Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest czw, 18 kwietnia 2024 07:03:19

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 43 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł: GORSZE DZIECKO
PostWysłany: sob, 05 października 2019 18:27:09 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 24 grudnia 2004 15:34:22
Posty: 17253
Skąd: Poznań
A zatem zaczynamy :)

Pierwszym utworem do Omówienia będzie...


...GORSZE DZIECKO


Przyznam, że to jedna z tych rzeczy Budzegosolo, która zupełnie nie zapadła mi w pamięć. Nic mi się nie kojarzy. Cóż, posłucham dziś..

_________________
czasy mamy jakieś dziwne
głupcy wszystko ogołocą
chciałoby się kogoś kopnąć
kogoś kopnąć - ale po co


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 05 października 2019 18:35:51 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 15:59:39
Posty: 28013
A ja mogę nawet zanucić :) .

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 05 października 2019 20:51:11 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 26 stycznia 2009 21:04:57
Posty: 14022
Skąd: ze wsi
...dooobreee GORSZE DZIECKO dobbrrreeee...

P.S. skala od 1 do 10, tak?

_________________
un tralala loco


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 05 października 2019 21:14:33 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 26 marca 2006 09:01:48
Posty: 19447
Skąd: z prowincji
Właśnie sobie posłuchałem i pomyślałem, że Gorsze Dziecko pasowałoby jako końcowy bis na koncercie jacaszkowo-budzyńskiej Legendy w Teatrze WARSawy.

_________________
Obrazek
"Niewole robią z nas ponurych i złych"
"Nie ma przypadków, są tylko znaki"


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 05 października 2019 21:32:17 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 22:37:55
Posty: 25378
Znowu nie pamiętam, jak to leci.

Ale widzę, że w top10 Osobliwości kariery nie zrobiło.

_________________
ćrąży we mnie zła krew


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 05 października 2019 21:34:48 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 24 grudnia 2004 15:34:22
Posty: 17253
Skąd: Poznań
Skala od 1 do 10 , Pietruszko.

_________________
czasy mamy jakieś dziwne
głupcy wszystko ogołocą
chciałoby się kogoś kopnąć
kogoś kopnąć - ale po co


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 05 października 2019 22:11:09 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 01 października 2007 22:19:21
Posty: 7628
Skąd: Kraków
W "Gorszym dziecku" bębny na początku sprawiają, że jakoś kojarzy mi się ono z utworami zespołu Izrael, bardzo podoba mi się fraza "piję światło, zjadam wiatr" - mam podobnie. Z "dziecinnym krajem" takżesamo. Słychać także nieco z "Legendy" i Doorsów (oczywiste nawiązanie deszczowe)

Tekst o historii, lesie, drzewie i kwiecie też mnie porusza, trudno, żeby było inaczej, skoro tyle zajmowałem się historią, lubię być w lesie i spozierać na kwiaty. I chciałbym być czysty jak łza, choć na tym świecie to niemożliwe.

Myślałem, że będzie dużo mniej, ale utwór ostatecznie dostaje 8/10.

_________________
Would you know my name, if I saw you in heaven ?

Mój kanał na YouTube, czyli klejenie modeli, ale nie tylko. :wink:


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 05 października 2019 22:50:22 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 23:33:35
Posty: 4884
dawno nie słuchałem płyty Osobliwości w całości - co tu dużo gadać, kiedyś wyciąłem sobie interesujące mnie numery, a resztę pomijałem zawstydzonym milczeniem potakując sobie ze smutkiem na wspomnienie momentu, w którym po raz pierwszy jakaś propozycja Budzego mi do końca nie weszła

dzięki temu wątku mogłem powrócić do tej płyty i ze zdumieniem stwierdzam, że wcale nie jest mi już taka obca jak kiedyś... trochę zaszła błogosławioną (w tym wypadku) patyną rozrzewnienia, odbijają się w niej wspomnienia żywszych czasów Forumowych, no i przecież jeden raz wzięli mnie gościnnie do zagrania całego tego albumu i to był bardzo dobry koncert

to wszystko powiedziawszy, z utworem Gorsze dziecko mam nadal problem... i nie wiem do końca na czym on polega... chyba nie podoba mi się aranżacja, po prostu... melodia jest niezwykle trudna, Budzy zupełnie nieoczekiwanie pogrywa sobie może nawet zgorzkniale z systemem dur/moll, i jakoś bardziej mnie to gryzie niż trzeba... a to wcale nie jest źle zaśpiewane... więc co? być może najłatwiejsze rozwiązanie jest takie, że mam łeb zafiksowany na popową "ładność' i tyle... ale może jednak ten bas nie pasuje do głosu? może te djemby stroją w innej tonacji? nie wiem...

