Ultima Thule

Forum fanów Armii i 2TM2,3
Dzisiaj jest wt, 19 marca 2024 12:56:32

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 259 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 18  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 05 września 2005 23:39:28 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 16:45:18
Posty: 486
Skąd: Królewskie Stołeczne Rezydencjalne Miasto Wrocław
jądro ciemności jest w kanonie lektur 3 klasy LO... ja lekturyt dzielęna cienkie i grube (te pierwsze czytam). a aktualnie odkrywam w sobie przedziwny pradoks - pomimo całkowitej abnegacji w dziedzinie fizyki, takiej zupełnej i niewielkiego pociągu do sfu to wciągają mnie ksiązki Dukaja... Extensa, W kraju niewiernych, obecnie Czarne Oceany. ciekawe czy tam jest taka prawdziwa fizyka czy zupełny sf....

_________________
-Panie Havranek, za 5 lat tu będzie IV Rzeczpospolita.
-Ja se ne boje, ja mam rakovinu..


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 06 września 2005 08:52:58 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 10 stycznia 2005 11:49:49
Posty: 24297
Skąd: Kamienna Góra/Poznań
Nooo!!!!!!!!!!!! Kolejny nawrócony na Dukaja :D Czytaj czytaj, jeszcze Bracie "Inne Pieśni" przed Tobą...

_________________
In an interstellar burst
I am back to save the Universe.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: wt, 06 września 2005 11:02:36 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 12 listopada 2004 18:26:27
Posty: 2896
Skąd: Buckland
Jurku - rozumiem Cię dobrze jeśli chodzi o Gniazdo Światów
Po prostu mózg staje

Nigdy wcześniej i nigdy później żadna książka nie wprowadziła mnie w taki stan!

_________________
" (...)Czy pan myśli,że nasze żydowskie pisma są tylko dla jakiegoś widzimisię pisane spółgłoskami?Każdy wyszukuje sobie skryte samogłoski, które zawierają dla niego jedynego określoną myśl, żywe słowo nie powinno zamieniać się w martwy dogmat."


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pt, 14 grudnia 2007 15:20:52 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 10 stycznia 2005 11:49:49
Posty: 24297
Skąd: Kamienna Góra/Poznań
brus li pisze:
Jan Oborniak - "Krzyk ciszy"

:D :D :D
A u mnie... wreszcie jest! Trzy lata czekałem na nową książkę i - w przeciwieństwie do znanego cytatu - wcale nie minęło jak z bicza strzelił.
Obrazek

_________________
In an interstellar burst
I am back to save the Universe.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pt, 14 grudnia 2007 15:24:23 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 22 listopada 2004 13:05:36
Posty: 7312
Skąd: Warszawa/Stuttgart
oo ciekaw jestem jak Cie się spodoba, bo bardzo pozytywną recenzję ostatnio czytałem

_________________
Klaszczę w dłonie ...
... by było mnie więcej ...


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pt, 14 grudnia 2007 15:28:11 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 10 stycznia 2005 11:49:49
Posty: 24297
Skąd: Kamienna Góra/Poznań
Mi się wszystko Dukaja podoba, to jest geniusz. Ale myślę że opowiem później, pewnie z tą cegłą (bryłą lodu) Święta spędzę...

_________________
In an interstellar burst
I am back to save the Universe.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pt, 14 grudnia 2007 21:25:58 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 18:29:55
Posty: 3974
Skąd: Warszawa
Peregrin Took pisze:
Mi się wszystko Dukaja podoba, to jest geniusz.

Lubię Dukaja, z chęcią przeczytam i "Lód", jednak polemizowałbym z przedstawioną tezą, postawioną nieco na wyrost. Nawet nie z tą, że Ci się podoba ;-) ale z tą, że to geniusz. Ma na koncie istotnie rewelacyjne opowiadania, ma również (tu chyba mam odosobnioną opinię) bardzo dobrą powieść "Czarne Oceany" - jeszcze nie przekombinowaną daleko poza granice możliwości, a przez to nie bawiącą w sposób niezamierzony. Potem niestety poszedł w efektowne ale pozbawione większego sensu zagmatwanie i pseudonaukowość, co jest ciężarem dla jego powieści, a nie nośnikiem. Niemniej, czyta się nieźle.

