Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest czw, 28 marca 2024 18:22:09

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 39 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3  Następna
Autor Wiadomość
PostWysłany: pn, 09 lipca 2018 20:02:41 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 14:59:39
Posty: 28006
Mi się przypomina, że Klimczak miał wtedy jakąś Übergitarę z dodatkową, siódmą struną, w dodatku basową. Grała już na Drodze, ale riff strzałów też ma tę mroczną wibrację. Ale też czekam na Aufklärung Frantza :) .

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pn, 09 lipca 2018 21:08:17 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 30 sierpnia 2005 12:09:33
Posty: 509
Skąd: poznan
nie mów do mnie po hitlerowsku!
Aber ja... richtig ;)

6ka ma 6 strun a 7ka... wiadomo :lol: :lol: - dodatkową niżej strojoną z reguły do B lub A. I tak - pierwszy miał taką gitarę Darek na "Drodze". Riff w utworze "Strzały..." zresztą tak jak w "Domu..." osadzony jest na tym niskim A. Granie go oktawę wyżej na stand. gitarze po prostu nie może zażreć (chociaż Tomasz niejednokrotnie upierał się żeby to robić, twierdząc że tak jest nawet lepiej :faja:)
Jedyny numer w którym miało to sens to Adwent (co słychać mam nadzieję na "Toni" Live)


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: wt, 10 lipca 2018 01:50:06 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 13 stycznia 2012 16:29:27
Posty: 7663
Skąd: Hôtel Lambert / Rafał Gan Ganowicz Appreciation Society
Gruba rzeźnia i oczywiście nie dziwota, że się Budyniowi podoba bez tych wolnych środków :) Bardzo lubię tę waltornię i główny riff gitary. Zgadzam się z Crazym, że niejednokrotnie razić może pewna hasłowość tekstu, ale akurat tu jest tyle różnych asocjacji z konkretem (albo z popkulturą, albo z wyjaśnionymi przez Budzego przy okazji różnych koncertowych didaskaliów drobiazgami autobiograficznymi), że godzę się na to i mi to nie przeszkadza. Najlepsza jest oczywiście wolna część środkowa ;) Ważna uwaga - normalnie perkusję uznałbym za najsłabsze ogniwo, bo Ultimy słuchałem zwykle z głośników, ale ostatnio, śpiąc w namiocie, przerzuciłem się na duże "opasujące" słuchawki - okazuje się, że moje dotychczasowe opinie nt. bębnienia Ślepego są nieco niesprawiedliwe - tj. dalej uważam, że jest to niezbyt finezyjny perkusista, ale jednak na słuchawkach słychać w nagraniach z UT sporo bardzo ciekawych pomysłów i ukrytych w napierdalaniu pokładów pewnej zmysłowości ;)

6.5/10

_________________
Ceterum censeo Platformem delendam esse

Wszystkie prawdziwe ścieżki prowadzą przez Góry.

Zawsze mieć dojrzałe jagody do jedzenia i słoneczne miejsce pod sosną, żeby usiąść.


My gender pronoun is "His Majesty / Your Majesty".


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: wt, 10 lipca 2018 08:25:21 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 19 grudnia 2007 10:18:44
Posty: 2025
Skąd: Los Hervideros
Lubię brutalność riffu, brud wokalu i pomysł na tekst - część tych haseł weszła do mojego języka potocznego.
Jeżeli natomiast chodzi o część środkową, to gdy słucham początkowego riffu, myślę sobie, że jest ona niepotrzebna, ale potem zaczyna się i jest na prawdę ładna i myślę sobie, że świat byłby bez niej uboższy.
7/10
BUM!

_________________
muzyka gra, a dzień ucieka
last.fm/wokr


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: wt, 10 lipca 2018 09:39:19 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 18:09:25
Posty: 6879
Skąd: z Nepalu
Crazy pisze:
u Bartka (czy tam kuzyna Bartka, tam, gdzie w 2005 była impreza)

Brata Bartka.

Ode mnie 7/10

_________________
Auto, winda, kibel, molo
Ławka, kino,basen, szkoła


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: wt, 10 lipca 2018 10:09:04 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 14:59:39
Posty: 28006
BartZ pisze:
Auto, winda, kibel, molo
Ławka, kino,basen, szkoła


Hohoho! :D

A co do śpiewania do wiatraka, to zaczął chyba jednak Gero? :)

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: wt, 10 lipca 2018 19:58:07 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 30 czerwca 2014 20:20:04
Posty: 726
Skąd: Mazowiecki Park Krajobrazowy
A dla mnie to jeden z najlepszych numerów Armii w ogóle, konkretny czad z piękną częścią środkową okraszoną obłędną partią waltorni, niby prosta nuta, ale jak uwodzi... Uwielbiam brzmienie Ultimy, jest takie trochę sterylne, albo wysterylizowane. Tekst skojarzeniowo-odjazdowy, wraz z Poza prawem tworzy ciekawy duet liryczny. Te numer pomijając wolną część ma taką siekierową brutalność, robi na mnie za każdym razem duże wrażenie.

