Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest pt, 29 marca 2024 11:13:58

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 48 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4  Następna
Autor Wiadomość
PostWysłany: pt, 29 listopada 2019 15:39:31 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 15:53:29
Posty: 14860
Skąd: wieś
Z rana przyszło mi skojarzenie, że Tren jest trochę jak A Day in the Life the Beatles. Też harcerska gitara i aaa. Może później to rozwinę.

_________________
Youtube


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pt, 29 listopada 2019 17:25:18 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 21:37:55
Posty: 25363
I mniej więcej tyle samo harcerskości ;-)

Dzięki, Gero. 30-letni chłopiec najwyraźniej był na tyle przejęty, że nie wiedział nawet, jak wysoko było to, w czym uczestniczył. Jak wielu starszych i młodszych chłopców przed nim. Lubimy najczęściej to, co wyszło akurat tak, jak zamierzyliśmy. A sztuka bardzo często wykracza daleko ponad to, co sobie zamierzymy i potem nie zawsze łatwo się z tym pogodzić.

Gero pisze:
partię trąbki, choć Tom mówił, że on by nie bardzo chciał, bo solo trąbki to miał być taki as w rękawie na koniec


Intuicja wręcz wybitna, trzeba powiedzieć!

Gero pisze:
Od pierwszych dźwięków trąbki mamy tu do czynienia z napięciem wręcz nieludzkim.

... od pierwszych aż do tych ostatnich, wyjętych z rękawa!

Nie wiem, czy będziesz jeszcze coś pisał, a nie chciałem uprzedzać, ale bardzo chciałbym zacytować jeszcze to:

Gero pisze:
Muzycznie utwór Jeremiasz jest absolutnie wybitny. Melodia poprowadzona bardzo mądrze, z momentami kulminacyjnymi, takimi jak słowo „chłopiec”, które jest tak trafione jak niewiele rzeczy na świecie. Gra Licy to muzyka poważna w najwyższym wydaniu, a jęki trąbki są wręcz przeszywające.


Podobnie jak wiele innych rzeczy chciałem zacytować, ale może jeszcze autorzy coś napiszą, zanim zacznę mówić ich słowami...

_________________
ćrąży we mnie zła krew


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: pt, 29 listopada 2019 20:56:01 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 19 listopada 2004 15:47:56
Posty: 11811
Tren 10/10

_________________
Więc dokąd, dokąd ta wędrówka
Posmutniał król i zadął w róg
Przeciwnik straszy, pielgrzym idzie
A pyta zawsze Bóg


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 30 listopada 2019 05:57:23 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 23:10:43
Posty: 3722
Tren 10/10.

Ja nie wiem, czy to się liczy, ale od razu mówię (wiem, że już przegapiłam...), że wszystkie utwory na Lunie mają dla mnie 10/10.


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 30 listopada 2019 06:38:13 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 01 października 2007 21:19:21
Posty: 7608
Skąd: Kraków
To ja tak samo miałem z "der Prozess". ;)

_________________
Would you know my name, if I saw you in heaven ?

Mój kanał na YouTube, czyli klejenie modeli, ale nie tylko. :wink:


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 30 listopada 2019 08:32:00 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 14:59:39
Posty: 28006
Ode mnie ósemka.

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 30 listopada 2019 09:19:22 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 26 marca 2006 08:01:48
Posty: 19429
Skąd: z prowincji
9,9/10

_________________
Obrazek
"Niewole robią z nas ponurych i złych"
"Nie ma przypadków, są tylko znaki"


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 30 listopada 2019 12:09:54 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 13 stycznia 2012 16:29:27
Posty: 7663
Skąd: Hôtel Lambert / Rafał Gan Ganowicz Appreciation Society
Ja się wypowiem trochę później, ale to jeden z trzech utworów na Lunie (jest gorszy!), których po prostu po całości nie lubię. Pisałem już, że najchętniej usłyszałbym tu wersję całkowicie instrumentalną. Razi mnie okropny test i brzydki wokal. Za piękne fragmenty instrumentalne (pomijam gitarę, która nie jest w moim guście) daję 2.9/10.

_________________
Ceterum censeo Platformem delendam esse

Wszystkie prawdziwe ścieżki prowadzą przez Góry.

Zawsze mieć dojrzałe jagody do jedzenia i słoneczne miejsce pod sosną, żeby usiąść.


My gender pronoun is "His Majesty / Your Majesty".


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 30 listopada 2019 13:52:53 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 22:33:35
Posty: 4883
9

_________________
in the middle of a page
in the middle of a plant
I call your name


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 30 listopada 2019 14:28:56 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 30 sierpnia 2010 20:33:11
Posty: 1963
Skąd: Sulejówek
8/10


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 30 listopada 2019 19:06:08 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 11 lutego 2009 23:19:00
Posty: 1637
Skąd: Warmia/Poznań
8,5

_________________
CO ROBISZ NA NASZEJ ULICY
Co robisz na naszej ulicy, pomiędzy samochodami,
koniu?
Co słychać u twoich kuzynów, centaura i jednorożca?