_________________
My shadow is always with me. Sometimes ahead... sometimes behind. Sometimes to the left... sometimes to the right. Except on cloudy days... or at night.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pt, 14 grudnia 2007 22:37:14 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 23:39:35
Posty: 12221
Skąd: Nieznajowa/WarsawLove
zgadzam się z bogusem w kwestii dukaja całkowicie.

_________________
ja herez ja herez
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: sob, 15 grudnia 2007 09:39:35 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 10 stycznia 2005 11:49:49
Posty: 24297
Skąd: Kamienna Góra/Poznań
Nie mam czasu teraz, napiszę o Dukaju jutro-pojutrze.

_________________
In an interstellar burst
I am back to save the Universe.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: sob, 15 grudnia 2007 23:07:38 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 12 listopada 2004 18:26:27
Posty: 2896
Skąd: Buckland
Wczorej z wieczora, po spotkaniu z Dukajem nabyłem rzeczony "Lód". Autor sam stwierdził,że nie jest to lektura do pociągu, no chyba,że do kolei transyberyjskiej.
I potwierdził, że na siłowni poznał ziomala pisarza - filozofa Łukasza Orbitowskiego, oraz,że lepiej mu się pakowało na nogi, niż na bicka (w przeciwieństwie do Orbita ;)
Więc to argument dla Pippina, że Dukaj to geniusz, bo harmonia umysłu idzie u niego z harmioną (rzeźbą) ciała...przynajmniej w założeniach.

A Oborniaka nie czytałem, ale wg Przekroju i Wyborczej, te książki jego brata bliźniaka z Australii są już podobno słabe, faszyzująco-katolickie.

_________________
" (...)Czy pan myśli,że nasze żydowskie pisma są tylko dla jakiegoś widzimisię pisane spółgłoskami?Każdy wyszukuje sobie skryte samogłoski, które zawierają dla niego jedynego określoną myśl, żywe słowo nie powinno zamieniać się w martwy dogmat."


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 17 grudnia 2007 09:59:02 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 10 stycznia 2005 11:49:49
Posty: 24297
Skąd: Kamienna Góra/Poznań
Dobra, o Dukaju słów kilka.
Dukaja uważam za JEDYNEGO człowieka który ma prawo aspirować do nazwania się następcą Lema. Fakt, musi jeszcze nad sobą popracować, a poziomu poczucia humoru i gierek językowych Lema nie osiągnie nigdy. Rozumiem gdy Bogus pisze że Dukaj brnie w "zagmatwanie i pseudonaukowość", moim zdaniem to tylko kwestia samokontroli. Fakt, on jak zacznie to skończyć nie może - wszak "Extensa" miała być opowiadankiem do NF. Zgadzam się również z Bogusem co do opowiadań, do dziś za najlepszą książkę Dukaja uważam "W kraju niewiernych". Za to "Czarne oceany" rozwalają się od połowy (nie chodzi mi o ksiażkę fizycznie, acz ona też jest tak zszyta że się rozwala od połowy :D ), zmienia się toto w jakąś sensacyjną nawalankę. Ale już "Inne pieśni" to moim zdaniem rewelacja. Spotkałem się z tezą że "Perfekcyjną niedoskonałość" zrozumiało w całości mniej niż 10 osób. Tu dochodzimy do problemu, który popularność Dukaja hamuje - jest bardzo trudny, wymnaga solidnej wiedzy z zakresu nauk ścisłych i rozumiem że to może ludzi odrzucać tudzież powodować niezrozumienie i wzruszenie ramionami (Bogus, to oczywiście nie jest aluzja do Ciebie). Wspomnę anegdotkę że po ukazaniu się "Perfekcyjnej niedoskonałości", która miała być pierwszym tomem trylogii, Jacek mówił że drugi tom wyjdzie najwcześniej za 3-4 lata, bo muszą się wyjaśnić pewne najnowsze hipotezy i teorie fizyki kwantowej, bez której drugi tom powstać nie może. :) Najnowsze informacje (piątkowe spotkanie z Dukajem w Poznaniu) podają że kolejne tomy "Perfekcyjnej" chyba w ogóle nie powstaną. To mnie najbardzioej wkurza u Dukaja - zabieranie się za 10 projektów równocześnie, rozgrzebywanie, wydłużanie... skutkiem czego na "Lód" czekaliśmy aż trzy lata.
Cieszy mnie wyraźna poprawa stylu i dialogów. W porównaniu do "Czarnych oceanów" czy wczesnych opowiadań to jest rozwój o całe lata świetlne.

