYNA DO SZYCIA
11. MOCZ TENORA
12. ZBUNTOWANY KALORYFER
13. KAMIEŃ DO OGÓRKÓW
14. BRUNO WĄTPLIWY
15. ROZBITE JAJKA NA SZYBACH PARLAMENTU
16. NATCHNIONY TRAKTOR
17. FORMACJA NIEŻYWYCH SCHABUFF
18. ODRZUT Z EKSPORTU
19. CO ZA ZESPÓŁ?!
20. PANCERNE ROWERY

Schaby to megagwiazda, wiadomo.
Kaloryfer i Rowery - znam po kilkanaście utworów, gdzieś mam na kasetach...
5,9,14,19 - znam pojedyńcze utwory.
Reszty pewnie nie słyszałem w ogóle, albo już nie pamiętam...

_________________
czasy mamy jakieś dziwne
głupcy wszystko ogołocą
chciałoby się kogoś kopnąć
kogoś kopnąć - ale po co


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł: Re: Z Jarocina
PostWysłany: czw, 05 kwietnia 2018 21:31:47 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
czw, 11 listopada 2004 16:00:25
Posty: 22846
Ja sporo słuchałem w swoim czasie Kalesonów Boga Wojny, bo to była jedna z lepiej nagranych i całkiem fajnych muzycznie rzeczy wydanych przez Falę. Potem ten zespół zniknął, potem nagle wyszły jakieś dwa nowe kawałki i znów cisza. Ale możliwe, że dalej grają. To jeden z tych nowszych numerów, do którego chyba najczęściej wracam
phpBB [video]


Mocz Tenora w swoim czasie zaistniał w trójce, co było o tyle zabawne, że to byli skini, ponoć nawet naziole, którzy na czas Jarocina się kamuflowali na tyle skutecznie, że porwali punkową publikę. Do tego działo się to w czasach miejskiej legendy, że Toy Dolls to zespół skinowski i MT się mocno tą kapelą inspirował

phpBB [video]

_________________
Mężczyzna pracujący tam powiedział:

- Z pańskim forum jest wszystko w porządku.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł: Re: Z Jarocina
PostWysłany: pt, 06 kwietnia 2018 06:11:28 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 10 stycznia 2005 11:49:49
Posty: 24304
Skąd: Kamienna Góra/Poznań
arasek pisze:
Reszty pewnie nie słyszałem w ogóle

Bruno Wątpliwy to była w swoim czasie całkiem przyzwoita nowa/zimna fala. Nazwa, swoją drogą, wzięta była od postaci z filmu "Jabberwocky". W latach 90tych zmienili nazwę na Fading Colours.

Zapytanie "spruty wór" w Google kieruje głównie do tekstu "Kamikaze wróć" Papa Dance. :D

_________________
In an interstellar burst
I am back to save the Universe.


Na górę
 Wyświetl profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 245 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 13, 14, 15, 16, 17  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 43 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group