Charles Reznikoff


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 30 listopada 2019 19:26:22 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
śr, 10 listopada 2004 14:59:39
Posty: 28006
Słuchając Trenu mam wrażenie przyglądania się przymiętej tkaninie. Muzyka rozciąga się jak krajobraz, a przez to, że oglądam go lekko z góry, to nieraz wydawało mi się, że bohater utworu siedzi na drzewie, przykucnięty na jednej z pozbawionych liści gałęzi. Kolorystyka scenerii i pozycja Nadrzewnego wiąże się z tym obrazem -
Obrazek
- choć w mojej wyobraźni pojawia się więcej chłodnych odcieni. Muzycznie najbardziej lubię elementy, które tworzą bazę tkaniny, a mniej te wyraźnie odcinające się desenie. Na przykład wolę buczące rejestry klawiszy, niż doorsowskie przebiegi, choć wiadomo, że te drugie też są potrzebne. W tekście szczególnie podoba mi się "czarny ogień" i "ciemiężenie". Sposób podania tekstu i melodii rzeczywiście ma w sobie jakąś sztywność, zawahliwość, ale może przez to wyraz całości jest tak dotkliwy. Ma ciężar pociemniałej, ołowianej kulki. Ale struktura materii wytrzymuje to obciążenie, a czasem nawet sprężyście unosi je w górę.

_________________
Tygrysie, tygrysie - czemu chodzisz w dresie?


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 30 listopada 2019 20:13:31 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
ndz, 10 kwietnia 2011 17:14:16
Posty: 6963
[quote="antiwitek Sposób podania tekstu i melodii rzeczywiście ma w sobie jakąś sztywność, zawahliwość, ale może przez to wyraz całości jest tak dotkliwy. Ma ciężar pociemniałej, ołowianej kulki
Kula w łeb


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 30 listopada 2019 20:22:56 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 21:37:55
Posty: 25363
Słuchałem (po raz kolejny w tym tygodniu...) Trenu, tym razem w wersji koncertowej z Trójki. Żadna wersja nie dorównuje studyjnej, ale ta też jest piękna. Chcę powiedzieć natomiast jedną rzecz, która po raz pierwszy mnie zaskoczyła, gdy po raz pierwszy (nie pamiętam kiedy to było) usłyszałem Tren na żywo z Gerem na wokalu. Jak to na żywo - da się zrobić tylko jeden głos na raz. Ponieważ Budzy nigdy nie podjął się robienia z Gerem tej harmonii, więc Gero śpiewa sam. I śpiewa zupełnie nie tę melodię, którą ja słyszę! :D Tzn. oczywiście tę też jakoś słyszę, ale muszę się wgryzać, odczytywać ją, jakbym odczytywał bukwy albo litery greckie. Dla mnie ZAWSZE melodią tej wokalizy była ta melodia niższa (mogę komuś zaśpiewać, jak się spotkamy ;-)) i gdybym miał śpiewać sam, zawsze zaśpiewałbym tę. A tu niespodzianka :-)

(mam też takie dwa przykłady z Bitelsów, gdzie słyszę inną melodię dwugłosu, niż większość osób)

A w tej wersji z Trójki nie ma trąbki i oczywiście bardzo szkoda, ale bardzo podoba mi się gitarowe solo Aviatora w miejscu ostatniej partii trąbki!


Szkoda, że Bogus nie głosuje. Wiem, że nigdy nie był fanem Budzego solo, więc pewnie dlatego i może ogólnie to słuszna strategia. Ale pamiętam, że Tren był u niego na pierwszym miejscu topu Budzego solo i zastanawiam się, co by to oznaczało w punktacji wfo'skiej. Może tak jak u mnie pierwsze miejsce topu z Osobliwości (czyli granice 6-7)?

_________________
ćrąży we mnie zła krew


Na górę
 Wyświetl profil
PostWysłany: sob, 30 listopada 2019 20:32:48 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 21:37:55
Posty: 25363
elsea pisze:
Tren 10/10.

Ja nie wiem, czy to się liczy, ale od razu mówię (wiem, że już przegapiłam...), że wszystkie utwory na Lunie mają dla mnie 10/10.


Elsea kiedyś już napisała to, co było do napisania. Chciałbym zacytować, żeby było i tu, i żeby można sobie było przypomnieć:

elsea pisze:
TREN wraz z okalającymi utworami to kulminacja tej płyty, jej rdzeń i pełnia emocji.
Napisałam wyżej, że wydają się ciemnymi teksty na Lunie i oto ogarnia nas lament i ból.
Ósmy (!) utwór na płycie jest jednocześnie pytaniem i odpowiedzią. Najpierw znów trąbka i Riders on the Storm a potem najlepsze gitary, jakie można było wymarzyć i... Jeremiasz.
Jeremiasz wołał do Boga w cierpieniu i krzyczał widząc w swoim bólu Jego wolę. Truizmem jest stwierdzenie, że trudno to pojąć – rodzimy się by oglądać cierpienie i ból! Oglądać i doświadczać. Jeremiasz nie wahał się mówić, że to sam Bóg sprawił, że jego życie jest tak pełne doświadczeń. Jak znieść cierpienie i jaki ono ma sens? Odpowiedź jest najprostsza z możliwych i kryje sie tuż obok – w sercu tajemny ogień a umrzeć trzeba, by naprawdę żyć! W głębokości strachu, bólu i zniechęcenia jest Światło, jest Bóg. Na dnie rodzi się nadzieja, na Słońcu są ciemne plamy a na nocnym niebie widać Księżyc i gwiazdy.
(...)
TREN******
Dla mnie po prostu utwór całkowicie idealny - brzmienie, aranżacja, wokale, "doorsi" po raz drugi (w połączeniu ze zwiastunem burz!!!), chórki Gera, GITARY (ja tego muszę słuchać i słuchać!), i tekst (choć tu trudno oceniać), straszny ale jednocześnie całkowicie jasny i tak DOBRY! Jakie to ludzkie - kiedy mówię, muszę krzyczeć!
Ale nocą i dniem, u boku i w sercu mym - jedno wielkie TAK.

_________________
ćrąży we mnie zła krew


Na górę
 Wyświetl profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 48 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group