_________________
In an interstellar burst
I am back to save the Universe.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 17 grudnia 2007 10:26:37 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 24 grudnia 2004 14:34:22
Posty: 17214
Skąd: Poznań
Ta krótka wymiana opinii zainteresowała mnie Dukajem. Nic nie czytałem tego pana, ale pewnie przeczytam. Co najlepiej na początek? Coś czy obojętnie co?

_________________
czasy mamy jakieś dziwne
głupcy wszystko ogołocą
chciałoby się kogoś kopnąć
kogoś kopnąć - ale po co


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 17 grudnia 2007 10:36:27 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pn, 10 stycznia 2005 11:49:49
Posty: 24297
Skąd: Kamienna Góra/Poznań
Arasku - mimo wszystko poleciłbym "W kraju niewiernych". To "mimo wszystko" to dlatego że uważam tę książkę za najlepszą w dorobku Dukaja. Ale chyba lepiej najpierw łyknąć opowiadania i dopiero jak się zasmakuje w Dukajowości, wtedy zabrnąć w dłuższe formy.

_________________
In an interstellar burst
I am back to save the Universe.


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 17 grudnia 2007 10:41:48 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
pt, 24 grudnia 2004 14:34:22
Posty: 17214
Skąd: Poznań
Ok, dzięki

_________________
czasy mamy jakieś dziwne
głupcy wszystko ogołocą
chciałoby się kogoś kopnąć
kogoś kopnąć - ale po co


Na górę
 Wyświetl profil
 Tytuł:
PostWysłany: pn, 17 grudnia 2007 14:58:19 
Awatar użytkownika

Rejestracja:
wt, 09 listopada 2004 18:29:55
Posty: 3974
Skąd: Warszawa
Peregrin Took pisze:
Tu dochodzimy do problemu, który popularność Dukaja hamuje - jest bardzo trudny, wymnaga solidnej wiedzy z zakresu nauk ścisłych i rozumiem że to może ludzi odrzucać tudzież powodować niezrozumienie i wzruszenie ramionami (Bogus, to oczywiście nie jest aluzja do Ciebie).

Dobra dobra ;-) Przyznaję, że nie rozumiem, o co chodzi Dukajowi w tych jego wywodach, ale taki ich natłok i zagmatwanie natychmiast budzi we mnie podejrzenie, że sam autor też nie. Mam wrażenie, że dobrze się dzieje, że nie próbuję tego wszystkiego specjalnie roztrząsać, bo by się okazało, to że zwyczajne bajdurzenia laika. Kiedyś słyszałem jakiegoś pisarza SF, który zupełnie poważnie, powołując się na jakiś artykuł w jakimś piśmie popularnonaukowym (przepraszam za brak konkretów, ale są raczej bez znaczenia), że sztuczny człowiek to kwestia góra 20 lat, bo już jesteśmy tego bardzo blisko. A wystarczyłoby, gdyby się choć przez sekundę nad tym stwierdzeniem zastanowił i wiedziałby, że to jest ewidentna bzdura, bo nauka jest tak blisko zrozumienia istoty człowieka, jak była 1000 lat temu. Z całym szacunkiem dla Dukaja, mam obawy, że on również opiera się na ogromnych uproszczeniach, które w ogóle sprawiają, że może cokolwiek pojąć. A sam myśli, że jest super.

_________________
My shadow is always with me. Sometimes ahead... sometimes behind. Sometimes to the left... sometimes to the right. Except on cloudy days... or at night.


Na górę
 Wyświetl profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 259 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 18  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group