Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest czw, 28 marca 2024 15:41:41

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 418 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28  Następna
Autor Wiadomość
PostWysłany: sob, 28 lipca 2018 20:41:23 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 14 listopada 2007 16:38:41
Posty: 9939
Joon, ale super :!:


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 28 lipca 2018 21:03:14 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 15:53:29
Posty: 14860
Skąd: wieś
U mnie podobnie jak u Araska - początek ledwie ledwie, ale w miarę upływu czasu coraz lepiej.

_________________
Youtube


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pt, 03 sierpnia 2018 11:59:15 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 24 grudnia 2004 14:34:22
Posty: 17234
Skąd: Poznań
Warto jeszcze w tych dniach popatrzeć na Marsa. Dzięki Wielkiej Opozycji (pozdro Kasia Lubnauer) świeci teraz imponująco!

_________________
czasy mamy jakieś dziwne
głupcy wszystko ogołocą
chciałoby się kogoś kopnąć
kogoś kopnąć - ale po co


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 04 sierpnia 2018 17:05:24 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 07 marca 2006 14:07:18
Posty: 801
Skąd: Marshes
Wczoraj wieczorem po raz pierwszy w życiu zobaczyłem fazę Wenu (zbliźa się do kwadry) i pierścienie Saturna. Wzruszłem się.

_________________
[.. :muuu .]


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: wt, 25 września 2018 21:21:54 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 24 grudnia 2004 14:34:22
Posty: 17234
Skąd: Poznań
Kiedyś to dużo patrzyłem w niebo i rozpoznawałem konstelacje. Potem się uwsteczniłem. Zresztą te obserwacje z dużego miasta są problematyczne. Tego lata postanowiłem jednak zapolować na parę mniej oczywistych gwiazd.
W sierpniu udało mi się dojrzeć pierwszy raz Antaresa w Skropionie. To trudny zawodnik, Skorpion jest co prawda gwiazdozbiorem zodiakalnym ale zawsze znajduje się blisko horyzontu. Gdy byłem nad jeziorem Rudno i mialem do dyspozycji bezchmurną noc, niezanieczyszczone światłem niebo i odkryty dookolnie horyzont - udało się! Są tylko dwa tak jasne i tak czerwone obiekty: Mars (grecki Ares) i jego anti- czyli Antares. Szczęśliwie Mars był również wówczas widoczny (nieco wyżej i bardziej na wschód) więc o pomyłce nie było mowy. Piękny Antares! :)

Wczoraj zaś będąc wieczorem w Puszczykowie znalazłem dobry punkt obserwacyjny. Rozpogodziło się, skierowałem wzrok na południe i znalazłem żółtobiałego Fomalhauta - najjaśniejszą gwiazdę Ryby Południowej. Też pierwszy raz się mi udało (choć uczciwie mówiąc, mimo mapki obrotowej nieba, którą miałem daję 10% że pomyliłem z czymś innym). Gwiazdozbiór ten jest widoczny w Polsce właściwie tylko we wrześniu, a Fomalhaut góruje najwyżej 10-12 stopni nad horyzontem. Efektowna, jasna gwiazda, należąca do dwudziestki najjaśniejszych (tylko 25 lat świetlnych od nas). Fajnie znaleźć coś takiego!

_________________
czasy mamy jakieś dziwne
głupcy wszystko ogołocą
chciałoby się kogoś kopnąć
kogoś kopnąć - ale po co


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: wt, 30 października 2018 22:14:53 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 20 października 2008 16:48:09
Posty: 6421
przed kikunastominutami obserwowałem wschód księżyca
wyglądał jak galaretka cukrowa mniam

_________________
J 14,6


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: śr, 31 października 2018 20:38:25 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 23:10:43
Posty: 3722
Koleżanka dzis opowiadała mi, że mamy tak zanieczyszczoną przestrzeń światłem, że są już osoby, które nigdy nie widziały prawdziwego gwiaździstego nieba. I jako anegdotkę opowiedziała, że czytała o jakimś człowieku, który zadzwonił na policję i zgłosił tajemnicze światła na niebie, pierwszy raz w życiu widząc Drogę Mleczną podczas awarii prądu w swoim mieście.

I najgorsze jest to, że mogę w to uwierzyć - w zeszłym tygodniu dwie klasy w naszej szkole pojechały na wycieczkę do lasu. I w każdej z tych klas było jedno dziecko, które pierwszy raz w życiu było w lesie!