nie jestem też fanem metafory ze światłem/wiatrem, czemuś wolałem ją w Najduchach... za to bardzo ciekawy jest wątek lasu rosnącego w duszy, aż szkoda, że nie powstał z tego całkiem nowy utwór, albo wręcz album, pochodziłbym sobie po lesie duszy

są też w tym utworze rzeczy, które mnie autentycznie poruszają... solo gitary (to chyba gitara?), ale też partia gitary w zwrotce... piano Karola, zwłaszcza w tym momencie gdy zostaje samo na deszczu...

jeśli chodzi o wymowę całości, przeczuwam jakieś rozdzierające napięcie, ale też przechodzi ono bokiem - to już wyłącznie moja wina, najwyraźniej jeszcze nie jestem gotowy pożegnać się z krainami dzieciństwa (i pójść w co? dorosłość? śmierć?), a może mam większe szczęście niż Tom, bo zawiesiłem oko duszy na takich krajobrazach, które wolniej odchodzą?

jednym z moich zastrzeżeń, które miałem (nadal po części mam) do Osobliwości jest to, że Budzy przeszedł z pozycji eksploratora własnej duszy do pozycji obserwatora sytuacji... ale tutaj przecież tak nie jest - Gorsze dziecko idzie wyraźnie do wewnątrz, nawet może głębiej niż na Lunie, bo tutaj nie ma tej osłony rzekłbym "teologicznej", jest jakiś nagi, pierwotny jęk duszy... myślę sobie, że ani tu na Forum, ani w ogóle nigdzie, nikt się tym tekstem na poważnie nie zajął... trochę się nie dziwię, bo przecież nie bardzo wypada... jak to "gorsze" dziecko? dlaczego gorsze? dlaczego "biedny TAM"? no i jak tu rozmawiać z tym - niewątpliwym - bólem, który przeziera przez wyciszające się końcowe frazy? chyba to jest dla mnie najcenniejsze w tym numerze i też troche najpotworniejsze - że Tom na koniec nieosobistej płyty zostawił tak osobisty numer i nie bardzo się tym kto przejął... hm

jak tu ocenić? jednak nieoczekiwanie 8/10, mimo że zaczynając pisać tę notkę myślałem, że dam 5... jednak wielki szacun, Tom

_________________
in the middle of a page
in the middle of a plant
I call your name


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 05 października 2019 23:53:37 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 15:59:39
Posty: 28013
To, że się nie pisze o czymś, nie znaczy od razu ignorowania treści. Moim zdaniem ten utwór sięga sfer, których nie chce się zbanalizować zbyt łatwym podsumowaniem. Choć może faktycznie należało się bardziej postarać. Ale to, że często stawiam Osobliwości wyżej Luny, to miedzy innymi zasługa Gorszego dziecka.

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: ndz, 06 października 2019 14:26:30 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 10 kwietnia 2011 18:14:16
Posty: 6965
Ciekawe, że nowe WFO zaczynamy akurat od Osobliwości, ostatniej płyty solo, ani trochę przebojowej, ani trochę rockowej, ani balladowej - i to od razu od ostatniego numeru. :wink:
Słucham jej rzadko, a poszczególnych utworów w oderwaniu od całości jeszcze rzadziej. Jeszcze nie nadszedł dla mnie jej czas. Cieszę się na to nowe słuchanie, bo dzięki temu zobaczę na jakim etapie jestem.
Złośliwość życia trochę mi utrudnia. Już na samym wstępie zepsuo się cidi. :(

Ostatni etap podróży, przedstawiony egzystencjalnie, na paru nutach. Głos, mimo zmęczenia mocny i czysty, jak zawsze. Treść pełna ukrytych znaczeń. Gorączkowe dudnienie, jakiś dance macabre, ale także jaśniejsze dźwięki. Jakby przebijające zza ciemnej zasłony świetliste klawisze.
Ktoś dociera tam po długiej podróży, dojrzały człowiek, trochę już przysypany popiołem po drodze. A więc zmęczenie, ale i świadomość ostatniego etapu. Zatoczyło się koło i dotarło tam, skąd wyszło. Miejsce, gdzie wraca się do niewinności.
Dobrze, bo na koniec dociera się do łagodności wobec siebie, do JA które jest biedne w krótkiej historii czasu. Dobrze wrócić do rzeczy pierwszych, pić światło.