10/10

_________________
trochę o muzyce, książce, przyrodzie, ale najwięcej o bieganiu :lol:
https://meblooscianka.wordpress.com


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: wt, 10 lipca 2018 21:34:48 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 24 grudnia 2004 14:34:22
Posty: 17234
Skąd: Poznań
Dla mnie to świetny utwór, właśnie jak taki strzał - z kuszy, armaty czy piąchy... po prostu kompromisow nie budiet!

Nie ma żadnego pieprzenia. Od pierwszej sekundy dostajemy konkret tempo, brudną i brutalną gitarę i wokal jakiego na poprzednim albumie niemal nie było. Refren ma potencjał by być ładniejszy (akordy d-fis, jakież potrafią być romantyczne!), ale i coś w ten deseń nawet się dzieje: waltornia odzywa się raczej refleksyjnie niż agresywnie. Ale już końcowy ryk "stąood!" nie pozostawia złudzeń, zaraz wracamy do galopu zwrotki.
Co do części wolnej, powiem wprost: nie odrzuca mnie, ale nie przeszkadzałby mi jej brak. Trochę jednak rozwala dynamikę reszty, a czy jest jakoś szczególnie odkrywcza lub udana? Mam wątpliwości. Jednak to w niej słychać flet/klawisz, który dopiero po jakimś czasie odkryłem w w końcówce "Echa" (coda) - to jest dokładnie to, co do dźwięku. Lubię takie zabawy formą.

Tekst jest faktycznie jednym z najbardziej odjechanych "hasłowców". Czy jest jakiś bardziej pod tym względem? Hmmm, może "Śmierć w Wenecji", może "Ulica Jaszczurki"?
W każdym razie ja się na to łapię. Lubię tę przestrzeń skojarzeń, której często nie rozumiem i którą przyjmuję zupełnie intuicyjnie, błądząc lub zmieniając fale odbioru.
Niemniej "Strzały" oddają przecież pewien obraz - świata niepewnego, zagrożonego ("wszyscy przeciwko wszystkim"). To świat trochę jak z końca sierpnia 1939, gdy jeszcze toczy się na pozór normalne życie ("ostatni rejs po Wiśle"). A więc wojna! ("dziewczyny bez chłopaków") ...zresztą niekoniecznie w podstawowym znaczeniu.
Najbardziej tajemnicza jest końcówka - co to za drzewko na horyzoncie. Symbol nadziei?

Moim zdaniem trochę niedoceniany utwór, kurde - będę od teraz częściej go słuchał!
8,5/10

_________________
czasy mamy jakieś dziwne
głupcy wszystko ogołocą
chciałoby się kogoś kopnąć
kogoś kopnąć - ale po co


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: śr, 11 lipca 2018 08:50:03 

Rejestracja:
wt, 22 grudnia 2015 10:01:40
Posty: 153
Całkiem spoko utwór z płyty ewidentnie drugiego sortu. Jestem z frakcji preferującej wolniejszy środek, choć mógłby być on krótszy. ;)
Główny czad jak czad, jak na Armię w sumie słabawo (sytuację ratuje wokal i tekst), ale od 2 minuty robi się fajniej. Niby są tam zagrywki których nie powinienem lubić (kuźwa znowu mi jakimś kornem/niumetalem zajeżdża), a jednak podoba mi się. Od 2:29 do 2:31 to najlepsze 2 sekundy Ślepego w Armii. :)
Jednak w drugiej części części wolnej (jak wchodzi flet) utwór siada i się rozmemłuje. Już wtedy czekam na czad. ;)
Tekst niby hasłowy, ale dajcież spokój... ileż tam perełek da się wyłuskać. Choćby tytuł, zighajler..., uzdrowienie narodów..., głupota przepowiadania. Mocno to żre z muzyką. Zwłaszcza że zaśpiewane jest, wręcz wyryczane bardzo ekspresyjnie.
A niech tam... 6,99/10.


