Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest czw, 28 marca 2024 18:09:35

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 39 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna
Autor Wiadomość
PostWysłany: sob, 18 sierpnia 2018 18:55:52 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 14:59:39
Posty: 28006
Niby oczywisty fakt, ale jednak można się zdziwić jak wiele jest piosenek dotyczących wojny. No, nie każdy zespół, nie każdy wykonawca ma jakiś utwór o wojnie, ale można odnieść wrażenie, że mimo wszystko większość! I z racji tego aż prosi się, żeby ten materiał jakoś posegregować i przy okazji wybrać rzeczy najlepsze. A to oznacza, niestety, wybór utworów najbardziej przejmujących, przerażających czy przybijających. Nie bójmy się jednak - piękno i prawda dźwiga takie ciężary na wyższy poziom, choć i tak może być gorzko.

Najpierw utwory, które wieszczą kataklizm, w rodzaju Wojny Brygady Kryzys. W tej kategorii u mnie zwycięża New Model Army i Here Comes The War:

phpBB [video]


Zapewne upraszczam trochę wymowę tekstu, sprowadzając ją do tego co w refrenie - mam wrażenie jednak, że to jest główna siła tej piosenki, która przykuwa uwagę od początku do końca, na swój sposób porywa, jak uderzająca fala, ale też jeży włos na głowie.


Dalej piosenki, w których wojna już trwa, i które opisują ją na bieżąco, jak na przykład Machine Gun. U Hendrixa obraz wojny ma rozmach, to rozległa, epicka wizja, ale sporo jest utworów, które robią to w lżejszy sposób. Często też pojawia się groteska, jak w Salwadorze Dezertera - gdzie zresztą wojnę oglądamy za pośrednictwem ekranu i być może ta piosenka więcej mówi o tym jak wojna bywa przedstawiana w mediach. Tu na razie nie mam zdecydowanego faworyta... Może coś podsuniecie?

W sumie większość piosenek starej Siekiery przedstawia rzeczywistość wojny - i na jakimś emocjonalnym poziomie to jest przerażająco konkretne, aż trudno uwierzyć.


Są też utwory, gdzie wojnę traktuje się bardziej filozoficznie, gdzie ona stanowi ważny kontekst jakiejś myśli, deklaracji, opisu rzeczywistości, ale sama nie jest zbyt konkretnie przedstawiona. Jak w utworze Wojna w Babilonie z pierwszej płyty Izraela. Ale w tej kategorii u mnie wygrywa War Boba Marleya:

phpBB [video]


Podniosły klimat, dudniące bębny, trąby - może i to się gdzieś spotyka z Machine Gunem? I tekst, oparty na przemowie Haile Selassie.


I wreszcie piosenki, które pisane są z punktu widzenia weteranów - żywych lub martwych - ich opowieści. Jak sławna ballada 1916 Motorhead. Albo The Colour of the Earth PJ Harvey... Dla mnie tu jednak wieniec zwycięstwa otrzymują The Pogues i The Band Played Waltzing Matilda. Zresztą to piosenka, która ogólnie wygrywa u mnie jako najlepsza piosenka o wojnie:

Właściwie to antyprzebój. Numer długi i na swój sposób monotonny, w którym muzyka służy podkreśleniu tekstu. Ale czyni to doskonale. Sam tekst prowadzi słuchacza za rękę. Nie pokazuje mu zbyt wielu okropieństw wojny, ale jego perspektywa jest taka ludzka, konkretna, obrazowa, prawdziwa - zwłaszcza w kontekście długiego czasu, jaki opisuje - że zniewala i może doprowadzić do łez. Shane MacGowan brzmi turboprzekonywująco, mimo że jego interpretacja jest na swój sposób chłodna. Dzięki temu jednak wydobywa całą prawdę z tego tekstu, nie pozwalając przy tym uronić żadnego słowa.

Nie będę ściemniał, założyłem ten wątek, żeby skłonić Was do posłuchania:

phpBB [video]


Ale chętnie posłucham też Waszych głosów i propozycji, sam też mam jeszcze to i owo w zanadrzu, tak jak chodzi o kategorie jak i piosenki...