Nadal wlecze za sobą zmęczenie, ale już odpoczywa po drodze, zanim wznawia rytm męczącej wędrówki. Jeśli rośnie tam las, to znaczy że nie jest jeszcze wypalonym pustkowiem.
Ryzykownie rzecz biorąc, może to być nawet utwór taneczny...pełen bólu, ale tego dobrego, gdy się jest w sumie szczęśliwym, że wokół się jeszcze coś czuje, a nawet las rośnie.
Że można u kresu drogi coś na nowo odkryć, zobaczyć, poczuć jak rzeczy pierwsze.
Minimalistyczna oprawa pozwala usłyszeć co kryje się w ciszy, w samotności - nie nazywając tego, zostawiając do odsłonięcia, dosłyszenia, czy nawet pozostawiając zakryte.
Ubogość dźwięków "nie pieści boleści"... To nic, przecież inne Osobliwości smagają batem, żądlą muchami, kąsają bez wąsa...bestiarium musiałam wywalić z mp3...
Ale zostawia tyle ile trzeba ciszy na osobiste dosłuchanie, domyślenie - co się dopiero składa w osobliwą całość.
Co z czasem nabiera znaczenia, pozbawionego już histerii Garbuska, czy surrealistycznie pięknych obrazów z Natura nature.

Historia dręcząca, mało ale nie bez-nadziejna, skoro odbija się na koniec w tej łzie czystej.
Osobliwości... zaczynają się małą śmiercią, a kończą w miejscu biednych narodzin...PONOWNYCH NARODZIN - TU. Płyta tak monotonna muzycznie i tekstowo, kończy się oczyszczającym szumem deszczu.
Dobrze, to dobrze.

9/10


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: śr, 09 października 2019 12:31:48 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 30 czerwca 2014 21:20:04
Posty: 726
Skąd: Mazowiecki Park Krajobrazowy
Jak fajnie znów was wszystkich czytać w takich okolicznościach przyrody:)

Przy tym utworze mam zawsze mocne skojarzenia z Ridera on the Storm, przez deszcz i klawisze, przez to, że oba numery zamykają płyty... Bardzo mi się podoba ten utwór, choć jest tak krótki, jak na swoje możliwości..
Jak dla mnie

7.5

_________________
trochę o muzyce, książce, przyrodzie, ale najwięcej o bieganiu :lol:
https://meblooscianka.wordpress.com


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: śr, 09 października 2019 12:51:50 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 13 stycznia 2012 17:29:27
Posty: 7692
Skąd: Hôtel Lambert / Rafał Gan Ganowicz Appreciation Society
Jestem zaskoczony tym jak bardzo podoba mi się ten utwór. Na ocenę przyjdzie jeszcze czas - wyrobię się oczywiście, ale nie chcę głosować na szybko, tym bardziej, że rzeczy z "Osobliwości" będą dla mnie sporym novum. W ogóle uważam, że WFO jako instytucja jest niezwykle kształcącym doświadczeniem, a w przypadku tej konkretnie płyty będzie to bardzo ważna rzecz - może pozwoli mi przełamać się i zaakceptować ten osobliwy album.

_________________
Ceterum censeo Platformem delendam esse

Wszystkie prawdziwe ścieżki prowadzą przez Góry.

Zawsze mieć dojrzałe jagody do jedzenia i słoneczne miejsce pod sosną, żeby usiąść.


My gender pronoun is "His Majesty / Your Majesty".


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: śr, 09 października 2019 13:00:55 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 30 sierpnia 2010 21:33:11
Posty: 1971
Skąd: Sulejówek
Crazy pisze:
Ale widzę, że w top10 Osobliwości kariery nie zrobiło.

W topie dałem na szóste miejsce, ale kiedy teraz znowu posłuchałem płyty, to nie wiem czy ocenię znacznie niżej niż pierwsze.


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: czw, 10 października 2019 13:44:15 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
sob, 22 stycznia 2005 21:06:28
Posty: 1086
Skąd: z Catanu
"Gorsze dziecko" to jeden z tych utworów z "Osobliwości", które mi się zlewają w jeden.

_________________
Czuję tu zapach chrześcijanina


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: czw, 10 października 2019 19:17:20 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 19 grudnia 2007 11:18:44
Posty: 2025
Skąd: Los Hervideros
A ja jestem zaskoczony jak dobry to numer. Tytuł nic mi nie mówił, a tu fajny transowy utwór, świetnie delikatnie, wręcz minimalistycznie zaśpiewany. Podoba mi się.

7/10

_________________
muzyka gra, a dzień ucieka
last.fm/wokr


Ostatnio zmieniony pt, 11 października 2019 08:21:41 przez wokr, łącznie zmieniany 2 razy

Na górę
 Wyświetl profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 43 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group