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: czw, 12 lipca 2018 21:57:28 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 18:29:55
Posty: 3974
Skąd: Warszawa
Specjalnie zaplanowałem powrót z urlopu w sobotę, żeby zdążyć przesłuchać wylosowany kawałek w godnych warunkach, a tu żiri sobie jedzie i nie zdążę...
No nic, będzie z pamięci. Początkowa i końcowa rzeźnia ma niewątpliwie swój urok, choć nigdy zwolennikiem takiego grania nie byłem. Nie jestem też zwolennikiem takiego ryczenia - nie o sam głos chodzi, a o skandowanie tych kolejnych haseł. Z pomocą przychodzi waltornia, zwłaszcza dłuższa partia po drugim refrenie bardzo dobra. Niemniej jednak, bez znakomitej części środkowej byłby to koniec ogona tej płyty, czy nawet wylinka z pytona. Część środkowa, zwłaszcza jej pierwsza faza, przenosi Strzały zdecydowanie w obszar "lubię to".

5/10

_________________
My shadow is always with me. Sometimes ahead... sometimes behind. Sometimes to the left... sometimes to the right. Except on cloudy days... or at night.


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pt, 13 lipca 2018 11:12:14 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 21:37:55
Posty: 25363
arasek pisze:
Moim zdaniem trochę niedoceniany utwór, kurde - będę od teraz częściej go słuchał!

Oj chyba tak! Mam za sobą kolejny bardzo satysfakcjonujący odsłuch. Tym razem miałem dużo czasu i nie tylko posłuchałem Strzałów dobrych kilka razy, ale też z odpowiednią komparatystyką, która doprowadziła mnie do wyższej oceny, niż się początkowo zapowiadało... ale to na koniec.

Więc słucham i tak:

Czad od początku BARDZO skuteczny! Wspominałem przy okazji dopiero co byłego Poza prawem, że to był ten nowosiekierowy okres Armii - szybka część Poza prawem jest jego najdoskonalszym przejawem, ale Strzały w swojej podstawie chyba są numerem dwa.

Część wolna nie tylko jest bardzo dobra - ona jest konieczna!! Bo to jednak ma być utwór-elegia i właśnie dzięki temu lirycznemu fragmentowi uzyskuje pełnię. Nie powiem, że wolna część jest lepsza czy gorsza od czadowej - powiem za to, że ich współbrzmienie daje sumę większą niż wartość każdej z osobna.

Waltornia subtelna, ale cudowna! To jest ta odsłona waltorni armijnej raczej jak z Legendy niż z Triodante, raczej jak z Ducha, niż nawet z reszty Ultimy (gdzie przecież Poza prawem, Zła krew...). Waltornia nie robi "riffów", nie ciągnie melodii, lecz tworzy niesamowite tło, którego nie ma w żadnej innej muzyce. "Pojawił się Banan ze swoim cudownym instrumentem", pamiętam taki cytat z jakiegoś starego wywiadu z Tomem. Tutaj znowu się pojawił!

Tekst ma swoją moc, mimo tej hasłowości-skandowości, której jako takiej raczej nie lubię. Ale ten duchowy rotweiler rozwala, chłopcy ciągle w piekle, aż się ściele trup, brr...

I kanoniczne od WTEDY :boom <bóm> na koniec, i niecała sekunda (ach jak ja lubię takie szybkie przejścia), i Poza prawem - doskonałe!

Miałem dać szóstkę. To była ocena pierwsza, jaką dałem (Smoki), zaznaczyła mi się jako taka baza = utwór BARDZO DOBRY, ale jednak bez żadnych zachwytów. Ostatecznie niewiele szóstek postawiłem, ale Smoki właśnie, czy ultimowe Przemiany, dobrze ją zdefiniowały. Wydawało mi się, że Strzały wyżej nie podskoczą, ale zdecydowanie bardziej mi się spodobały. Będzie więc 7/10, w sumie tylko minimalnie mniej niż Poza prawem, co chyba odczytuję jako niedoszacowanie Poza prawem, któremu dzisiaj podciągnąłbym do ósemki.