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: ndz, 19 sierpnia 2018 08:47:45 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
czw, 11 listopada 2004 16:00:25
Posty: 22845
myśl nr 1

phpBB [video]


myśl nr 2

phpBB [video]


myśl nr 2 bis

phpBB [video]


W przypadku myśli 2/2 bis wybrałem oczywiście wersje mi najbliższe z wielu możliwych

_________________
Mężczyzna pracujący tam powiedział:

- Z pańskim forum jest wszystko w porządku.


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: ndz, 19 sierpnia 2018 09:40:45 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 18:55:19
Posty: 3093
Skąd: Poznań
antiwitek pisze:
Są też utwory, gdzie wojnę traktuje się bardziej filozoficznie, gdzie ona stanowi ważny kontekst jakiejś myśli, deklaracji, opisu rzeczywistości, ale sama nie jest zbyt konkretnie przedstawiona. Jak w utworze Wojna w Babilonie z pierwszej płyty Izraela. Ale w tej kategorii u mnie wygrywa War Boba Marleya:

Jednocześnie wiele wydarzeń w Kingstone miało posmak wojny domowej. Czy to toczącej się podskórnie, na zasadzie naszych polskich wojen kibicowskich, czy w sposób otwarcie pokazujących konflikt pomiędzy USA a ZSRR (M16 z Florydy kontra kałasznikowy z Kuby), dwoma największymi partiami politycznymi, związanymi z nimi związkami zawodowymi i gangami oraz dzielnicami miasta związanymi z nimi także.
Na ten temat jest mnóstwo numerów, ale mnie najbardziej zawsze dotykał ten opowiadające o masakrze w Zielonej Zatoce opowiedzianej na wiki, w książce o Lee Perrym lub audio:
phpBB [video]


Na ten temat swoje numery popełnili także Lee Perry, Big Youth, Nigga Kojak (bardzo fajny rub a dub), Jah Lloyd ale to piosenka śpiewaka zwanego Panem Kanarkiem rusza mnie najbardziej. Jest powolna, mroczna i osadzona.

Natomiast o chwili zawieszenia broni w Kingston (czasowo okolice One Love Peace Concert pozwalające podrózować bez strachu między dzielnicami wymienianymi w tekście) traktuje War is over Freddiego McKay i Jah Lloyda.

Jak kruchy jest taki pokój zawarty między watażkami Jamajczycy przekonali się bardzo szybko i równie szybko zaczęli nagrywać numery na ten temat. Ciężka wersja Wojna/ kłopotów w tańcu Frankie Paula jest jednym z bardziej poruszających mnie numerów z tego okresu
phpBB [video]


A o wojnie jako konflikcie globalnym najbardziej zawsze podobał mi się Stan Oskarżenia ;)
phpBB [video]

_________________
Blaszony
Każde zwierzę koi dotyk.


Ostatnio zmieniony ndz, 19 sierpnia 2018 14:23:36 przez zasada, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: ndz, 19 sierpnia 2018 11:07:10 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
sob, 17 lutego 2007 09:03:24
Posty: 17986
phpBB [video]

_________________
..Ty się tym zajmij..


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: ndz, 19 sierpnia 2018 11:11:01 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 20 stycznia 2008 13:09:14
Posty: 4694
Cytat:
Najpierw utwory, które wieszczą kataklizm, w rodzaju Wojny Brygady Kryzys.


"Wojna" chyba największe wrażenie robi na mnie w wersji anglojęzycznej: "Warsaw". Mało słów, mocny efekt.

_________________
gdzie znalazłeś takie fayne buty i taką fayną głowę?


FORZA NAPOLI SEMPRE!


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: ndz, 19 sierpnia 2018 14:25:23 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 18:55:19
Posty: 3093
Skąd: Poznań
phpBB [video]

!!!

_________________
Blaszony
Każde zwierzę koi dotyk.


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: ndz, 19 sierpnia 2018 17:57:59 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 19 listopada 2004 15:47:56
Posty: 11811
To na początek oczywistość, wrzucam pomimo pewnej niechęci do tego zespołu w ostatnich latach (ale ten utwór jakoś chwyta za serce):
phpBB [video]

_________________
Więc dokąd, dokąd ta wędrówka
Posmutniał król i zadął w róg
Przeciwnik straszy, pielgrzym idzie
A pyta zawsze Bóg


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: ndz, 19 sierpnia 2018 18:51:38 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 14:59:39
Posty: 28006
Posłuchałem!