Ja dziś rano widziałam cudny księżyc na błękitnym tle. Zrobił mi przyjemność swoim widokiem :-)


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: śr, 31 października 2018 20:47:23 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 13 stycznia 2012 16:29:27
Posty: 7663
Skąd: Hôtel Lambert / Rafał Gan Ganowicz Appreciation Society
elsea pisze:
I w każdej z tych klas było jedno dziecko, które pierwszy raz w życiu było w lesie!


We wszystko uwierzę, ale w to......?!??! WTF?

W Niggerville "light pollution" jest na szczęście relatywnie niskie, ale większość noclegów w czasie wakacyjnego długiego wyjazdu spędzaliśmy w miejscach w których źródeł światła nie było żadnych (rekord był w miejscu, w którym od najbliższej cywilizacji dzieliło nas mniej więcej 150 kilometrów...). Droga Mleczna na wyciągnięcie ręki to jedno z najpiękniejszych zjawisk w ogóle :aniolek:

_________________
Ceterum censeo Platformem delendam esse

Wszystkie prawdziwe ścieżki prowadzą przez Góry.

Zawsze mieć dojrzałe jagody do jedzenia i słoneczne miejsce pod sosną, żeby usiąść.


My gender pronoun is "His Majesty / Your Majesty".


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: śr, 31 października 2018 21:02:38 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 23:10:43
Posty: 3722
Tyler Durden pisze:
We wszystko uwierzę, ale w to......?!??! WTF?
Zapytaj Hanię... Smieszno i straszno...


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: śr, 31 października 2018 21:06:26 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 14 listopada 2007 16:38:41
Posty: 9939
Ja niestety też nigdy nie widziałam drogi mlecznej. :(
A przecież nie raz widziałam pięknie rozgwieżdżone niebo gdzieś poza miastem.
Najpiękniejsze, jakie pamiętam, to w Pobondziu, małej mazurskiej wiosce - tak się skrzyło od gwiazd, że aż oczy bolały od patrzenia. Ale drogi mlecznej niet. :(
Chyba, że oczekuję czegoś, czego zobaczyć się nie da. Bo często zastanawiam się, czy zdjęcia takie jak np to:
http://polskaprzyroda.pl/!data/images/b ... iewski.jpg
są tylko fotomontażem/efektem grubego przetworzenia przez jakieś dzikie filtry? Czy naprawdę da się takie coś zaobserwować w rzeczywistości?

(nie wklejam, tylko linkuję, bo nie jestem w stanie znaleźć nic w rozmiarach nie rozwalających forum)


A co do tych dzieci - całe szczęście, że przynajmniej szkoła zabiera je na wycieczki do lasu. Niestety, od jakiegoś czasu kreuje się taki trend, na bycie mieszczuchem co to się nigdy obecnością w lesie nie skalał. :? Upadek cywilizacji.


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 03 listopada 2018 08:40:17 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 23:10:43
Posty: 3722
Fengari pisze:
Ja niestety też nigdy nie widziałam drogi mlecznej.
Podejrzewam, że widziałaś. W normalnych warunkach to smuga gwiazd układająca się a mniej lub bardziej spójną "drogę" od horyzontu do horyzontu. Sądzę, że można ją przegapić, jeśli oczekuje się czegoś takiego jak to coś na zdjęciu :-) Świadkowie twierdzą, że w Radocynie było wspólne oglądanie Drogi Mlecznej i że przy tym byłaś 8-)
Rzeczywiście po wrzuceniu w wyszukiwarkę hasła "Droga mleczna" pojawiają się jakieś cuda-niewidy. Najbardziej zwykłe i bliskie prawdziwości wydają mi się na szybko znalezione dwa zdjęcia:
1. http://maciejmargas.com/wp-content/uploads/IMG_9236.jpg
2. https://i.wpimg.pl/O/640x427/i.wp.pl/a/ ... k0024.jpeg

A jeśli chodzi o filtry i obróbkę zdjęć nieba, to ja się na tym kompletnie nie znam - kojarzyło mi się, że Ty się znasz :-) :-)


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 03 listopada 2018 11:00:24 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 21:37:55
Posty: 25363
Ale nawet te dwa zdjęcia to też jakieś za bardzo super rozświetlone, na mój gust. Droga Mleczna jak droga mleczna, ale na tych zdjęciach przede wszystkim widać tyle gwiazd - i w takiej jasności - ile się normalnie nie zdarza.
Podobnie jak Ty jestem przekonany, że Fengari nie raz widziała Drogę Mleczną, ponieważ spokojnie widać ją i z Ursynowa. Oczywiście że nie jest to "na wyciągnięcie ręki", ale jest to po prostu jaśniejsza smuga na niebie, jako napisałaś. Pamiętam, że jak latem się człowiek gapi na Trójkąt Letni, to Droga przechodzi przez dwa wierzchołki, ale nie pamiętam w tej chwili, który to jest ten trzeci, położony poza Drogą... Łabędź?