W krainie smoków 6/10
Bóg jest miłością 9/10
Zostaw to 7/10
Sen nocy letniej 8/10
The Other Side 6/10
Buraki kapusta i sól 6/10
Saluto 3.5/ 10
Wyludniacz 9/10
Zła krew 6.5/10
Miejsce pod słońcem 9.5/10
Yyzz 1/10
You Know I Am 5/10
Dla każdej samotnej godziny 7/10
Pałacyk Michla 2/10
Ukryta miłość 5/10
Taniec duchów 5/10
Nocny lotnik 7/10
Hejszarawiara 7/10
Freak 7.5/10
Oddech 4/10
Jestem drzewo, jestem ptak 4/10
Przed prawem 10/10
Święto jaskółki 7/10
Adwent 9/10
Przemiany 6/10
On jest tu 10/10
Intro 87 3.5/10
W kamień zaklęci 6.5/10
Gdzie ja tam będziesz ty 8/10
Urkoloseum 7/10
Krótka forma czadowa 7.5/10
Soul Side Story 10/10
Biesy 2/10
Siódmy 7/10
Katedra 9/10
Warszawskie dzieci 1.5/10
Radio NRD 3/10
Sygnały 1/10
Exodus 7/10
Śmierć w Wenecji 8.5/10
Nieruchomo 3.5/10
In The Land of Afternoon (Amagama) 8/10
Utopia 7.5/10
Święto rewolucji 2/10
Skończyłem rozpoczynaj 10/10
3 bajki 9/10
Archanioły i ludzie 9.5/10
Duch wieje przez świat 6.5/10
She Is A Punk Rocker 1/10
Cudzy grzech 2/10
Statek burz 9/10
Piosenka liczb 5/10
Jeżeli 6/10
Break Out 6/10
Ostatnia chwila 1/10
Sodoma i Gomora 8.5/10
Horror Budzuli 4.5/10
Dobra śmierć 1/10
Jestem smutny 7/10
Sędziowie 7.5/10
Najduchy i ćmy 3/10
Nic już nie przeszkodzi 8.5/10
Przebłysk 5 9.5/10
Echo 8/10
Wczorajszemu 9.5/10
Wiatr wieje tam, gdzie chce 7.5/10
To moja zemsta 8.5/10
Nino łeno 2/10
Parowóz numer osiem 9.5/10
Puste okno 4/10
Poza prawem 7.5/10
Pocałunek mongolskiego księcia 7.5/10
Bombadil w locie 1.5/10
Strzały znikąd, chłopcy stąd 7/10

_________________
ćrąży we mnie zła krew


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pt, 13 lipca 2018 14:01:27 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 10 kwietnia 2011 17:14:16
Posty: 6963
10/10


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pt, 13 lipca 2018 15:08:40 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
sob, 17 lutego 2007 09:03:24
Posty: 17986
Wystarczy ciało i świat
Wystarczy mały głód
Uzdrowienie narodów
Aż się ściele trup
Ryzyk fizyk metafizyk
Umieram prawie co noc
Trzecia wojna na miny
Wszyscy przeciw wszystkim

Strzały znikąd, chłopcy stąd
Strzały znikąd, chłopcy stąd

Ostatni rejs po Wiśle
Spór szkieletów o śledzia
Diabelskie nasienie
Paragon i Cegiełka
Zombie na podwórku
Chłopcy już umarli
Zighajler, Zighajler!
Duchowy rotwajler

Strzały znikąd, chłopcy stąd
Strzały znikąd, chłopcy stąd
Bum!

Ryzyk fizyk metafizyk
Ryzyk fizyk metafizyk
Ryzyk fizyk metafizyk
Ryzyk fizyk metafizyk

Himilsbach Jugend
Czarne podniebienie
Dziewczyny bez chłopaków
Chłopcy ciągle w piekle
Podobno nie ma tu nic
Co możesz w zamian mi dać
Drzewko na horyzoncie
Głupota Przepowiadania

Strzały znikąd, chłopcy stąd
Strzały znikąd, chłopcy stąd
Strzały znikąd, chłopcy stąd
Strzały znikąd, chłopcy stąd
Bum!
Bum!
Bum!

phpBB [video]


8,5/10

_________________
..Ty się tym zajmij..


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pt, 13 lipca 2018 15:44:02 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 14:59:39
Posty: 28006
Ale do której dziś? W ogóle przeoczyłem tę informację, dopiero Bogus mnie uświadomił!

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pt, 13 lipca 2018 16:09:32 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 19:20:04
Posty: 14518
Skąd: nieruchome Piaski
Posłuchałem i proponuję 6/10, choć sentyment do bodaj najbardziej intensywnego okresu w życiu Najdalszej Wyspy, którego ten utwór (obok "Poza prawem") pozostaje muzyczną ilustracją (pomijając przygnębiającą treść rodem z Adamskiego bądź Baki).

_________________
Go where you think you want to go
Do everything you were sent here for
Fire at will if you hear that call
Touch your hand to the wall at night


Na górę
 Wyświetl profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 39 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group