Z trójki Budynia najbardziej podoba mi się Slime. Oczywiście niewykluczone, że to za sprawą Świata Czarownic. Ale to w ogóle dobra piosenka. Mam w domu kopię tej płyty, ale jak widać nie posłuchałem jej nigdy w całości, bo bym pamiętał.

Postanowiłem sprawdzić autora i okazało się, że to Eric Bogle, pochodzący ze Szkocji Australijczyk. I co jeszcze się okazało? Że And the Band Played Waltzing Matilda to też jego piosenka! Zaraz będę sprawdzał jak brzmiały te utwory w autorskim wykonaniu!


Zasada zapodał dużo materiału, więc na razie skoncentrowałem się na tych rzeczach wklejonych bezpośrednio. Okazuje się, że Barringtona znałem (niewykluczone, że Tyler Durden też zna :) ), ale nigdy nie zastanowiłem się nad tekstem i kontekstem :oops: . Frankie Paul to dla mnie nowość - dzięki! Podobnie Stan Oskarżenia :D . Coś jak You Suffer Napalmów!

No i Sarajewo - oczywiście! To nawet pamiętam koncertu Homo Twist, jakoś w 1996 :wink: .


KSU Wuki, tak! Choć przywiązany jestem do tej starej wersji :) .


Lao Che, wiadomo - myślałem też Powstaniu. Okazuje się, że tę Wojenkę znam z radia. Ale najpierw z podpisu Manool :) . Pamiętam, że od razu pomyślałem, że to Spięty.


Dobrze, to teraz Eric Bogle.

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: ndz, 19 sierpnia 2018 19:47:36 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 20 stycznia 2008 13:09:14
Posty: 4694
Ech - przez ten wątek ciągle słyszę w głowie "Zabijankę" :)

_________________
gdzie znalazłeś takie fayne buty i taką fayną głowę?


FORZA NAPOLI SEMPRE!


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: ndz, 19 sierpnia 2018 20:06:37 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 13 stycznia 2012 16:29:27
Posty: 7663
Skąd: Hôtel Lambert / Rafał Gan Ganowicz Appreciation Society
Oprócz części z rzeczy już tu wymienionych, moje automatyczne skojarzenia to:

Kazik - Bagdad
Kult - Piosenka o kobiecie żołnierza
i oczywiście One Metaliki.


....nie sposób też zapomnieć o "When the Tigers Broke Free" - jednym z najmocniejszych tekstów Watersa.

(i oczywiście Bring the Boys Back Home :mrgreen: )

_________________
Ceterum censeo Platformem delendam esse

Wszystkie prawdziwe ścieżki prowadzą przez Góry.

Zawsze mieć dojrzałe jagody do jedzenia i słoneczne miejsce pod sosną, żeby usiąść.


My gender pronoun is "His Majesty / Your Majesty".


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: ndz, 19 sierpnia 2018 20:21:19 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 14:59:39
Posty: 28006
Tyler Durden pisze:
Kult - Piosenka o kobiecie żołnierza


- czyli Kazik w repertuarze Kurta Weila? Też o tym myślałem, zwłaszcza że kilka dni temu słyszałem jakąś anglojęzyczną wersję. Lubię ten numer :) .

Zabijankę miałem w głowie kiedy myślałem o tym wątku, stąd taki tytuł :) .


Na razie najbardziej zadowolony jestem, żeśmy odkryli Erica Bogla. Nie przebił cudzych wersji swych piosenek, ale jakoś cieszę się, że o nim wiem :) .