_________________
ćrąży we mnie zła krew


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 03 listopada 2018 14:37:53 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 14 listopada 2007 16:38:41
Posty: 9939
elsea pisze:
Świadkowie twierdzą, że w Radocynie było wspólne oglądanie Drogi Mlecznej i że przy tym byłaś

Jeśli tak, to chyba musiała być to jednak smuga znacznie bledsza, niż nawet tych zdjęciach, które zlinkowałaś.

Crazy pisze:
Ale nawet te dwa zdjęcia to też jakieś za bardzo super rozświetlone, na mój gust. Droga Mleczna jak droga mleczna, ale na tych zdjęciach przede wszystkim widać tyle gwiazd - i w takiej jasności - ile się normalnie nie zdarza

Te zdjęcia faktycznie wyglądają trochę dziwnie, ale dlatego, że tam jeszcze nie ma nocy tak naprawdę, tylko zmierzch - i jak to, już tyle gwiazd?
Ale powiem Wam, że to wspomniane przeze mnie niebo w Pobondziu w nocy tak właśnie wyglądało, bez najmniejszej przesady! Tyle było gwiazd i aż tak jasne! Radocyńskie nie było godne mu butów czyścić. Ale nie mogę przypomnieć sobie, żebym widziała choćby taką smugę, jak na tych zdjęciach. Kurde... może ja po prostu nie widzę lasu, bo mi drzewa zasłaniają? Może i tak być. :)

elsea pisze:
A jeśli chodzi o filtry i obróbkę zdjęć nieba, to ja się na tym kompletnie nie znam - kojarzyło mi się, że Ty się znasz

Hehe, ale mi nie chodziło o to, czy się da i jak taki efekt osiągnąć w Photoshopie, tylko o to, czy można takie coś zobaczyć w realu. :)
Zresztą, pewne rzeczy przerastają moje możliwości. Największym moim rozczarowaniem było, kiedy się dowiedziałam, że te różne piękne, bajeczne zdjęcia mgławic i galaktyk, które znamy, to nie jest coś, co człowiek może zobaczyć na własne oczy, jeśli tylko spojrzy w odpowiednio silnie powiększający teleskop. One są uzyskiwane przez nakładanie na siebie różnych zdjęć robionych różnymi technikami, np. w podczerwieni, czy innymi metodami wyłapującymi jakiś tam określony rodzaj promieniowania nie widoczny normalnie dla ludzkiego oka. Potem to się miksuje, przetwarza i dopiero wtedy dostajemy te śliczne cudeńka..


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: ndz, 04 listopada 2018 15:12:36 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 23:10:43
Posty: 3722
A moim te wszystkie zdjęcia supermoonów...
Fajne są, ale musiałam sobie uświadomić, że to jednak sposobem...

https://cnet1.cbsistatic.com/img/72ft0y ... -organ.jpg

i nie dziwne, że mnie nie wychodzi ;-)


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: wt, 25 grudnia 2018 23:57:36 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 24 grudnia 2004 14:34:22
Posty: 17234
Skąd: Poznań
Uwaga - nie możemy tego przegapić - sonda New Horizons zbliża się do planetoidy Ultima Thule.
Znajdująca się w odległości 6,6 miliarda kilometrów od Ziemi, Ultima Thule będzie najodleglejszym obiektem zbadanym z bliska przez jakąkolwiek sondę. W październiku skorygowano kurs sondy (był to najdalej wykonany manewr korekty trajektorii sondy w historii). Obecnie pędzi ona na spotkanie z planetoidą prawie 52.000 km/h. Ponieważ Ultima ma średnicę około 40 km a maksymalne zbliżenie ma wynieść około 3000 km, to całe rendez vous będzie króciutkie. Sonda będzie w pobliżu obiektu przez około 2 minuty i pomknie dalej.
Trzymam kciuki za powodzenie misji. Spotkanie z UT - 1 stycznia o 6:33.

_________________
czasy mamy jakieś dziwne
głupcy wszystko ogołocą
chciałoby się kogoś kopnąć
kogoś kopnąć - ale po co


Na górę
 Wyświetl profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 418 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 54 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group