Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest wt, 19 marca 2024 12:23:02

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 155 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 11  Następna
Autor Wiadomość
PostWysłany: wt, 08 lutego 2005 12:06:53 
Wątek z Armią nie związany, ale może znajdzie się tu kilka osób, kóre zechcą wziąć udział w dyskusji. Tolkien jest tu chyba dobrze znany, więc może jego przyjaciel Lewis również? Oby!

Ale do rzeczy: zgodnie z chronologią wewnątrzną cyklu, czy według dat publikacji książek? A może w zgodzie z czasem ukończenia kolejnych pozycji (książki nie były publikowane w tej samej kolejności, w jakiej były pisane. Istnieje drobna różnica). Jeśli jednak wybrać pierwszą opcję, to jak umieścić "Konia i jego chłopca"?

Na razie tyle. Może ktoś tu zajrzy...


Na górę
 
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 08 lutego 2005 12:21:46 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 20:53:47
Posty: 4080
Skąd: Chełm (k. Mistycznego Miasta Lublina) - Warszawa (Stacja Ursynów)
Cytat z sieci:

jakiś czas temu spadkobierca Lewisa oznajmił że dotychczasowa kolejność tomów, nie zawsze zgodna z chronologią wydarzeń, jest niedobra i od teraz pierwszym tomem Kronik Nanri jest "Siostrzeniec Czarodzieja". Zastanawiam się czy "Koń i jego chłopiec" został przypadkiem wklejony w środek "Lwa, czarownicy i starej szafy, bo przecież tak wypada chronologicznie

A tak wogóle to baaaaardzo piękny cykl książkowy.... Bardzo mi się z dzieciństwem kojarzy i ....Tolkienem. Łykałem te kniżki jedna za drugą i dzięki za przypomnienie, Kamiku - dokonam zakupu całego cyklu, jakiś czas temu widziałem To w Empiku....
A odpowiedzi na twoje pytanie oczywiście nie znam.... jeszcze.... ale szukam...

_________________
kocham cię
kocham cię
śmierć w Wenecji
miłość w Warszawie

Obrazek
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 08 lutego 2005 12:23:46 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 20:53:47
Posty: 4080
Skąd: Chełm (k. Mistycznego Miasta Lublina) - Warszawa (Stacja Ursynów)
http://cslewis.drzeus.net/books/fiction.html

Tu jest kolejność wydawania cyklu Narnijskiego.... mam nadzieję, że odpowiada ona kolejności "jak czytać"...

_________________
kocham cię
kocham cię
śmierć w Wenecji
miłość w Warszawie

Obrazek
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 08 lutego 2005 12:33:03 
A jednak ktoś przeczytał...

Dla wszystkich, którzy jeszcze nie znają, albo znają tylko w wersji polskiej: czytać tylko w oryginale! Zakochałem się w tych książkach wieki temu, jeszcze w podstawówce i oczywiście w tłumaczeniu chyba Polkowskiego czy innego tam, ale prawdziwe magia i dowcip ukryte są na kartach zapisanych w języku angielskim.

Znalazłem wczoraj ciekawy artykuł poświęcony kolejności czytania: http://www.aslan.demon.co.uk/narnia.htm.

Tak w ogóle to chciałem tylko sprowokować dyskusję. Może ktoś jeszcze się podłączy?


Na górę
 
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 08 lutego 2005 12:56:41 
Szczerze, preferowałem przez wiele lat kolejność:
"Siostrzeniec...", "Lew...", "Koń...", "Książę Kaspian", "Podróż...", "Srebrne Krzesło", "Ostatnia Bitwa", ale po namyśle, stwierdzam, iż najlepszą kolejnością jest kolejność losowa. Jest coś pięknego w odkrywaniu co było później, ale i co było wcześniej... "Ostatnią Bitwę" tylko zostawiłbym na koniec...


Na górę
 
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 08 lutego 2005 17:12:14 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 19:09:22
Posty: 1119
K.T.W.S.G. pisze:
1. Lew, Czarownica i stara szafa.
2. Książę Kaspian
3. Podróż "Wędrowca do Świtu"
4. Srebrne Krzesło
5. Koń i jego chłopiec
6. Siostrzeniec Czarodzieja
7. Ostatnia bitwa


ja jadę w tę stronę jak to przedstawia mi kolejność dwutomowego wydania... powracam do Narni, bo to piękna kraina. Obecnie jestem w Podróży "Wędrowca do Świtu". Ale zmienić kolejność?? O tym nawet nie pomyślałem, będę musiał kiedyś spróbować.

A jeśli chodzi o wydania, to bardzo ładne jest wydanie MediaRodzina w dwóch tomach w twardej oprawie (dla mnie twarda oprawa to rzecz ważna)


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 08 lutego 2005 22:46:32 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 28 stycznia 2005 01:30:24
Posty: 472
Skąd: Stepanakert
Narnię mam relatywnie na świerzo, bo sprzed roku...]