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: ndz, 19 sierpnia 2018 20:42:27 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 20 stycznia 2008 13:09:14
Posty: 4694
No przecież Maanam!:

phpBB [video]


Swoją drogą, apropo tego numeru Maanamu, mam takie spostrzeżenie (Wit będzie przeszczęśliwy, bo mowa o jego ulubionym polskim zespole :wink:). Niedługo po tym jak Maanam nagrał "Nocny Patrol" (na którym znajduje się powyższa piosenka), Republika nagrała "Nieustanne tango". I te dwa albumy wydają mi się mieć, pewnie zupełnie przypadkiem, jakąś nić powiązania między sobą. Oba opowiadają w dużej mierze o stanie wojennym, widzianym z perspektywy jednostki. Oba mają dość przerażające instrumentale (w przypadku Republiki, to połowicznie instrumental, no bo chodzi mi o "Poranną Wiadomość") które dźwiękowo ten stan wojenny oddają. Oba mają utwory tytułowe, które opowiadają o stanie wiecznego zapętlenia pewnej sytuacji. Na obu jest też numer, w którym jest oddana chęć wyrwania się, rozwalenia tego marazmu: Ciechowski śpiewa o kurtynie i namawia spalmy ją, zerwijmy ją teraz, a Kora wiadomo czeka na wiatr, co rozgoni ciemne skłębione zasłony. No ale nie róbmy off-topu, bo jednak stan wojenny w Polsce to trochę inna historia, więc skupmy się na numerach, które można odnieść po prostu do wojny. W powyższym "Jestem kobietą" mamy tekst:

Nie wyobrażam sobie, miły,
Abyś na wojnę kiedyś szedł.
Życia nie wolno tracić, miły,
Życie jest po to, by kochać się.

Mam w domu szafę bardzo starą
Z podwójnym dnem, z lustrami dwoma,
Gdy zaczną strzelać za oknami,
Będziemy w szafie żyć.

Starczy nam ubrań na wszystkie pory,
Szalone bale, dzikie kolory
I u znajomych jest tyle szaf,
Będzie co zwiedzać przez parę lat.


Na albumie Republiki odpowiednikiem "Jestem Kobietą" jest para utworów "Na Barykadach Walka Trwa"/"Hibernatus", które są połączone i płynnie przechodzą jeden z drugiego. Jest tam opisana podobna sytuacja: gdzieś obok trwa wojna, a para kochających się ludzi spędza czas ze sobą. Początkowo jest podobnie jak w utworze Maanamu (z tym, że Ciechowski jest brutalniejszy i pozwala sobie na pewną ironię w opisie rakiet, od których jaśniej i karnawału, który trwa):

Na barykadach walka trwa dokoła nas
Zabawa trwa karnawał trwa dokoła nas
Od rakiet jaśniej jaśniej nam ostatni raz
Dotykam cię ostatni raz ostatni raz

Oczy twe zamykam - kocham cię
Uszy twe zatykam - kocham cię
Oczy me zamykasz - kochasz mnie
Uszy me zatykasz - kochaj mnie


...szybko jednak okazuje się, że Grzegorz Ciechowski (jako chłodny umysł) ma dużo mniej romantyczny i piękny pomysł na to, jak się odciąć od wojennej sytuacji:

kładę się spać tu do lodówki
zamykam drzwi na cztery spusty
syreny wyją a ja myję zęby - idę spać


również jego perspektywy na spędzenia najbliższego czasu, są znacznie mniej pociągające niż szalone bale u Kory:

zamarza mi w brzuchu herbata
zamarza mózg mózg i koniec świata


phpBB [video]

_________________
gdzie znalazłeś takie fayne buty i taką fayną głowę?


FORZA NAPOLI SEMPRE!


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: ndz, 19 sierpnia 2018 20:49:10 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 14:59:39
Posty: 28006
O ciekawe zestawienie! I lubię ten tekst Kory o szafie. I Republikę obiecuję sprawdzić :) .



Też myślałem o Maanamie, ale o tym utworze:

phpBB [video]


Wkleiłbym klip, bo pamiętam że też był niezły, ale ma słaby dźwięk.

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: ndz, 19 sierpnia 2018 20:58:25 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
sob, 17 lutego 2007 09:03:24
Posty: 17986
phpBB [video]

phpBB [video]

_________________
..Ty się tym zajmij..


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: ndz, 19 sierpnia 2018 20:58:56 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 21:37:55
Posty: 25363
Bardzo się cieszę z tego wątku. Mam też swoje pierwsze skojarzenie, którego pewnie nikt by się po mnie nie spodziewał i pewnie nikt nie da. Ale tyle tu ciekawych propozycji, że najpierw muszę się zebrać za przeczytanie/ przesłuchanie tego, co już jest.

_________________
ćrąży we mnie zła krew


Na górę
 Wyświetl profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 39 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 44 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group