I w takiej właśnie kolejności, która wydaje mi się niemalże doskonała

_________________
Już niedługo nadejdzie taki czas, że za brak orgazmu będą karać nas...


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 08 lutego 2005 23:27:45 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 15:19:43
Posty: 2382
Skąd: z drzewa
Kroniki Narni bardzo lubię i chyba też do nich powrócę. Dzięki nim dość szybko minął mi czas pobytu w szpitalu kilkanaście lat temu. Teraz pogoda nawet odpowiednia, żeby poczytać "Starą Szafę" ;)


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: śr, 09 lutego 2005 20:11:53 
rzezywiście kroniki narnii zyskują jeszcze na uroku po przeczytaniu w oryginale

a która część zrobiła na was najwieksze wrażenie? na mnie ostatnia bitwa... piękne to...


Na górę
 
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 10 lutego 2005 12:11:30 
Prawdę mówiąc, jak dla mnie, od całego cyklu odstaje tylko "Książe Kaspian"... takie jakby zawieszenie, kiedy autor jeszcze nie był pewien, co z tym pomysłem zrobić. Jedynym momentem, który mnie w tej książeczce naprawdę przejmuje jest spotkanie z wiedźmą i wilkołakiem... o, to naprawdę coś… niemniej, i tak piękna lektura.

Pozostałe pozycje niemal na równi.

Jeślibym miał jednak wyróżniać, to wskazałbym na "Siostrzeńca Czarodzieja", głównie dlatego, że była to pierwsza pozycja cyklu, którą poznałem. I ten odmienny klimat...

Tak samo jednak cenię „Podróż Wędrowca do Świtu” (pan Polkowski mógł był się bardziej postarać przy tłumaczeniu nazwy statku…) i „Srebrne Krzesło” za największą w cyklu dawkę przygody.

Zaraz za tą trójcą „Lew, Czarownica i Stara Szafa”. Tu zdecydowanie dominuje aura niezwykłości, tajemniczości… najbardziej bajkowa…

„Konia i Jego Chłopca” bardzo cenię za odmienną perspektywę… podmuch Bliskiego Wschodu…

„Ostatnia Bitwa”… hmmm… zupełnie inna kategoria… głównie z uwagi na powagę poruszanych tematów… gdy pierwszy raz czytałem o Tashlanie, byłem autentycznie przestraszony (bardzo się wczuwam w opowieści z Narnii…)… jak można było dopuścić się czegoś takiego?!!!...

Dodam jeszcze, że opisywane przez Lewisa krajobrazy dostrzegłem dopiero przy lekturze wersji oryginalnej…


Na górę
 
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 10 lutego 2005 14:14:28 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 10 stycznia 2005 11:49:49
Posty: 24297
Skąd: Kamienna Góra/Poznań
Przecież to banalnie proste!
Zaczynamy "Siostrzeńcem Czarodzieja", potem czytamy "Lwa czarownicę i starą szafę", którą to pozycję odkładamy w połowie ostatniego rozdziału, potem czytamyu "Konia i jego chłopca", wracamy do końcówki "La...", a dalej już wiadomo.
Pippin


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 10 lutego 2005 14:15:02 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 10 stycznia 2005 11:49:49
Posty: 24297
Skąd: Kamienna Góra/Poznań
Napisałem:
wracamy do końcówki "La...",


Oczywiście miało być "Lwa..."
Pippin


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 10 lutego 2005 14:15:10 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 22:33:35
Posty: 4883
wszystkie części bardzo, najbardziej wstrząsająca ostatnia, a najbardziej ulubione... "Krzesło" i "Wędrowiec", głównie za - mimo wszystko - wszechogarniający nastrój wakacji (zwłaszcza w tym drugim)

jak dużo tam teologii jest! niektóre rzeczy do końca życia mi się przydadzą, np. "to nie jest twoja historia" z "Konia i jego chłopca"

kwestia tłumaczenia... bardzo się zgadzam - największy błąd jest wtedy gdy Aslan, na Ostatecznym Wchodzie (na wyspie Ultima Thule?) zmienia się w "a lamb", czyli oczywiście "Baranka", a jest przetłumaczone, że w "owieczkę" :cry:

co takiego? czyżbym tu widział prawdziwego narnieńskiego błotowija???!

:D

_________________
in the middle of a page
in the middle of a plant
I call your name


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: czw, 10 lutego 2005 14:21:10 
Mnie najbardziej spodobał się fragment (cytaty z pamięci...) ze "Srebrnego Krzesła":

- O! Bother this sun!

- O jejku! Żeby coś można było zrobić z tym słońcem!

...


Na górę
 
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 15 lutego 2005 11:16:05 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 11 stycznia 2005 11:58:05
Posty: 72
Skąd: z onirycznej Łodzi
jak już tak kazdy się nad Narnią rozpływa, to czytać chyba zacznę...
Lewis ma u mnie miejsce na półce za "Listy starego diabła do młodego", co też kazdemu polecam. Mi otworzyło oczy na wiele rzeczy z mojego zachowania /postępowania.

_________________
Jeszcze nie umarły, jeszcze się otwarły
oczy, które widzą, oczy, które płaczą
wydrążeni ludzie opuszczą piwnice
nim życie i śmierć wyjdą na ulice


Na górę
 Wyświetl profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 155 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 11  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group